Basketbol:Tarihçe ve Kuralları

Boyutlar :

Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gram kadardır.alıntıdır

Basketbolun Tarihçesi ve Oyun Kuralları

Beşer kişilik takımlar halinde elle ve topla oynanan, yüksekliği 3,05 m olan pota adı verilen çemberden geçirerek kazanmaya çalışılan takım oyunudur. Tüm dünyada popüler olan bir spor türüdür. İlk olarak 1891 yılında James Naismith tarafından oynatılmıştır.James Naismith’in basketbolu Mayas kabilesinin tlahiotenie oyunundan esinlediği düşünülmektedir.

Basketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891′de yapılmıştır. Atlet ve beyzbolculara kış antremanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk oynayış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20′şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmıştır. Oyunun asıl hedefini sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismitih tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen basketbol adı verilmiştir.
Basketbol, yapılmasından kısa bir süre sonra YMCA’yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan cimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecanda kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorlamış ve böylece basketbol, Amerika’nın en popüler ulusal oyunu haline gelmiştir.

Basketbolun Avrupa’daki ilk denemesi, 1893 yılında Paris’in Trevise sokağındaki eski bir jimnastik salonunda yapılmıştır. Daha sonraları, özellikle I. Dünya Savaşı sırasında, basketbolun Avrupa’da yayılmasında Amerikalı askerlerin büyük etkisi olmuştur. Hızla gelişme gösteren basketbol böylece Avrupa’da en gözde sporlar arasında yerini almıştır. Amerika, 1897 yılında erkeklerde, ardından 1900 yılında bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonlarını düzenleyerek, bu sporu ülke çapında popüler hale getirmiştir. Amerikalılar milli spor olarak benimsedikleri basketbolu, 1904 St. Louis Olimpiyat Oyunları’nda kulüp takımları arasında maçlar düzenleyerek, Olimpiyat Oyunları’na katılan tüm ülkelere tanıtmışlardır. 1905 yılında dünyanın en büyük spor salonlarından New York Madison Square Garden, kapılarını basketbola açmıştır.
Uzakdoğu’da da 1913 yılından itibaren karşılaşmalar yapılmaya başlanmıştır. Böylece bu oyun birkaç yıl içinde Kanada, Fransa, İngiltere, Avustralya, Çin ve Hindistan başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerine hızla yayılmış, özellikle büyük kentlerdeki geniş spor alanlarında yapılan üniversiteler arası karşılaşmalar, basketbolun seyirlik spor olarak yayılmasında önemli katkılar sağlamıştır. Uluslararası Amatör Basketbol Federasyonu (FIBA), uluslararası karşılaşmaları yönetmek amacıyla, 20 Haziran 1932′de İsviçre’nin Cenevre şehrinde İsviçre, Yunanistan, İtalya, Portekiz, Arjantin, Romanya ve Çekoslovakya Basketbol Federasyonları’nın işbirliği ile oluşturulmuştur. FIBA her dört yılda bir, Olimpiyat Oyunları’nın düzenlendiği şehirde toplanarak, basketbolu daha çekici hale getirmek için gerekli kural değişikliklerini yapmaktadır.
Avrupa Basketbol Şampiyonası 1935 yılında başlamış olup, 2 yılda bir düzenlenmektedir. Amatör bir spor dalı olarak basketbol, ilk kez 1936′da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’na dahil edilmiştir. 1951 yılında başlayan Erkekler Dünya Şampiyonası’nı 1953′te Bayanlar Dünya Şampiyonası izlemiş, Olimpiyat Oyunları’na basketbol dalında bayanlar ilk kez 1976′da katılmışlardır. Avrupa ligi ise 1995-96 sezonunda başlamıştır. Basketbol çoğunlukla kapalı salonda oynanır. Dikdörtgen biçimindeki basketbol alanının tabanı sert tahtadan yapılır. Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte, ideal boyutlar 28 m x 15 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında, orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota, kenar çizgisinden 1,2 metre içeridedir ve 1,8 m x 1,2 m boyutlarındadır ve çoğunlukla panyalarda cam beyazı plastik kullanılır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte bir sepet bulunur. Sepet, 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı, alt kısmı açık, beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm, ağırlığı 600-650 gramdır.•

Basketbol oyun kuralları

• Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
• Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
• Oyun, 10′ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2′şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
• Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
• Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
• Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
• Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
• Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
• Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
• Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
• Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
• Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.

• Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki “takım faul” sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir’de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.

Basketbol şu anda dünyada en iyi oyun olarak gösteriliyor.En iyi ligler ise NBA ve NCAA (kolejler arası profsyenel basketbol) olarak bilinir
Alıntı

2009 Facebook trendleri

Facebook’ta 2009 trendleri
Facebook trendleri
Facebook Veri Grubu, 2009 yılında sitenin statü mesajlarında en çok kullanılan sözcük ve cümleleri saptadı.

1- FarmVille, FarmTown ve Social Living

Haziran 2009 tarihinde başlayan FarmVille uygulaması bu gün 72 milyon aktif kullanıcıya sahip. FarmVille’in ardından en çok kullanılan sözcük ise FarmTown.

