THY’na havada sıkı bir rakip geliyor

ABD’li havayolu şirketi United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor

Türk Hava Yolları ve Delta Havayolları’nın İstanbul-ABD arasında yaptığı direkt seferlerine büyük bir rakip daha geliyor.United Airlines’ın İstanbul-New York seferleri pazartesi günü (yarın) başlıyor. Havayolu şirketi İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan New York Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na her gün sefer düzenlenecek. United’ın ekonomi sınıfında başlangıç fiyatları, gidiş-dönüş tüm vergiler dahil olmak üzere 499 Euro’dan başlayacak. United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın İstanbul ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor. İstanbul-New York arasında 2 Temmuz’dan itibaren direkt uçuşlara başlayacak olan United Airlines, ilk uçuş öncesi Atatürk Havalimanı’nda yolculara hizmet verecek olan Türk personel ile eğitim çalışması yaptı.

Yaklaşık 20 Türk yer personelinin ve ABD’li eğitmelerin katıldığı çalışmaya bazı personeller, biniş kontrol bankolarına yolcu gibi gelerek arkadaşlarını testten geçirdi. Atatürk Havalimanı’nda daha çok sık rastlanmayan bu uygulama diğer yolcular ve çalışanların ilgisini çekerken şirketin İskandinavya, İngiltere ve Rusya Direktörü Davit Linnocent bir ay boyunca yer personelini verilen eğitimleri ardından uygulama sırasında doğabilecek aksaklıkları incelemek için bu uygulamayı yaptıklarını söyledi. United Airlines, İstanbul – New York uçuşlarını Boeing 767-300 uçaklarıyla gerçekleştirecek.

yeleri arasında yer alıyor. Her iki şirketin, Amerika’nın tüm eyaletlerinde ve dünyanın birçok ülkesinde, 80.000’in üzerinde çalışanı bulunuyor

ABD Pakistan’a uçakla saldırdı: 8 ölü

Pakistanlı istihbarat yetkilileri, Afganistan sınırı yakınlarındaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan’da bugün düzenlenen saldırıda, Dre Nişter köyündeki bir evin hedef alındığını söyledi.

Yetkililer, vurulan evin Hafız Gül Bahadır’a bağlı militanlar tarafından kullanıldığını, saldırıda ölenler arasında bazı yabancıların da olduğunu ifade etti.

ABD Pakistan’a uçakla saldırdı: 8 ölü

Pakistanlı istihbarat yetkilileri, Afganistan sınırı yakınlarındaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan’da bugün düzenlenen saldırıda, Dre Nişter köyündeki bir evin hedef alındığını söyledi.

Yetkililer, vurulan evin Hafız Gül Bahadır’a bağlı militanlar tarafından kullanıldığını, saldırıda ölenler arasında bazı yabancıların da olduğunu ifade etti.

ABD’den çiftçilere online eğitim

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler, tarım alanındaki son teknolojik gelişmeler ve uygulamaları internet aracılığıyla binlerce kilometre uzaklıktaki ABD’li akademisyenlerden öğreniyor.

HasNa Vakfı ve Kalkınma Merkezi Derneği’nce hazırlanan proje kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Maryland Üniversitesi’nin öğretim üyeleri Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki çiftçilere skype üzerinden uzaktan eğitim veriyor.

1950’lı yıllarda Türkiye’den göç ederek Amerika’ya yerleşen Gülistan ailesinin kızı Nevzer Stacey ve oğulları Bülent Gülistan’ın 15 yıl önce Türkiye’ye faydalı olmak için kurdukları HasNa Vakfı’nın Kalkınma Merkezi Derneği ile kurduğu iletişim sonucu Maryland Üniversitesi’nden sebzecilik ve uzaktan eğitim konusunda yetkin bir ekip Türkiye’ye gelerek bölgedeki köylerde incelemelerde bulundu.

İnceleme sonucu elde edilen analiz ışığında hazırlanan 26 bin dolar bütçeli ”Sebzecilikte Uzaktan Eğitim” projesi kapsamında önceden belirlenen Diyarbakır’ın Güleçoba ve Karabahçe köyleri ve Ayşat Mezrası ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Karabahçe köyündeki çiftçilere yönelik eğitime başlandı.

