Posts Tagged ‘Edirne Doğa Sporları Kulübü’

2. Tuna Nehri Bisiklet Turu başladı

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

Bisikletçilerin Atatürk Anıtı’ndan hareketi öncesi, grup adına açıklama yapan İlhan Balkan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayarak Tuna Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü Köstence’de turlarını tamamlayacaklarını söyledi.

Balkan, bisiklet sporunun vatandaşlara sevdirilmesi gerektiğini belirterek, ”Yaklaşık 13 gün sürecek 2. Tuna Nehri Bisiklet Turu ile nehrin doğduğu yerden döküldüğü yere kadar bisikletle geçen ilk Türk ekip olarak tarihe geçeceğiz” dedi.

Tura katılan bisiklet sporcularından Ali Kanar da, bisiklet sporunun dünyanın birçok yerinde yapılmasına rağmen, Türkiye’de yeterince bilinmediği savundu.

Kanar, bisiklet sporunun devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirterek, ”Az gelişmiş ülkelerin dahi bisiklet yolları bizden daha fazla. Devletten bu konuda destek bekliyoruz” diye konuştu.

Daha sonra bisikletçiler, Atatürk Anıtı’ndan bisikletleriyle hareket ettiler. Ekibe, tur süresince teknik destek için bir de araç eşlik edecek.

Ergun Gözet, Ali Kanar ve İlhan Balkan’dan oluşan EDOSK bisiklet ekibi, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayarak Mohaç, Osijek, Belgrad, Vidin, Silistre, Giurgiu’dan geçerek Tuna Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü Köstence’de turlarını tamamlayacak.