2- FML

FML, dijital argonun en çok kullanılan kelimesi. M ve L harfleri, İngilizcede, sırasıyla, ‘my’ ve ‘life’ anlamında kullanılıyor. ‘F’yi tahmin etmeyi ise, İngilizce bilen yaratıcı beyinlere bırakıyoruz. Bu ifade, insanların yaşamlarındaki hayalkırıklıklarına dair olarak yaygın biçimde kullanılıyor.

3- Domuz Gribi

Domuz gribi veya H1N1, yılın küresel anlamda en büyük haberiydi. Hastalığın yaygınlaşmasından önce bahar aylarında doruğa ulaşan domuz gribi girişleri, hastalığın yaygınlaştığı sonbahar günlerinde de yükseldi ama ilkbahar rekoruna ulaşamadı. 2009’un son aylarında H1N1 ile domuz gribi konulu girişler eşitlenmeye başladı.

4- Ünlü ölümleri

Hiçbir ölüm, Michael Jackson’ın ölümüyle uyandırdığı ilgiyi geçemedi. Öldüğü gün, yani 25 Haziran’da ismi bir önceki güne göre 10 bin kat fazla girildi. Bu, kırılması imkânsız bir rekordu. Ancak Patrick Swayze’nin ölümünden sonra yapılan girişler de Michael Jackson rakamlarının üçte ikisine ulaştı.

5- Aile

Facebook’ta ‘annem’, ‘babam’ ‘oğlum’ ya da ‘kızım’ konulu mesajlara giderek daha fazla rastlanıyor. Yine de en çok artış gösteren sözcük, ‘çocuklar’ oldu.

6- Filmler

Yeni bir film gösterime girdiğinde Facebook’ta hemen tartışılmaya başlanıyor. 2009’un en fazla tartışılan filmi New Moon (Yeni Ay) oldu. Diğer filmler, sırasıyla Harry Potter, Transformers, Star Trek ve The Hangover oldu.

7- Spor

Spor tartışmaları da Facebook’un vazgeçilmezlerinden. Beyzbol, Amerikan futbolu ve basketbol, en çok tartışılan spor dalları.

8- Sağlık

Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesinden bu yana en önemli politik hedeflerinden biri olan sağlık reformu, çok tartışma yarattı. Geçen yıla göre ‘sağlık’ sözcüğünün kullanımı 10 kat arttı.

9- FB

FB, Facebook için kullanılıyor. ‘FB’ ve ‘FB Dostları’ ibarelerinin kullanımı da, dokuzuncu sırayı alacak kadar yüksek.

10- Twitter

Twitter muhabbeti yılbaşında başladı, nisan ayında kelimenin kullanım oranı arttı. Yılın son iki ayında ise, Twitter sözcüğünün popülerliğini kaybettiği görülüyor.

11- Yıllar

Bir sürü yazı ve sohbet kaydı, tarih bilgisi de içerdiği için, yıllar FB’da yoğun kullanılan bir kategori.

12- Lady Gaga

ABD’deki kullanıcılara bakılırsa, Lady Gaga yılın olayıydı. MTV Müzik Ödülleri sırasında isminden bahsedenlerin sayısı rekor düzeye ulaştı.

13- Bahçe

Bahçe konusundaki kelimelerin kullanımının bu denli artmasını gençlerin bahçecilik faaliyetleriyle açıklayamayacağımıza göre, artık anne babalarının da FB’da olduklarını ve arka bahçelerinde yapılması gerekenler hakkında konuştuklarını kabul etmek zorundayız.

14- Din

Din ve dini kelimelerin kullanımında artış var. En çok ‘Tanrı’ kullanılıyor. En yoğun kullanılan kelimelerden bir diğeri ise, ‘Paskalya’.

15- Ben

Eskiden kullanıcıların ismi yazılan sayfaların tasarımı değiştiği için, geçen yıla oranla ‘ben’ (‘I’) sözcüğünün kullanımında artış olduğunu görülüyor.
kaynak: teknolojide.com

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Şiirleri

19 mayıs şiirleri
Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı ile ilgili şiirler
Anlamlı 19 mayıs şiirler
19 mayısla ilgili şiirler

O GELİYOR

Yıl 1919
Mayıs’ın on dokuzu.
Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını
Yeryüzüne can veren,
Cana heyecan veren
Al yüzlü Oğan güneş.
Takanın burnu nasıl Karadeniz’i yırtar ?
Siz de bir an öyle yırtınız uykunuzu.
Uyanın Samsunlular!
Kurutacak gözlerde umutsuzluk yaşını
Al yüzlü Oğan güneş.
Bugün Çaltıburnu’ndan gülerek doğan güneş.

Yıl 1919
Mayıs’ın on dokuzu.
Uyanın Samsunlular.
Uyumak ölüme eş.
Diriltir ruhunuzu,
Ufukta bir gemi var.
Fakat bu gemi niçin böyle yavaş geliyor ?
Fakat yolu mu az, yoksa yükü mü ağır ?
Bu gemi umut yüklü, insan yüklü, hız yüklü !
İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır.
Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.
Bir baş ki, gökler bir küme yıldız yüklü.
Bu gemi onun için böyle yavaş geliyor.