İlk 2’si Güleçoba ve Karabahçe köyünde, 3’ü ise dernekte düzenlenen eğitimlerde Maryland Üniversitesi’nden öğretim üyeleri skype üzerinden çiftçilerle görüşerek interaktif eğitim verdi.

Davutoğlu, Cenevre’deki zirve için İsviçre’de

Toplantıda BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere), Türkiye, Arap Birliği Devletleri Zirvesi’nin Başkanı olarak Irak, Arap Birliği Devletleri Dışişleri Bakanları Konseyi Başkanı unvanıyla Kuveyt, Arap Birliği Devletleri’nin Suriye Takip Komitesi Başkanı olarak Katar’ın dışişleri bakanlarıyla, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılacak. 

Kofi Annan’ın sözcüsü toplantının gündemini 6 maddelik Annan Planı’nın uygulanması için atılacak adımların belirlenmesi olarak açıklamıştı.

ABD ve İsrail’den füze savunma tatbikatı

Amerikan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Savunma Bakanlığı Pentagon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce ertelenen Austere Challange 12 tatbikatının Ekim’de yapılmasının beklendiğini söyledi.

Tatbikat, İsrail ve Amerikan hava savunma sistemlerinin füze ve roketlere karşı test edilmesini amaçlıyor.

Nisan ayında yapılması planlanan Austere Challenge 12, İsrail’in nükleer programı nedeniyle İran’a saldıracağı haberlerinin yoğunlaştığı bir dönemde ertelenmişti.

Panetta: Türk kara birlikleri provokatif değil

Panetta, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, ”Türk ordusunun, askeri uçağın düşürülmesine yanıt olarak Suriye sınırına askeri birlik sevkiyatı yaptığını anlıyoruz. Türkiye’ye mesajınız nedir? Gerilimin tırmanacağına dair bir kaygınız var mı?” şeklindeki sorusunu yanıtladı.  Suriye’deki gelişmeler hakkında kaygılarının sürdüğünü ifade eden Panetta, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, bir sonraki atılacak adımları belirlemek üzere müttefiklerle temas halinde olduğuna dikkati çekti.  Panetta, Türkiye’nin ABD’nin bölgedeki müttefiklerinden biri olduğuna işaret ederek, ”Suriye’deki durumu en iyi ne şekilde ele alacağımız hususunda Türklerle yakın temasımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.  ”Bildiğim kadarıyla, sınır boyunca asker bulunduruyorlar” ifadesini kullanan Panetta, ”Ben, basında bahsedilen (askeri) hareketliliklere aşırı anlam yüklemezdim” dedi.  

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey de, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile bir görüşme yaptığını, Orgeneral Özel’in olaya çok ölçülü yaklaşım gösterdiğini, iki genelkurmay başkanı olarak temasta kalmayı sürdürdüklerini kaydetti.  ”Eğer herhangi bir ülke, kendisine yönelik düşmanca bir eylem sonucunda iki pilotunu kaybederse, bu tabi ki gerilimin tırmanması riskini artırır” diyen Orgeneral Dempsey, ”Ancak Bakan Panetta’nın dediği gibi, Türk kara birliklerinin iç hareketliliğini herhangi bir şekilde provokatif olarak değerlendirmezdim. Ancak bunu Türklere sormanız lazım. Ben sordum, provokatif olma çabası içerisinde değiller” diye konuştu.

Bu şehirde mahkum sayısı sadece 12

Araştırmaya göre, cezaevlerinde doluluk oranında yüzde 172,3 ile Sırbistan ilk sırayı alıyor. Bu ülkeyi yüzde 155,6 ile Bulgaristan, yüzde 150,8 ile Kıbrıs Rum Kesimi, yüzde 144,9 ile İtalya, yüzde 136,5 oranları ile Macaristan ve Yunanistan izliyor. Araştırılan 46 ülkeden 23’ünde doluluk oranı yüzde yüzün üzerinde bulunuyor. Türkiye ise bu oran yüzde 99,7.

