CHP İsrail değerleriyle omuz omuza

Başbakan’ın konuşmasından konu başlıkları şöyle:

-‘Tam bin yıldır bir olankardeş olan bu halkların arasına kukla diktatörler giremez. Şam ile İstanbul’un, Halep ile Kayseri’nin arasına girmek isteyenler, tarihin tokadını yemeğe mahkumdurlar.

-Kayseri kardeşlik şehridir. Buradaki saldırı, terör örgütünün kardeşliğe düşman olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

– Bu örgütün milli değerleri yok. Bu örgütün manevi değerleri yok. Dini diğerleri yok. Bunlar Zerdüşt’tür.

– Bu örgütün gölgesinde, bunların vesayetinde siyaset yapan parti de, artık bu örgütün gerçek yüzünü görmeli ve terörle arasına mesafe koymalıdır.

– Bu örgütü temsil eden partinin bugüne kadar bunlara “terör örgütü” dediğini duydunuz mu? Diyemezler. Çünkü bunu demek yürek ister.

– Bütün senaryoları, bütün karanlık tezgahları boşa çıkaracağız.

– Son 1-2 gün içinde Amerika’nın Wall Street Journal gazetesi, Suriye’de düşürülen uçağımızla ilgili bir haber yapıyor. Bu haberde, düşürülen uçağımızın Suriye sınırları içerisinde olduğu iddia ediliyor. Amerika’da yaklaşan seçimler var. Geçen günlerde de Türkiye ile ilgili yalan bir haber yapmışlardı. Bu yalan haberlerin nedeni, Başkan Obama’yı yıpratmak ile ilgili. Kaynağını açıkla diyoruz, hiçbir şey yok. Mertlik, kaynağı açıklamayı gerektirir. Demek ki bu gazetede mertlik söz konusu değil.

– Bu tarz hava sahası ihlalleri olur. Uluslararası uygulamada, böyle bir ihlal olunca uyarı yapılır. Yapılan uyarı sonucu, söz konusu saha terkedilir. Bunların yaptığı gibi saldırılmaz.

– Bakın biz içerde de dışarda da kimlerle mücadele ediyoruz, bunu anlayın. Dışarıdaki ile mücadele etmek kolay. Asıl zor olan nedir biliyor musunuz? İçerideki ile mücadele etmek zor. Onun için ben CHP’ye gönül veren kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Bu takip ettiğiniz başkan Türkiye’nin değerleriyle değil, İsrail’in değerleriyle omuz omuza.

Polisler isyanda: Biz de ölmek istemiyoruz!

Müjgan Halis’in haberi

İstanbul’da, Kağıthane Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Tamer Uyguner’in 18 saat çalıştıktan sonra evinde ölü bulunması üzerine Türkiye’nin dört bir tarafından polis memurları sıkıntılarını paylaştı.

Uzun çalışma saatlerinden şikâyet eden memurlar; bütün toplumsal olaylarda, maçlarda, resmi etkinliklerde görev yapmalarından dolayı aile yaşamlarının olumsuz etkilendiğini, hiçbir şekilde dinlenemediklerini ve çoğu zaman uyumadan görev yaptıklarını anlattı.

ARTIK ADALET İSTİYORUM

Bu ölüm maalesef, aylardır dile getirdiğimiz sorunların acı bir sonucudur. Bu 18 saatlik çalışma istisna değildir. Çünkü başta İstanbul olmak üzere birçok ilimizde günlük normal mesai 12 saatten az olmamaktadır. Ek görevlerle, ikinci emirlerle bu çalışma günlük 18-20, ayda 300-320 saati bulmaktadır. Artık adalet istiyorum. Bu çalışmanın keyfi olup olmadığı araştırılmalı. Diğer tüm memurlar gibi ben de 160 saat çalışmak istiyorum. Ölçülü sendika ihtiyacımız bu ölümle bir kez daha ortaya çıktı. Ben de yorgunluktan ölmek istemiyorum.

HORON İÇİN BİLE GÖREV

Ben Artvin’de görev yapıyorum. İstanbul’dan geldim. Bazen haftalık çalışma saatimiz 80 saate bile çıkabiliyor. Bu takdir yetkisinin de üst sınırı yok. Artvin’de sözde olay yok ama, yok festival, yok boks karşılaşması, yok 10 kişi horon tepti diye ek görevler sebebiyle 18-20 saat çalıştırılıyorum. Sonra dinlenme iznim de verilmiyor. Polis idarecilerinin takdir yetkileri sınırlandırılmalı. Vicdanlara göre yönetilmemeliyiz.