Yıl 1919
Mayıs’ın on dokuzu.
Ufukta duran gitgide yaklaşıyor.
Sanki harlı bir ateş
Yakıyor ruhumuzu.
Beklemek üzüntüsü her gönülde taşıyor.
Üzülmemek elde mi ?
Hız yüklü, iman yüklü, umut yüklü bu gemi.

O umut yayıldıkça ruhlara sıcak sıcak,
O hız, doldukça bütün damarlara kan gibi,
Gizli inleyen her yürek canlanacak.
Ateşler püskürecek uyuyan volkan gibi.
Gittikçe büyükleşen
Gölgene dikilmekten karardı gözlerimiz.
Koş, atıl gemi, sana engel olmasın deniz.
Ak saçlı dalgaları birer birer kes de gel !
Kuşlar gibi uç da gel, rüzgar gibi es de gel !

Celal Sahir EROZAN

19 MAYIS GENÇLİK MARŞI

Bir şerefli milletin şanlı çocuklarıyız.
Kalplerimiz, nabzımız, vatan diyerek atar.
Ayrılmadan yürürüz, aynı yolda erkek, kız.
Ruhumuzda ateş var, göğsümüzde iman var…

Vücudumuz yay gibi, bacaklarımız çevik,
Kalplerde cumhuriyet, başımızdadır bayrak,
Bir emanet taşırız, Ata’mıza söz verdik.
Kuvvetimizi, gücümüzü, kanımızdadır kaynak…

Bilgi ile sporu, yürütürüz atbaşı,
Çalışkanlık, çeviklik atalardan mirastır.
Türk olmanın amacı kazanmaktır savaşı…
Bize ülkü yaraşır, bize hamle yaraşır.

19 Mayıs bizim en kutsal bayramımız.
Tarihlerde var mıdır, böyle bir günün eşi ?
Bu pınardan içiyor, alıyoruz kuvvet, hız,
Bu ocaktan yakıyor bütün gençlik ateşi…

İ. Hakkı TALAS

ŞU SONSUZ KOŞU

Samsun’a ayak basmış Kahraman bugün,
Çayır, çimen yeşermiş zafer yolunda
Davul zurna sesinde şahlanır düğün,
Gönlüm coşup öter bir bahar dalında.

Ata’nın rüyasına gelincikler sun,
Emek bahçelerinin güzel gülünü…
Biz sonsuz bir sabahtayız… O uyusun,
Sevincimiz coşturur O’nun gönlünü.

Nasıl çıkmış bir sabah Samsun’dan yola,
Dağlardan dağlara o zafer türküsü,
Şahlanıp bayrak çekmiş her eski kola,
Taze bir bahar açmış yurdun gözünü.

Al bayrağın Ankara Kalesi’nde hür,
Dalgalanmakta altın bir çağa doğru,
Yeni kahramanlar kol kol, boy boy yürür,
Şu karlı dağlardaki bayrağa doğru.

On dokuz Mayıs’ın hür başına çelenk,
Kiraz mevsimi, gençlik ay’ı, gül ay’ı,
Bir bahar bahçesinde gönüller renk renk,
Şu sonsuz koşuya bak, sarmış yaylayı.

Ceyhun Atuf KANSU

19 MAYIS

19 Mayıs günü,
Yaşıyor kalbimizde,
Atatürk güneş gibi,
Her zaman içimizde.

Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan Türk gençleri.

Ülkü verir, hız verir.
Bize 19 Mayıs.
Yurdumuzu kurtaran,
Ata’yı unutmayız.

Tembellik yasak bize,
Parolamız ileri,
Dünyaya örnek olsun,
Çalışkan TÜRK GENÇLERİ

F. ELMALI

19 MAYIS

Gençlik şölenimiz var,
Yurdumun dört bucağında.
Meşaleler yanıyor,bandırma vapurunda.
Güneş doğuyor,o güzelim Samsun’un ocağında…

Denizler artık dar geliyor,
Zalim düşmanların yaptıkları,ar geliyor.
Bakın; bakın enginlere,
Mustafa Kemal’imiz geliyor…

Yeşeriyor artık umutlarımız,
Şenleniyor artık otağımız evimiz.
Bakın; bakın,enginlere…
Mustafa Kemal’imiz geliyor

Spor Yaparken Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler nelerdir

Sporun vücuda etkileri
Spor yapmanın vücutta oluşturduğu değişiklikler

1. Sağlığınızın değerini anlamanıza yardımcı olur.

2. Yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur.

3. Fiziksel performansınızı geliştirir.

4. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

5. Maksimum oksijen kapasitenizi arttırır.

6. Yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır.

7. Yüksek tansiyonu olanların, tansiyonu kontrol altında tutmasına yardımcı olur.

8. Kandaki Triglycerid seviyesinin azaltır.

9. Kandaki iyi kolestrolu (HDL) artırır.

10. Dinlenme kalp atımını düşürür.

11. Kalp – damar dolaşımını geliştirir.

12. Anaerobik eşiği arttırır, bu da çabuk yorulmayı ve dolayısıyla kanda laktik asit birikiminin erken oluşmasını engeller.