En düşük doluluk oranının olduğu ülke yüzde 14,8 ile Monako. Monako’yu yüzde 81,2 ile Moldova izliyor.

Kadın mahkumların toplam mahkumlara oranında yüzde 25 ile Monako ilk sırayı alırken, bu ülkeyi yüzde 8,7 ile ABD, yüzde 8,1 ile Rusya izliyor. Türkiye’de kadın mahkum oranı yüzde 3,7. En düşük oran ise 1,6 ile Karadağ’da.

Tutukluların mahkumlara oranında, yüzde 64 ile Malta birinci, yüzde 50 ile Liechtenstein ikinci, yüzde 45,8 ile Karadağ üçüncü, yüzde 44,6 ile Kıbrıs Rum dördüncü sırada. Türkiye’nin tutuklu oranı ise yüzde 42,6. Tutuklu oranında yüzde 5,5 ile en düşük ülke Gürcistan.

Mahkum sayısında 2 milyon 266 bin 832 ile ABD birinci sırada yer alırken, Monako’da mahkum sayısı sadece 12. En az mahkum bulunan ülkelerden biri de Liechtenstein. Bu ülkede 14 mahkum bulunuyor.

100 bin kişiye düşen mahkum sayısında da ABD 730 ile ilk sırayı alıyor. ABD’yi 524 ile Gürcistan, 511 ile Rusya izliyor. Türkiye’de yüz bin kişiye 168 mahkum düşerken, Monako’da ise bu oran 34.

ABD’den İsrail’e Türkiye darbesi

ABD’nin tüm istihbarat birimlerinin başı konumundaki Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi’nin (ODNI) Senato’dan, İsrail ile ABD arasındaki güvenlik anlaşmasından “uydu istihbaratında işbirliği” ifadesinin kaldırılmasını istediği basına sızdı.

Yahudi lobisi, bu ifadenin NATO füze kalkanı kapsamında Malatya’ya yerleştirilen radarın topladığı bilgilerin İsrail ile paylaşılmasını engellemek için kaldırıldığını söyleyerek tepki gösterdi. Mayıs ayında imzalanan ‘ABD-İsrail Geliştirilmiş Güvenlik İşbirliği Anlaşması’nda “Uydu istihbaratı da dahil, halihazırda yakın olan istihbarat işbirliğinin geliştirilmesi” maddesi yer alıyordu. ODNI, “uydu istihbaratı da dahil” ifadesinin kaldırılmasını istedi. ABD’deki Yahudi lobisi, Ankara’nın radarın Malatya’ya yerleştirilmesi için toplanan verilerin İsrail ile paylaşılmaması şartını koyduğunu hatırlatarak değişiklik talebinin Türkiye için yapıldığını savundu. Jewish Policy Center direktörü Shoshana Bryen “Bu, Obama hükümetinin İsrail’in bölge ilişkilerinde ortağı olmasını istemediğini açıkça göstermesinin son örneği oldu. Bunların çoğu Türkiye’nin isteklerine göre yapılıyor” dedi.

28 yıllık asker kaçağını ikna için İsveç’e geldiler

Dagens Nyheter gazetesinde yeralan habere göre, asker kaçağı ve sahip olduğu güvenlik bilgileri nedeniyle David Hemler’in ABD’de en çok arananlar arasında olduğu bildirildi.

Hemler’in Almanya’nın Augsburg Hava Üssü’nde görevli olduğu sırada 1984’de Sovyetler Birliği’ne karşı yürütülen gizli bir projede görevli olduğu ve bu sırada firar ettiği bildirildi. İsveç’in başkenti Stockholm’deki Amerika Büyükelçiliği binasında Hemler’in avukatı Emma Persson ile görüşen ABD’li görevlilerin, asker kaçağını ülkesine dönüp mahkemeye çıkması için ikna etmeye çalıştı. Avukatı ile yapılan görüşmeye David Hemler’in katılmadığı bildirildi.