Hanım çocuklara sen söyle; pikniği unutsunlar yarın maç görevi yazmışlar. Hanım çocuklara sen söyle, konsere görev yazmışlar. Hanım misafirlere sen söyle, ikinci bir emre kadar çıkış yokmuş. Hanım çocuklara sen söyle; 23 Nisan provasına görev yazmışlar. Hanım okul toplantısına, çocuğun sorununa, hastaneye her ama her yere sen git, sabite çektiler ne zaman döneriz bilmem. Hanım bayram gelmeden memlekete gidiyorsunuz. Ayda 80 saat, gündüz 160 saat, gece rutin yaklaşık 20 saat ekstra çalışıyorum. Resmi ve dini bayramlarda, yılbaşı ve şampiyonluk maçlarındaki günlerde de ekstra çalışıyorum. Ücret yok. Lütfen aile olduğumuzun farkına varabilmemiz için bize yardımcı olun.

MEMURDAN 80 SAAT FAZLA…

Bizler de artık normal insanlar gibi insan haklarına uygun mesai saatleri ile çalışmak istiyoruz. Nasıl mı çalışıyorum? Mesela bugün yani 29.06.2012 günü 08.00’de görev aldım, 19.00 da bırakıp 30.06.2012 günü saat 19.00’da görev alacağım. 01.07.2012 saat 08.00’da görevi bırakıp 02.07.2012’de saat 08.00’de görev alıp bu değişimi yukarıdaki gibi yapacağım. Bu normal çalışma sistemi. Bu sistemde ayda 240 saat çalışıyorum. Normal memurdan 80 saat fazla… Ama anormallik nerede biliyor musunuz? Sabah görevden çıktığımda kış aylarında yüzde 80 öğleden sonra çağırıp maçkonser gibi etkinliklerde görev yaptırıyorlar. Yazın ise 19.00’da çıktığım görevden 20.00 gibi tekrar çağırıp gece 02.00’ye kadar çalıştırıyorlar. Sabah çıktığımda ise öğlen çağırıp gece yarısına kadar çalıştırıyorlar. Artık yeter.

“ÇOCUĞUM POLİSLERDEN NEFRET EDİYOR”

2000’li yılların başındaydık. Gece görevimiz bitmek üzere iken şubeden telefon ile arandık. Görev bitiminden 3 saat sonra bir profesör polis camiasına insan hakları ile ilgili brifing verecekmiş. Uyumadan brifinge katıldık. Bir ara vatandaşların polisi iyi tanımadığına ve çocukların polisleri sevmediğine değindi. Sayın hocamızdan söz aldım. Ve şunları söyledim: Bir zamanlar 12/12 çalışır iken 4 yaşındaki oğlum akşam göreve giderken bana nereye gidiyorsun diye sorunca göreve dedim. Sabah o uyanmadan gelir, oğlum ya benimle oynamak isterse, ya beni parka ne bileyim bir yerlere götür derse uyumam lazım çünkü birkaç saat sonra gene göreve gideceğim endişesi ile hemen uyurdum. Eşimin beklentilerine sıra bile gelmezdi. Bir gece görevine giderken oğlum ‘Ben polislerden nefret ediyorum, sen hep onların yanındasın’ diye ağlamaya başladı. Bu teşkilat kendini öz çocuklarından nefret ettirdi, bir başkasının çocuğunun beni sevmesini nasıl sağlayabilirim? Burada bulunan 20 küsür saattir uykusuz polisler de insan. Uyumak için sizin insan hakları konulu konferansınızın bitmesini bekliyor.

Sabah

İstanbul polisi kritik bölgelerde kuş uçurtmuyor

Gaziosmanpaşa ile Avcılar’da gerçekleştiren ve bir polis memurunun şehit olmasına yol açan saldırılar, İstanbul polisini alarma geçirdi.

Şehrin kritik bölgelerinde uygulama yapan polis ekipleri, şüpheli otomobilleri durdurarak arama yaptı. Araçları didik didik arayan polisler, şahıslar üzerinde GBT (genel bilgi toplama) taraması yaptı. Olası saldırılara karşı güvenliği üst seviyede tutan ekipler, saldırganları yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kemer Belediyesi’ne operasyon

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, MHP’li Kemer Belediyesi’ne şafak vakti operasyon düzenledi. Belediyeye gelen çok sayıda polis, birimlerde arama başlattı. Belediye Başkanı MHP’li Mustafa Gül’ün dün akşam yatla denize açıldığını belirleyen polis, temasa geçerek yat limanına dönmesini istedi.