13. Kalp rezervini artırır.

14. Kalbinizin bir atımda vücuda pompaladığı kan miktarını artırır.

15. Vücut ısınızı soğutma için, deri yüzeyine gerekli kan akış kabiliyetini artırır.

16. Akciğer kapasitenizi arttırarak, oksijenin akciğerlerden kana geçebilme kabiliyetini arttırır.

17. Kalp krizi geçirdikten sonra, hayatta kalma şansınızı arttırır.

18. Koronerde kan pıhtılaşma hassasiyetini düşürür.

19. Kandaki yoğunlaşmayı azaltır

20. Kalbinizin daha verimli pompalama işlevini yapmasını sağlar

21. Kanınızın kan plazma hacmini genişletir.

22. Orta seviyeli egzersizler sırasında, kalp atım sayısını düşürür.

23. Anormal nabız atım incinmelerini azaltır.

24. Kaslarınızın kandan oksijen çıkarma kabiliyetini artırır.

25. Çarpıntı riskini azaltır.

26. Çok çeşitli sebeplere bağlı baş ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

27. Hamilelikte karşılaşılan birçok rahatsızlıklardan (ör. kabızlık, belağrısı, mide ekşimesi gibi) kurtulmanızı sağlar.

28. Sıcaklığa karşı tahammülünüzü artırır.

29. Endişe ve kuruntularınızı azaltır.

30. Streslerden korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur.

31. Vücudun üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı direncini artırır.

32. Şeker hastalığınızın gelişme riskini azaltır.

33. Şeker toleransınızın gelişmesini sağlar.

34. Prostat kanserinin gelişme riskini azaltır.

35. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

36. Bağırsak kanserinin gelişme riskini azaltır.

37. Göğüs kanserinin gelişme riskini azaltır.

38. Eklem rahatsızlıklarından dolayı, eklemlerin bozulma oranını yavaşlatır.

39. Kan şekerinin kontrol altında tutulması için gerekli insulin miktarının düşürülmesine yardımcı olur.

40. Yüksek tansiyona bağlı ciddi komplikasyonlara maruz kalma oranını azaltır.

41. Yaralanmalara karşı korunmayı sağlar.

42. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yoğunluğunu arttırır.

43. Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

44. Bağışıklık sisteminizin iyi şekilde çalışmasını geliştirir.

45. Kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur.

46. Depresyonun hafifletilmesine ve atlatılmasına yardımcı olur.

47. Soğuk ortamlara çabuk adapte olma kabiliyetinizi artırır.

48. Bel ağrılarının hafiflemesine ve kurtulmanıza yardımcı olur.

49. Bel ağrılarından doğan sıkıntıların azalmasını sağlar.

50. İnsuline karşı,doku duyarlılığını artırarak, kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesine
yardımcı olur.

51. Yüksek tansiyonu kontrol için alınan ilaçların, yan etkilerine karşı koymaya
yardımcı olur.

52. Eklem esnekliğini korur ve gelişmesine yardımcı olur.

53. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, bunu kontrol etmek için aldığınız ilaç ihtiyacını 20 – 30 % azaltır.

54. Kemik erimesi hastalığı riskinin gelişmesini azaltır.

55. Zihinsel uyanıklılığınızı artırır.

56. Yaşa bağlı olarak oluşan kemik bozulmalarının yavaşlamasına yardımcı olur.

57. Endometriyoya karşı riski azaltır.

58. Eklem rahatsızlıklarından doğan acılara karşı koyma toleransınızın artmasını sağlar.

59. Kilonuzu korumanıza veya kilo kaybetmenize yardımcı olur. Sadece diyet yaparak değil.

60. Yaratıcılık gücünüzün artmasına yardımcı olur.

61. Yağsız vücut dokularınızın korunmasına yardımcı olur.

62. Sağlık harcamalarının ve ilaç kullanımının azalmasına yardımcı olur.

63. Yabancı madde kullanımı ile mücadeleye yardımcı olur.

64. Fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur.

65. Yüksek oranda gıda tüketmenizi sağlar, fakat buna rağmen, kalori dengenizin
aynı kalmasına yardımcı olur.

66. Ağır ilerleyen şişmanlığa karşı korur.

67. Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur.

68. İştahınızın kısa süreli etkilerle azaltılmasına yardımcı olur.

69. Ani kabarmaların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

70. Yaşlı bireylerdeki kısa süreli belleklerin gelişmesine yardımcı olur.

71. Adet kanamalarından doğan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

72. Genel ruhsal durumunuzun gelişmesini sağlar.

73. Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur.

74. Kilo kaybına, özellikle vücuttaki yağdan kaybetmenize yardımcı olur.

75. Kemiklerinizin kırılmalara karşı direncini ve yoğunluğunu artırır.

76. Dinlenme durumundaki ****bolik seviyeyi korumanıza yardımcı olur.

77. Kassal güç seviyenizi arttırır.

78. Kassal dayanıklılık seviyenizi artırır.

79. Egzersizden sonra çabuk toparlanabilme kabiliyetinizi artırır.

80. Uygun kas dengenizi korumanıza yardımcı olur.

81. Cinsel hayatınızın istenen doyumda ve düzeyde artmasını sağlar.

82. Vücudunuzun dik durmasının gelişmesini sağlar.

83. Egzersiz sırasında vücudun enerji elde etmede yağ kullanabilme kabiliyetini arttırır.

84. Solunum sistemindeki kasların gücünün ve dayanıklılığın artmasını sağlar.

85. İyi bir fiziksel görünüş sağlar.