ABD’li görevlilerin avukat ile yaptıkları görüşmede, 28 yıllık asker kaçağı David Hemler’in gerçek kimliğinin tespiti için ne tür bir yol izlemeleri gerektiği ve onu ülkesine dönüp mahkemeye çıkmasına ikna etmek için neler yapılabileceği üzerine durulduğu bildirildi.

“Zorlanamaz”

Bu arada açıklama yapan Hemler ise kimliğinin araştırılabileceğini buna karşı olmadığını, parmak izi ve DNA testleri ile araştırma yapılabileceğini söylerken, “Ancak ABD’ye dönüp mahkemeye çıkma konusuna gelince, dönersem bana ne kadar hapis cezası verecekler. Burada eşim ve çocuklarım var. Onlar bu durumdan nasıl etkilenecekler bunları öğrenmeden ABD’ye dönmeyi düşünmüyorum” dedi. Avukat Emma Persson da Hemler’e ABD’ye dönmesi için zorlanamayacağı bilgisini verdiği öğrenildi.

Eşi kimliğini yeni öğrendi

Asker kaçağı Hemler’in bir İsveçli ile evli ve 3 çocuğu olduğu bildirilirken, Hemler’in Stockholm’de bir devlet dairesinde çalıştığı öğrenildi. Hemler, eşine kendisi ile ilgili gerçekleri birkaç hafta önce anlatması üzerine, çocukları ile ABD’ye yapacakları tatili güvenlikleri nedeniyle iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. ABD’deki ailesinin ise kendisinden 28 yıldır haber alamadığı ve öldüğünü düşündükleri kaydedildi.

Görevli olduğu birimden 21 yaşındayken firar ederek, İsveç’e gelen Hemler’in İsveç’te 28 yıldan bu yana başka bir kimlik ile yaşadığı bildiriliyor. ABD’li yetkililer, Hemler 100 yaşına da gelse ABD’ye döndüğünde mutlaka yakalanıp mahkeme önüne çıkartılacağını vurguladı.

Buz hokeyi koçundan seromonide çelme!

ABD’de oynanan Vancouver-Richmond maçında ilginç olay. Vancouver kochu Martin Tremblay seromonide rakip takım sporcularına çelme taktı. Koçun çelmesi 2 oyuncuyu yere düşürdü. Bu çelmeyle kısa süreli gerginlik yaşanırken çelmeci koch hiçbir şey yapmamış gibi sporcuları tehdit etti…

 

(haber7)

Filenin Sultanları ilk mağlubiyetini aldı

Türkiye: 1 – ABD: 3

Salon: Ningbo Beylun

Hakemler: Suzana Rodriguez (İspanya), Pedro Fabian Concia (Arjantin)

Türkiye: Bahar, Naz, Esra, Neriman, Eda, Neslihan (Gülden, Gizem, Ergül, Nilay)

ABD: Glass, Scott Arruda, Metcalf, Hodge, Harmotta, Rihards (Davis, Haneef Park, Thompson, Miyashiro)

Setler: 18-25, 23-25, 25-21, 20-25

Süre: 100 dakika (22, 29, 25, 24)

A Milliler, finallerdeki 4. maçını yarın TSİ 14.30’da evsahibi Çin ile yapacak.

Filenin Sultanları ilk mağlubiyetini aldı

Türkiye: 1 – ABD: 3

Salon: Ningbo Beylun

Hakemler: Suzana Rodriguez (İspanya), Pedro Fabian Concia (Arjantin)

Türkiye: Bahar, Naz, Esra, Neriman, Eda, Neslihan (Gülden, Gizem, Ergül, Nilay)

ABD: Glass, Scott Arruda, Metcalf, Hodge, Harmotta, Rihards (Davis, Haneef Park, Thompson, Miyashiro)

Setler: 18-25, 23-25, 25-21, 20-25

Süre: 100 dakika (22, 29, 25, 24)

A Milliler, finallerdeki 4. maçını yarın TSİ 14.30’da evsahibi Çin ile yapacak.