Operasyonun, bu yıl 9’uncusu düzenlenen Kemer Nar Festivali’nin bitiminden bir gün sonraya denk gelmesi dikkat çekti. Belediye birimlerindeki polis aramaları sürüyor.

DHA

Polis haftası şiirleri

Polis Haftası
Polis haftası ile ilgili şiirler, polis haftası şiir, polis haftası şiirleri, polisler haftası şiirleri

Kahraman Polis

Varlığın ülkeme güven veriyor
Asayiş seninle berkemal polis
Kavgalar bitiyor huzur geliyor
Adalet elçisi kahraman polis

Kanunun yolunda çalışır gider
Bıkmadan zamanla yarışır gider
Gündüzü geceye karışır gider
Adalet elçisi kahraman polis

Öyle zor şartlarda görev başında
Bir sıcaklık arar çoğu aşında
Kimi şehit olur çok genç yaşında
Adalet elçisi kahraman polis

Kimine azrail kimine hızır
Kim imdat istese yardıma hazır
Masuma hamidir suçluya nazır
Adalet elçisi kahraman polis

Her türlü olaya korkmadan koşar
En büyük engeli anında aşar
Vatanın miylletin aşkıyla yaşar
Adalet elçisi kahraman polis

Dert olur acımız ağrımız size
Bizim de açıktır bağrımız size
Hep aynı ilkeye çağrımız size
Adalet elçisi kahraman polis

Yetmiyor övmeye kalemle kağıt
Olmasın adına dillerde ağıt
Sen de mutlu yaşa yasını dağıt
Adalet elçisi kahraman polis

Muammer Baydere

Türk Polisi

Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Kim ne derse desin size,
İnanmayın, kanmayın,
Millet sever hepinizi,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Gece gündüz demeden,
Ekmek yemek yemeden,
Edirne’den Erzurum’a,
Gidersiniz seve seve,
Doyamadan yavrunuza,
Bu vatan, millet uğruna,
Nice canlar verirsiniz,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Her daim çalışırsınız,
Yakalarsın hırsızı, uğursuzu,
Minnettardır bu millet,
İhtiyarı, genci, yetişkini,
Severiz biz polisimizi.

Münevver Erilmez

Vatanımda Işık

Güzel yurdumda, Bir teşkilat var benim,
Hem polisim,hem de asker.159 yıldan beri,
Görev yapmakta şimdi.Ne vatansız yurt, Ne yurtsuz vatan,
Emniyet olmadıkça,Olur muydu hür vatan?

Ben sıcacık yatağımda,Uyurken odamda,
Polisler nöbet tutar,Yıllardan beri yurdumda.
Rengarenk çiçekler gibi,Sarmışlar yurdumun dört köşesini,
Akar sular gibi çağlamışlar,Bulsun diye adalet yerini.

Her şey vatan için yurdumda,Güneş gibi doğacak,
Emniyetçiler yurdumda,Ufuklardan silinmeyecek.
Ankara’nın çiçeği bir açacak,Çanakkale’de deniz bir başka coşacak,
Yurdumda emniyet bayrağı,Hür olarak dalgalanacak.

Polis olacağım diyor her Türk, Ulusumu korumak için.
Ey Türk Polisleri!
Işıl Işıl ışıldasın geçmişin,geleceğin,Kutlu olsun mutlu günün,
Çünkü benim huzur kaynağımsın.

Polistir

Atatürk yolunda onun uğrunda
Vatan namusuna bekçi polistir…
Bir acil vakada aczin yanında,
Görülen personel bil ki polistir…

Gece gündüz görev yapar durmadan,
Kimseler gitmeden hatta varmadan,
Namussuz iş yapan ve yapanlardan
Hesap soranların ilki polistir…

Haklının haksızı ezdiği yerde,
Polisi görürüz her bir seferde,
Eli silahında, canıdır serde
Susanın ağzında dil ki polistir…

Polistir vatanın her köşesinde
Polistir kötünün hep peşesinde
Duamız var olsun ve yaşasın da
Yüzümüzün artan akı polistir….

Albayrak altında,namusuyla da,
Canıyla,kanıyla ulusa feda,
Olmuştur,olur da ve de maada
Şehittir, gazidir levki polistir

Güvencimiz,gururumuz,nabzımız
Onunla sağlıklı atar kalbimiz,
Onunla yan yana onunlayız biz,
En yakın dostların teki polistir.