86. Kendinize olan güven duygunuzu arttırır.

87. Rahat olmanıza yardımcı olur.

88. Kısa süreli bilgileri hafızanızda tutma kabiliyetini geliştirir.

89. İşveriminizi arttırır.

90. Bol enerji verir. Günlük hayatınızda acil durumlarda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar
ve sonradan ihtiyaç olabilecek daha fazla enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

91. Hastalıklara bağlı olarak iş günü kaybınızı azaltır.

92. Bağımsız hayat tarzını korumanıza yardımcı olur.

93. Yeni insanlarla karşılaşmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olur.

94. Fiziksel zindeliğinizi geliştirerek, hayata daha yaratıcı olarak adapte olmanızı sağlar.

95. Aktiviteler, kemiklerin güç depolamasına ve orta şiddetli egzersizler sırasında daha fazla baskı yaparak hem daha çok güç depolamasına hem de kemik yoğunluğunun artmasını yardımcı olur.

96. Egzersiz, bağ ve bağ dokularını kuvvetlendirerek, yaşa bağlı olarak oluşabilecek sakatlıkları azaltır.

97. Önceden hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişilerin, yorgunluğa karşı direncini artırır ve dinçlik hissinin oluşmasını sağlar.

98. Hatta kalp hastaları bile, kalp ve solunum sistemlerini çalıştırıcı egzersizler yaparak, hastalığının üstesinden gelmek için gayret sarfederek, korkularından kurtulmalarına ve normal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olur.

99. Spor yapmak, sıkıntılarınızın azalmasına, eğlenme ve neşelenmenize, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

İzmir Kültürpark-İzmir Fuarı

İzmir Kültürpark nerede
İzmir Fuarı hakkında bilgi
İzmir Fuarı resimleri
İzmir Kültürpark ne zaman kurulmuştur
İzmir Fuarı tarihi

İzmir Kültürpark (İzmir’de Fuar alanı olarakta anılır) Behçet Uz öncülüğünde 1 Ocak 1936 yılında kurulmuştur. Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı ile anılsada her yıl giyimden, sanayi ürünlerine, kitaptan, süs bitkilerine kadar çeşitli fuarlara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Kültürpark’ın kurulmasındaki amaç, Atatürk’ün isteği doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer devletlerle olan ekonomik bağlantısını sağlamaktı.

Toplam 420.000 m2 alan üzerinde kurulmuş olan Kültürpark’ın içinde 14 kapalı sergi salonu, 4 konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, Hayvanat Bahçesi, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi gibi sanat ve eğlence mekanlarının yanı sıra koşu yolu (1850 metrelik tartan pist koşu parkuru), yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortları, halı saha gibi spor etkinliklerine imkân sağlayan mekanlarda bulunmaktadır.

Kültürparkta 8000’den fazla ağaç bulnmaktadır. Ağaçlar ve bitki örtüsünün künyesi çıkarılmış ayrıca ağaçlar sigortalanmıştır

Doğum Günü Hediyeleri Erkek İçin

Doğum Günü Hediyeleri Erkek İçin
Doğum Günü Hediyeleri Erkek İçin Ne Olabilir
Erkek İçin Doğum Günü Hediyeleri

İnternette Araştırma Yaptım..Ama Öyle Net Bir Bilgi Bulamadım..Ben Kendi Fikrimi Söyleyeyim..Erkeklere;

-Sigara İçiyosa Bir Paket Sigara:)
-Parfümü Seviyosa En İyisinde Bir Parfüm.
-İşini Seviyosa Bir Kravat.
-Eğer Spora Yakınsa Spor Ayakkabı Ve Ya Spor Giysisi.
-Çok Sevdiğiniz Bir Yakınınızsa Ve Evde Zaman Geçiriyosa İnterneti de Seviyosa Ona Bir Laptop Alabilirsiniz.
-Eğer Zamanı Nasıl Geçtiğini Bilmek istiyosa Ona Bir Saat Alabilirsiniz.
-Resmiyeti Seviyosa Takım Elbise Alabilirsiniz.

Başka Bir Fikri Olan Bu Başlık Altında Paylaşım Yapabilir..

FORUMDAS.NET

FB Fenerbahçe Şiirleri

En güzel Fenerbahçe fb Şiirleri BURADA – Fenerbahçe şiirleri sayfamızda ünlü ve amatör şairler tarafından yazılmış en güzel Fenerbahçe şiirlerini ve kısa Fenerbahçe şiirlerini bulabilirsiniz. Buyrun Fenerbahçe Şiirleri;

Günahi Yoktur Ogul (GS’ye Özel)

Çim sahaya çıkmanın
4_0 Fark atmanın
Taraftarı ağlatmanın
Günahı varmıdır hocam

Kırmızı forma giyiyorsa
İsteyerek geliyorsa
4 tanade yiyorsa
Günahı yoktur oğul

Burayı çok sevdiyse
Yine isterim dediyse
Kendi rızasıyla yediyse
Günahı yoktur oğul