Filenin Sultanları’nın rakibi ABD

Çin’in ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Grand Prix finallerinde fırtına gibi esen Filenin Sultanları, Küba’ya da göz açtırmadı. Salondan 3-0 galip ayrılan ay-yıldızlılar 2’de 2 yaptı. Maça iyi başlayan milliler İlk teknik molaya 8-3 önde girdi. Ancak molanın ardından oyunun kontrolünü rakibine kaptıran Sultanlar ikinci molaya 16-15 geride girdi. Setin son bölümü, büyük bir çekişmeye sahne olurken, Türkiye ilk seti 25-23 kazandı ve 1-0 öne geçti. Mücadelenin ikinci seti Sultanların üstünlüğünde geçti. İlk teknik molanın ardından rakibine kolay sayı imkanı vermeyen milliler farkı açtı ve bu seti de 25-9 galip kapataran durumu 2-0’a getirdi. Türkiye, 3. sette de üstün olan taraftı. İlk teknik molaya  8-2 önde giren Sultanlar, ikinci teknik molada da 16-10 öndeydi. Bu seti de 25-20 kazanan milliler salondan 3-0 galip ayrıldı. Türkiye, gruptaki 3. maçında bugün 10:30’da ABD ile karşılaşacak. Bu mücadele NTV Spor’dan canlı olarak yayınlanacak.

Komşu’ya yenildik Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi’nde Türkiye, 4. ve son ayaktaki ilk maçında Bulgaristan’a 3-0 yenildi. Fransa’nın Metz kentindeki St. Symphorien Spor Kompleksi’nde yapılan karşılaşmanın setlerini Bulgaristan 25-18, 25-22 ve 25-18 kazandı. B Grubu’nda 11 puanla 3. sırada yer alan Türkiye, 4. ayak 2. maçında bugün TSİ 21.00’de ev sahibi Fransa ile karşılaşacak.
‘Savunmada aksadılar’ Takım Kaptanı Esra Gümüş, Küba karşısında çok önemli bir galibiyet aldıklarını söyledi. Rakiplerinin çok güçlü olduğunu, ancak savunmada aksadığını belirten Gümüş, “Küba, hücum yönünden kuvvetli bir ekip, fakat savunmada biraz aksadılar” dedi. Takım olarak iyi bir maç çıkardıklarını da sözlerine ekleyen tecrübeli oyuncu, “Tüm arkadaşlarım üzerlerine düşen görevi yaptı. Şimdi rakibiniz ABD. Onları da yenerek yolumuza kayıpsız devam etmek istiyoruz” dedi.

 

Maria Sharapova 2-1 ile turladı

1. kortta dün başlayan ve Rus raket setlerde 1-0, ikinci setin oyunlarında da 3-1 öndeyken havanın kararması nedeniyle ertelenen maça bugün aynı kortta devam edildi.

Dünya klasmanında 38. sırada yer alan Bulgar rakibini daha önce İstanbul (2007), ABD Açık ve Pekin’de yenen Sharapova, ikinci sette 12 basit, 7 de çift hata yapınca üstünlüğünü koruyamadı ve 6-6 beraberliğin ardından tie-break uygulamasına gidildi. Bulgar tenisçi tie-break’i 7-3, seti 7-6 kazanarak durumu 1-1 yaptı.

İkinci sette Sharapova, doğrudan puan getiren vuruşlarda 17’ye 6 üstünlük sağlasa da file önünde rakibine göre daha başarısız performans sergiledi. Son sette çok iyi bir performans sergileyen ve rakibinin 3 kez servisini kıran Sharapova, seti 6-0, maçı da 2-1 kazanarak yoluna devam etti.

Bu yıl Avustralya Açık’ta final oynayan, Fransa Açık’ta ise şampiyon olarak kariyer ”Grand Slam”i yapan 25 yaşındaki Rus tenisçi, maçı 8 ace, 10 çift ve 30 basit hatayla tamamlarken, 37 kez doğrudan puan kazandıran vuruş yaptı.

Wimbledon’da 2010 yılında yarı final, geçen yıl da çeyrek final gören Pironkova ise 4 ace, 3 çift ve 11 basit hataya karşılık 17 kez doğrudan puan kazandıran vuruşla mücadeleyi bitirdi.