Gürsoy Solmaz

Polis şiirleri kısa

Kısa polis şiirleri, polisler haftası şiirleri, polisler haftası ile ilgili şiirler
Polisler haftası polis şiirleri

Türk polisi şiirleri

Türk polisi kahramandır
Vatanını milletini sevenlerdir
Bizleri korurlar hiç durmadan
Türk polisi kahramandır

Türkün kahramanlığı sende
Cesursun sen Türk polisi
Gözünü kırpmadan gidersin olaya
Canını feda edersin bu vatana

Türk polisinin kahramanlığı
Dillere destan olur
Türk polisini görünce
Gönlüm huzur bulur

Günün kutlu olsun
Yaşa sen Türk polisi
Geleceğin aydınlık olsun
Yaşa sen Türk polisi
ERVA KEVSER YURTLU

Polis

Haksızlar secde eder,haklının da tacıyız,
Vatandır ;vatanımız halkla oğul bacıyız,
Güven verirken halka huzurun amacıyız…
Elimiz kalbimizde, kalbimiz elimizde…
Vatan için amade,hizmet için varız biz…

Anam yaktı elime, kınamı anam yaktı,
Yaş deryası gözleri geri bakmayacaktı…
Yüreği hasret ile yanan koca çanaktı…
Uğrun uğrun dualar, aheste çıktı dilden
Kokusunu duyarım verdiği bez mendilden…..

Görevi kutsal sayıp, ölüme yemin ettik,
Toprağı sadık bilip bedene zemin ettik…..
Ne ettiysek bu vatan, bu vatan için ettik
Nefes tutup sessizce, girdik ölümle bahse…
Şehit olmak müjdeydi, müjdeydi müjde ise …

Gürsoy Solmaz

Türk Polisi

Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Kim ne derse desin size,
İnanmayın, kanmayın,
Millet sever hepinizi,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Gece gündüz demeden,
Ekmek yemek yemeden,
Edirne’den Erzurum’a,
Gidersiniz seve seve,
Doyamadan yavrunuza,
Bu vatan, millet uğruna,
Nice canlar verirsiniz,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Her daim çalışırsınız,
Yakalarsın hırsızı, uğursuzu,
Minnettardır bu millet,
İhtiyarı, genci, yetişkini,
Severiz biz polisimizi.

Münevver Erilmez

Bir Polis Olacağım

Bir polis olacağım çelikten kanadımla,
Edirne’den Kars’a kadar yurdumu koruyacağım,
Bir polis olacağım şefkatli ellerimle,
Her zaman iyilerin yanında yer alacağım.

Bir polis olacağım hak yolunda,
Ebediyen iyiliğin timsali kalacağım,
Bir polis olacağım kanımla canımla,
Sonsuza denk kötülüklerle savaşacağım.

Bir polis olacağım üstün azmimle,
Milletimi yükseltip yücelteceğim,
Bir polis olacağım kişiliğimle,
Bütün dünyaya örnek olacağım.

Bir polis olacağım dünyadan,
İyileri seçip ayıracağım,
Bir polis olacağım gönül bahçemden ,
Milletime güller uzatacağım.

10 Nisan

1845’de doğduk biz ölümsüzlüğe,
O gün yemin ettik Milletimize,
Koruyacağız asayişi,cumhuriyeti,
Vatan yolunda karşılıksız ölmeyi.

Adadık kendimizi biz bu yurda,
Ölürüz karşılıksız bu uğurda,
Kopsa kolumuz,olmasa bacağımız,
Vatan yolunda yok olsun canımız.

Polis haftası ile ilgili şiirler

Polis haftası şiirleri, polis haftasıyla ilgili şiirler,polis şiirleri
Türk Polisi şiirleri, 10 Nisan polis haftası ile ilgili şiirler


Polis haftası ile ilgili şiirler

Türk Polisi

Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Kim ne derse desin size,
İnanmayın, kanmayın,
Millet sever hepinizi,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Gece gündüz demeden,
Ekmek yemek yemeden,
Edirne’den Erzurum’a,
Gidersiniz seve seve,
Doyamadan yavrunuza,
Bu vatan, millet uğruna,
Nice canlar verirsiniz,
Türk polisi, Türk polisi,
Severiz biz hepinizi,
Her daim çalışırsınız,
Yakalarsın hırsızı, uğursuzu,
Minnettardır bu millet,
İhtiyarı, genci, yetişkini,
Severiz biz polisimizi.