Öylece bakıyorsa
Şutları dışarı atıyorsa
Altıya razı oluyorsa
Günahı yoktur oğul

Topu ağlara gömmenin
Fileleri delmenin
Topu eline vermenin
Günahı varmıdır hocam

Eric gerest başındaysa
98 yaşındaysa
Daha yolun başındaysa
Günahı yoktur oğul

4 tane atmanın
Yarı sahaya yatmanın
Öne eğdirip baktırmanın
Günahı varmıdır hocam

Taktiği kavradıysa
İleri geri oynadıysa
Hala ders almadıysa
GÜNAHI YOKTUR OĞUL

En Büyük Fenerbahçe Şiiri

Bize fiziği yanlış öğrettiler…
Insan sesi uçak sesini bastıramaz dediler…
Onlar Şükrü Saraçoğlu’nu görmediler…

Bize hayat bilgisini yanlış öğrettiler.
Yerli malı, yurdum malı kullan dediler.
Onlar Van Hooijdonk’u görmediler…

Bize matematiği yanlış öğrettiler
Kale direklerinin açısı 90 derecedir dediler
Pierre’in frikiklerinde 95 olduğunu görmediler…

Bize muziği yanlış öğrettiler
En zor olanı çok sesli korodur dediler
Onlar 55,000 Fenerliyi aynı anda görmediler…

Bize türküleri yanlış öğrettiler.
Lorke lorke lorke dediler.
Onlar Nobre’yi görmediler…

Bize edebiyatı yanlış öğrettiler.
En güzel eserler aruzla yazılır dediler.
Onlar Fenerbahçe şiirlerini dinlemediler…

Bize coğrafyayı yanlış öğrettiler.
Brezilya, kahvesiyle meşhur dediler.
Onlar Alex’i hic görmediler…

Bize efsane aşkları yanlış öğrettiler.
Kerem’le Aslı, Ferhat’la Şirin dediler.
Onlar Fenerbahçe aşkını hiç bilmediler…

Bize bir tek şeyi doğru öğrettiler..
“EN BÜYÜK FENERBAHÇE, BAŞKA BÜYÜK YOK” dediler

Fenerbahçem şiiri

Lacivert sarımız, Öteki yarımız,
Hem kış hem yazımız….
Fenerbahçem

Sen bizim canımız,ömrümüz kanımız
En büyük aşkımız…
Fenerbahçem

Sevginin yolunda, Ömrümün sonunda,
Göğsümün solunda….
Fenerbahçem

Sen bizim canımız,ömrümüz kanımız
En büyük aşkımız…
Fenerbahçem

Haydi durma öyle, sende kalk ve söyle,
Tek değil birlikte….
Hep birlikte

Sen bizim canımız,ömrümüz kanımız
En büyük aşkımız…
Fenerbahçem

Fenerbahçe şiiri

Bir efsane 100 yaşında
Taraftarıyla şanıyla
Dünya döndükçe sürecek
Kalpleri hep titretecek
Dillerden hiç düşmeyecek

FENERBAHÇE

Bir gün girsek biz mezara
Gözümüz kalmaz arkada
Evladıma miras bu sevda

Efsane Fenerbahçe Şiiri

Bin dokuz yüz yedide efsane doğdu
Bir asır şerefli başarı dolu Şükrü
Saracoğlu Yuvamız oldu milyonlar
Fenerbahçe sevgisi doldu Kadıköy
Saracoğlu canlar bir oldu
Milyonlar Fenerbahçe sevgisi dolu
Büyük başkan Aziz Yıldırım ne
Mutlu bana Kanaryalıyım
Fenerbahçe sevgisi doldu
Fener Fener Fenerbahçe
Sevdam yüreğim Fenerbahçe
Onurum gururum Fenerbahçe
Efsane efsane Fenerbahçe
Sarı lacivert sarı kanarya
Gönül gönüle taraftarıyla
Yürüyoruz ata yolunda
Fenerbahçe sancağıyla
Yürüyoruz yüzüncü yılda
Sevgi barış çağrısıyla
Büyük başkan büyük taraftar
Bir asırda efsaneler var
Yönetim taraftar hepbirlikte
Yiğitler sahada yeni zafere
Aşığız bizler bu renklere efsane
Efsane Fenerbahçe

FB tarihtir şiiri

Biz sevgiyi gösteren değil
Yürekten yaşayanız…
Biz Fenerbahçeyi tutan değil
Onu yaşatanlarız…..

Tarihmi istiyorsun?
karşındayım.
Bittikmi zannediyorsun
Ben her zaman başlarım

Yanlız miyavlara atarız..
Biz her zaman farklıyız.

Sen tarihmisin?
Bilmiyorsan öğrenmelisin
FB tarihtir
ona itaat etmelisin..

Fenerbahçe Adı şiiri

Fenerbahçe adı
büyüktür namı
sevmeyen var mı?
o sonsuz şanı

gün gelir biçer
gün gelir döker
o büyükyüz diyenleri
kadıköye gömer

bir ses duyulur
kim bilir kim konuşur
şimdi yazmaya değmez
değse kalemim konuşur

yazdı taraftar daha ne yazacak
o muhteşem sevgiyi yazacak
tarihin kocaman sayfaları
büyük Fenerbahçeyi yazacak

Kanaryam şiiri

Bize ne gelecekse dünyanın sonundan
Vaz geçmeyiz elbet sarı kanaryadan
Korkumuz yok kartaldan cimbomdan
Aşkı sevgiyi paylaştık biz seninle kanaryam

Yüzümzdeki tebessümün sebebisin sen
Aldığımız her nefesin nedenisin sen
Korukumuz yok gelecekse gelsin ecelden
Seveceğiz seni taa yürekten……..