-Serena rahat kazandı-

Tek kadınlarda 6 numaralı seri başı Serena Williams, Merkez Kortta dünya klasmanında 98. sırada yer alan Macar Melinda Czink’i 2-0 yenerek üçüncü tura yükselen taraf oldu.

Macar rakibini 2009 yılında 2 kez yenen 30 yaşındaki Williams, ilk sette 29 yaşındaki Czink’in yalnızca servis kullandığı 2. oyunu kazanmasına izin verdi ve 20 dakika süren ilk seti 6-1 aldı.

Roland Garros’ta Razzona’ya yenilerek kariyerinde ilk kez bir Grand Slam’e ilk turda veda eden ABD’li tenisçi, ikinci setin 9. oyununda servis kırdı ve 5-4 öne geçti. Kendi servis oyununu da alan Serena, seti 6-4, 60 dakika süren maçı da 2-0 kazanarak tur atladı.

4’ü Wimbledon’da olmak üzere toplam 13 Grand Slam zaferine imza atan Serena Williams, maçta 10 ace attı, 1 çift, 8 basit hata yaptı. Macar tenisçi ise 4 ace, 2 çift, 7 basit hatayla oynadı.

Bu arada mücadeleyi İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William’ın eşi Kate’in kız kardeşi Pippa Middleton da kraliyet locasından izledi.

ABD’li basketbolcu TOFAŞ’ta

TOFAŞ Kulübü Başkanı Efe Aydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009-2012 sezonunda OYAK Renault’ta forma giyen Heytvelt ile 1 yıllık anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Yeni sezon için transfer çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Aydan, şunları söyledi:

”Avrupa Ligi’ne ön eleme oynayarak başlayacağız. Bu turu geçerek gruplara kalmayı istiyoruz. Kadromuzun bunu başaracağına inanıyorum. Transfer çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye Ligi tecrübesi bulunan Heytvelt ile bir yıllık sözleşme imzaladık. Bu oyuncunun takıma büyük katkısının olacağına inanıyorum. Takıma uyum sağlayacak oyuncu arayışlarımız devam ediyor.”

Cenevre’deki Suriye toplantısına katılan ülkeler

Edinilen bilgiye göre, dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan yaptığı yazılı açıklamada, toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin yanısıra Türkiye, Katar ve Irak’ın da davet edildiğini bildirmişti.

Cenevre’deki Suriye toplantısına katılan ülkeler

Edinilen bilgiye göre, dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan yaptığı yazılı açıklamada, toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi olan ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin yanısıra Türkiye, Katar ve Irak’ın da davet edildiğini bildirmişti.

Amerikalılar uzaylılara inanıyor

“National Geographic” televizyonunun yaptığı kamuoyu yoklaması, Amerikalıların yüzde 36’sının (80 milyon kişi) dünya dışı varlıklara inandığını gösterdi.

Kamuoyu yoklamasına göre Amerikalıların yüzde 65’i, özellikle kadınlar ve gençler, “uzaylı istilasıyla” ABD Başkanı Barack Obama’nın, başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mitt Romney’den daha iyi mücadele edeceğine inanıyor.

Amerikalıların yüzde 71’i “uzaylıların” var olma ihtimalinin süper kahramanlardan daha fazla olduğunu düşünüyor.

Yoklama, Dünya’ya saldırı halinde ise Amerikalıların yüzde 21’inin Yeşil Dev’i (Hulk), yüzde 12’sinin Batman’i ve yüzde 8’inin Örümcek Adam’ı yardıma çağıracağını ortaya koydu.

Kamuoyu yoklamasına 1114 Amerikalı katıldı.

Annan Türkiye’yi de davet etti

 

Birleşmiş Milletler-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye konulu toplantının haftasonu Cenevre’de yapılacağını açıkladı.

Annan yaptığı yazılı açıklamada, toplantının Cenevre’deki BM Sarayı’nda Cumartesi günü yapılacağını belirtti. Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıya BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere) katılacağı, Türkiye, Katar ve Irak’ın da toplantıya davet edildiği kaydedildi.