Münevver Erilmez


Kahraman Polis

Varlığın ülkeme güven veriyor
Asayiş seninle berkemal polis
Kavgalar bitiyor huzur geliyor
Adalet elçisi kahraman polis

Kanunun yolunda çalışır gider
Bıkmadan zamanla yarışır gider
Gündüzü geceye karışır gider
Adalet elçisi kahraman polis

Öyle zor şartlarda görev başında
Bir sıcaklık arar çoğu aşında
Kimi şehit olur çok genç yaşında
Adalet elçisi kahraman polis

Kimine azrail kimine hızır
Kim imdat istese yardıma hazır
Masuma hamidir suçluya nazır
Adalet elçisi kahraman polis

Her türlü olaya korkmadan koşar
En büyük engeli anında aşar
Vatanın miylletin aşkıyla yaşar
Adalet elçisi kahraman polis

Dert olur acımız ağrımız size
Bizim de açıktır bağrımız size
Hep aynı ilkeye çağrımız size
Adalet elçisi kahraman polis

Yetmiyor övmeye kalemle kağıt
Olmasın adına dillerde ağıt
Sen de mutlu yaşa yasını dağıt
Adalet elçisi kahraman polis

Muammer Baydere


Polistir

Atatürk yolunda onun uğrunda
Vatan namusuna bekçi polistir…
Bir acil vakada aczin yanında,
Görülen personel bil ki polistir…

Gece gündüz görev yapar durmadan,
Kimseler gitmeden hatta varmadan,
Namussuz iş yapan ve yapanlardan
Hesap soranların ilki polistir…

Haklının haksızı ezdiği yerde,
Polisi görürüz her bir seferde,
Eli silahında, canıdır serde
Susanın ağzında dil ki polistir…

Polistir vatanın her köşesinde
Polistir kötünün hep peşesinde
Duamız var olsun ve yaşasın da
Yüzümüzün artan akı polistir….

Albayrak altında,namusuyla da,
Canıyla,kanıyla ulusa feda,
Olmuştur,olur da ve de maada
Şehittir, gazidir levki polistir

Güvencimiz,gururumuz,nabzımız
Onunla sağlıklı atar kalbimiz,
Onunla yan yana onunlayız biz,
En yakın dostların teki polistir.

Gürsoy Solmaz

Polis Şiirleri

polislerle ilgili şiirler, polis haftası şiirleri, polis şiiri

10 Nisan
1845’de doğduk biz ölümsüzlüğe,
O gün yemin ettik Milletimize,
Koruyacağız asayişi,cumhuriyeti,
Vatan yolunda karşılıksız ölmeyi.

Adadık kendimizi biz bu yurda,
Ölürüz karşılıksız bu uğurda,
Kopsa kolumuz,olmasa bacağımız,
Vatan yolunda yok olsun canımız.

Ben Polisim
Ben Polisim,
Cennet Vatanında,
Asayişi sağlamaktır görevim,
Vatandaşım huzurluysa
Ben de huzurluyum.

Ben Polisim,
İnsanımızın güvencesiyim,
Hoşgörülü sevecenim.

Kim ki yasa tanımaz,
Halkımın huzurunu kaçırıyor,
Sorumsuzca saldırıyorsa…
Dikilirim karşısına,dur derim!
Demokratik,özgür ülkemde
Dirlik,düzenlik istedim.

Ben Polisim,
Gecem gündüzüm yok benim,
Yaz ve kış,görevim sorumluluğunu,
Omuzlarımda taşırım.
Vatandaşım huzurluysa,
Budur benim düğünüm,bayramım,

Ben gücümü halkımdan alırım,
Demokrasi ve özgürlük,
Karakterim olmuş benim.
Geleceğe güvenlem bakmak,
Hakkıdır her bireyin.

Ben Polisim,
İnsanım huzuru için yara aldım,
Kimi elimi,kimi ayağımı verdim,
Sakatlandım.
Her zorluga göğüs gerdim,
Dahası canımı verdim.

Ben Polisim,
Yüzelliyedi (157) yıldır,
Barış ve Özğürlük yolunda yürüyorum,
Gururluyum,dimdik başım.
İnsana,insanca davranmak,
Güvenliği sağlamaktır savaşım.

Ben Polisim,
Kırılırsam,kolay olmaz tamirim,
Asayiş berkemaldir amirim.

Bektaş YAVUZ

Bir Polis Olacağım
Bir polis olacağım çelikten kanadımla,
Edirne’den Kars’a kadar yurdumu koruyacağım,
Bir polis olacağım şefkatli ellerimle,
Her zaman iyilerin yanında yer alacağım.