Dünyaya birdaha gelsem Fenerim,
Arar bulurum yine seni severim..
Kupaları değişmem formanın tek damla terine
Ömrümün yettiği kadar seni severim
Şanlı fenerbahçe..

Fenerbahçe Sevgisi

Biz iki kişiydik Fenerbahçe ve ben,
İki deli yürek tek şampiyon, milyonlarca hayran,
Şampiyonluk aşkıyla yanan gönüllerde-
coşku coşku arttıkça artan yıldızlar,
Yıldızlar arttıkça artan Sevgi!

Bir gün herkes Fenerli olmasın,
bırakın o şeref bize kalsın!
Bu heyecan bu coşku hiç bitmez,
Fenerbahçe sevgisi hiçbirşeye değişilmez!

bana kartali veya cimbomu tut cennete gireceksin? deseler, ben bir fenerbahceli olarak cehenneme girmeye raziyim derim..!

bu sene son olmali,arkasi olmamali soyletme artik fener aci hasret sarksini.

bir fenerbahceli dunyaya bedeldir, o da atamizdir!!!!!

ben herkesin icinde tekim cunku ben fenerbahceliyim!!

atam izindeyiz biz de fenerbahceliyiz

cimbom sana kadikoy extra large…

avrupa avrupa duy sesimizi iste bu fener’in ayak sesleri !!!

1907 de dogdu askimiz, sari-lacivert renkleri oldu sarkimiz, sporun her dalinda bizim sanimiz, hic bitmedi-bitmeyecek bizim askimiz!!

sensiz hayat bir iskence dilimdesin. gunduz gece satir satir, hece hece sampiyonsun fe-ner-bah-ce

hayatta fenerbahceden baska hicbir seyi olmayan ben, hayatta fenerbahceden baska herseyi olana acirim…

fenerbahce sen cok yasa canim feda olsun sana. hic birseye degisilmez senin sevgin bu dunyada. lalalalaylaylay…

yagmurlarda, camurlarda, istanbul ‘da, deplasmanda. senin icin cektik cefa, hakkimiz bu mu kanarya ?

ne sinema, ne tiyatro, ne de istanbul’da bir gece. en buyuk eglence fenerbahce.

her insan fenerli dogar ama sonra yoldan cikabilir

fenerbahce formasi tutkulu bir asik gibidir. sevdigini birakmaz, sevmediginin de yuzune bakmaz.

kanaryasin sen bizim canimiz sari-lacivert akar kanimiz seviyoruz seni cani gonulden kanaryasin sen bizim canimiz

sari lacivert rengimiz bizim!, gurur verir tarihin fenerbahcem atamiz’in sozunden belli degil mi, en buyuk sensin fenerbahcem!

kalpleri fetheden renkler,yasa fenerbahce! turk’un kalbi senle atar,yasa feenrbahce! mazinde bir tarih yatar,yasa fenerbahce! ne mutlu seni sevene,yasa fenerbahce!

buyukluk gecmiste gizlidir buyuk takim mazisinden bellidir…

gulersem sevincim, aglarsam gozyasim, olursem topragim ol fenerbahcem

itina ile aslan terbiye edilir..basvuru: herhangi bir fenerbahceli…..

bir fenerli, 10 besiktasli , 20 trabzonlu ve butun cimbomlulara bedeldir.

senin sevginle geldik bu dunyaya konusmayi ogrendik ilk sozumuz kanarya

ne okulu bitirmek, ne bir genc kizi sevmek, en buyuk dilegimiz seni sampiyon gormek

ortega super ligdeki sike ve saibe lekelerini temizler, ozenle cikartir ve parlatir.

yagmurlarda camurlarda istanbul ‘da deplasmanda senin icin cektik cefa hakkimiz bu mu kanarya…

fener dediniz sondunuz,aslan dediniz kactiniz, hamsiydiniz yendiniz, kartal oldunuz, sampiyonsunuz!!

ne laylay cim cing cong, ne hamsi, ne de ala karga. sampiyonsun bu sene sanli kanarya!

senin neyine vuruldum biliyormusun, o sahaya cikarken taraftari selamlarken herkesin sana hayranlikla baktigina, kisacasi senin asaletine vuruldum fenerbahcem!

fenerbahceyi cekemeyenler catlasin! 6 kasimi ne cabuk unuttunuz! biz unutmadik korkmayin sizede unutturmaycagiz cunku size bunu her zaman yasattiracagiz galatasaraylilar.

Ben Seni Hiç Sevmedim ki

Ben senin FB’yi yenebilme ihtimalini sevdim
2000 li yıllarda çöküşünün ibretini
FB’den 7 yiyebilme ihtimalini sevdim..

Ben seni hiç sevmedim ki..

Ben senin stad yapabilme ihtimalini sevdim
Ya da Sarigül’ ün stad yaptırabilme ihtimalini,
Eski açık 6 desene filminin vizyondan kaldırılması
Sahip Som’un filmin kralını vizyona sokmasını sevdim…

Ben seni hiç sevmedim ki..

