Atıl durumdaki araziler satışa çıkıyor

Bu çerçevede Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, herhangi bir tasarrufa konu edilmeyen yerleri ekonomiye geri kazandırmak için harekete geçti.

Genel Müdürlük, Hazine’ye ait atıl durumdaki taşınmazların kadastro çalışmalarını başlatıyor. Tescil harici yerlerin, kadastrosunun yapılmasının ardından tapuya tescili sağlanarak parsellerin müstakil tapuları Hazine adına çıkarılacak. Söz konusu tapulama işleminin ardından, yatırımcı kuruluşlar hızlı şekilde etüd ve planlama çalışması yapabilecek. Bu sayede yatırım yapılmasına uygun alanlar, ekonomiye kazandırılmış olacak.

YATIRIMCI İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün talepleri doğrultusunda yapılan çalışmada en fazla atıl alanın iki bin 744 parselle Mersin’de olduğu tespit edildi. Mersin’i sırasıyla, bin 27 parselle Bursa, 429 parselle İzmir, 235 parselle Adana, 221 parselle Balıkesir, 215 parselle Muğla, 86 parselle Ankara, 70 parselle Kocaeli, 31 parselle Antalya izledi. Parsele açılacak alanların çoğunun turizm potansiyeli olan illerde olması dikkat çekerken, bunun yatırımcılar için büyük bir fırsat olacağı belirtiliyor. Tescil harici alanlar için yapılan planlamada 9 ilin kadastrosu yıl sonuna kadar bitirilecek. Kalan yerler ise iki yıl içerisinde çalışmaları bitirilerek Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne tapuları teslim edilecek.