Bir polis olacağım hak yolunda,
Ebediyen iyiliğin timsali kalacağım,
Bir polis olacağım kanımla canımla,
Sonsuza denk kötülüklerle savaşacağım.

Bir polis olacağım üstün azmimle,
Milletimi yükseltip yücelteceğim,
Bir polis olacağım kişiliğimle,
Bütün dünyaya örnek olacağım.

Bir polis olacağım dünyadan,
İyileri seçip ayıracağım,
Bir polis olacağım gönül bahçemden ,
Milletime güller uzatacağım.

Polis
Yücelir görevi hakkıyla yapan
Alçalır Vatana ihanet eden
Kurulur tuzaklar bekler bir kapan
Dikkat et kendini kaptırma Polis…

Şehirde ışıksın hep yanıyorsun
Görev yapmaz isen kirleniyorsun
Adaletten ayrılma seviliyorsun
Başın yükseklere değmeli Polis…

His arkadaşın vicdan rehberin
Anarşi hortlarsa boğar ellerin
Yardım edip yol gösterir sözlerin
Ne yüce ne büyük görevin Polis…

Devlete sahip çık bırakma garip
Bayrak dalgalanır çıkarsak sahip
Milli duygu artsın olmasın kayıp
Alkışlar şahsına ismine Polis…

Kentlerde kolluksun düzen sağlarsın
Hafiyesin dedekdifsin sivilsin varsın
Suçlular kaçamaz bulur tutarsın
Ne güzel duruşun görüntün Polis…

Mukaddes görevin adaletin var
Kolların mazlumu okşayıp sarar
Garibana muhtaca sağlarsın yarar
Çiçeksin, peteksin, sıcaksın Polis…

Mehmet Karlı

Polis Amca
Kovun gitsin hüznünüz
Neşe dolsun yüzünüz
Mutlu geçsin ömrünüz
Polis Amca,Polis Amca

Güvenliktir tüm işiniz
Hak,adalettir gücünüz
İnsanlıktır seçiminiz
Polis Amca,Polis Amca

Adil olmak esas görev
Hakkaniyet gerçek ödev
Gönül “kabe kırmadan sev
Polis Amca,Polis Amca

Cana,mala destek sizde
Mazlumlara kuvvet sizde
Adalete güven bizde
Polis Amca,Polis Amca

Sayenizde işimize
Rahat gelip gidiyoruz
Yiyip içip geçiyoruz
Polis Amca,Polis Amca

Helal olsun yediğiniz
Şifa olsun içtiğiniz
Mübarektir göreviniz
Polis Amca,Polis Amca

Zalimlere yağan “lav”sın
Dürüstlere karlı dağsın
Rabbim sizleri korusun
Polis Amca,Polis Amca

Kötüleri aranızdan
Atmak gerek safınızdan
Leke çıkmaz hum ayından
Polis Amca,Polis Amca

Akbaş Yaşar takdir eder
Ahlaklıya hürmet eder
Namusluya verir değer
Polis Amca,Polis Amca

Yaşar Akbaş

Polis Teşkilatının Kuruluşun 167. Yılı

Polis Teşkilatının Kuruluşun 167. Yılı Etkinlikleri

Polis Teşkilatının Kuruluşun 167. Yılı Kutlamaları

Türk Polis Teşkilatının 167. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde açılan ‘polis sergisi’ ile başladı. Etkinliklerin bu yıl bir hafta süreceğini söyleyen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, sergiyi gezerek polis malzemelerini inceledi.

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 167. yıl dönümü dolayısıyla Şeyh Şaban-ı Veli Camisi’nde şehit polisler için mevlit okutuldu.
Akşam namazının ardından düzenlenen mevlit programına, İl Emniyet Müdürü Sami Uslu, emniyet mensupları ve Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri katıldı.

Mevlitin ardından şehitler için dua edildi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de, Türk Polis Teşkilatının 167. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla şehit yakınları ve gazilere yemek verdi.

netten alıntı

Polis Teşkilatının Kuruluşu

Polis Teşkilatının Kuruluşu hakkında bilgi

Polis teşkilatı ne zaman kuruldu

Polis tarihi Türk tarihi ile başlamıştır. Tarih boyunca çeşitli devlet kurmuş olan Türkler kamu düzeni ve güvenliğini ulusal savunma ile birlikte yürütmüşlerdir.1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.