Ben senin Inter Toto’ya katılabilme azmini sevdim
Her ne kadar arkanda Ulusoysuz, Ağar’da olsa
Fatoş Terim’ in gençleştirme operasyonu ağır da kalsa
Bülo,Frank,Baliç gitse de Arif’ in kalabilme ihtimalini sevdim…

Ben seni hiç sevmedim ki..

Ben senin Chelsea’dan 5 yiyip de Avrupa fatihi
FB’den 6 yiyip de Türkiye’ de en büyük olabilme ihtimalini sevdim…

Fatih Terim’ in tikli gözünü, Canaydın’ ın fair play sözünü
De boer’ un asistlerini, Olimpiyatın kavislerini,Klubünün cadde de 6s store açma ihtimali ülküsünü
Taraftarının altıyolda sevinç gösterisi yapabilme iç güdüsünü..

Kısacası ben seni hiç sevmedim ki..

Ben Ezeli Rekabetin, Ezeli Eğlenceye Dönmesini Sevdim..

Tesadüf Denmez..

Ah Başkanım! Çok şaşırdım sözüne,
Böyle ulu orta tesadüf denmez!
Göremeyenlerin tutup gözüne,
Parmak dürte dürte tesadüf denmez!

Her şey planlıydı, biliniyordu.
Chelsea’den bilerek 5 yeniyordu.
Herkes o takıma güveniyordu.
Bunca hazır şarta tesadüf denmez.

Şansa bırakmazlar hiçbir işini
Birileri toplar onun peşini
Menzilinden her bir çakıl taşını
Atan birkaç hırt’a tesadüf denmez.

Bir gayya kuyusu bulunmaz dibi
Gâh Mesut Bey olmuş gâh Mehmet abi
Aurelio’ya dalga geçermiş gibi
Gösterilen karta tesadüf denmez.

Saidou oynamasın, planda belli
Bu müthiş planı bulanda belli
Oynar gibi yapıp salan da belli
Österc ile Mert’e tesadüf denmez.

İşler yolundaysa her şey süt liman
Tersine dönerse ne din ne iman
Biraz kuyruğuna bastığın zaman
Kopan zarta zurta tesadüf denmez.

Bir tesadüf dedin dünya yıkıldı.
Sanırsın bunlara kurşun sıkıldı
Ağıtlar söylendi, destan yakıldı
Bağırta bağırta tesadüf denmez.

Başkanım muazzam arkaları var
Arkayı kapatan parkaları var
En umulmaz yerde kankaları var
Böyle kalın sırta tesadüf denmez.

Terk etmezler iplere un sermeyi
Sıkıldıkça masum halkı germeyi
Hakikatin üstündeki perdeyi
Resmen yırta yırta tesadüf denmez.

Sarının Yanına Lacivert Olmak

Sadece taraftar olmak da yeterdi bana…
hüzünde göz pınarlarındaki bir damla yaş olmak isterdim,
sevinçte havaya kalkan bir yumruk…
bir damla alınteri,
bir damla kan olmak isterdim sarı lacivertin üzerine düşen…
Sarının yanında lacivert olmak isterdim,
ya da lacivertin yanında sarı…
Ben bir kez daha dünyaya gelsem,
gene Fenerbahçe’li olmak isterdim.
Daha da ötesinde dostum,
ben bir kez daha dünyaya,
sırf Fenerbahçe’li olabilmek için gelmek isterdim..

6 Kasım şiiri

Çim sahaya çıkmanın
6-0 fark atmanın
Taraftarı ağlatmanın
Günahı varmıdır hocam

Kırmızı forma giyiyorsa
İstereyek geliyorsa
6 tane de yiyorsa
Günahı yoktur oğul

Burayı çok sevdiyse
Yine isterim dediyse
Kendi rızasıyla yediyse
Günahı varmıdır hocam

Öylece bakıyorsa
Şutları dışarı atıyorsa
Altıya razı oluyorsa
Günahı yoktur oğul

Topu ağlara gömmenin
Fileleri delmenin
Topu eline vermenin
Günahı varmıdır Hocam

Fatih Terim başındaysa
98 yaşındaysa
Daha yolun başındaysa
Günahı Yoktur oğul

6 Tane atmanın
Yarı sahada yatmanın
Dönderdirip baktırmanın
Günahı varmıdır Hocam

Taktiğini kavradıysa
İleri geri oynadıysa
Hala ders almadıysa
Günahı yoktur oğul..

Evet sıra sizde: Sizde buradakilerden farklı ve yeni Fenerbahçe ile ilgili şiirinizi yazmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yada Buradan Şiir Kategorimize Dönerek Diğer Şiirleri Okuyabilirsiniz. www.Nazlim.net

BJK Beşiktaş Şiirleri

En güzel Beşiktaş Bjk Şiirleri BURADA – Beşiktaş şiirleri sayfamızda ünlü ve amatör şairler tarafından yazılmış en güzel Beşiktaş şiirlerini ve kısa beşiktaş şiirlerini bulabilirsiniz. Buyrun Beşiktaş Şiirleri;

İlk olarak Vedat Özdemiroğlu’nun yazdığı Delgado şiirini sizlerle paylaşalım istedim.

Matias Delgado

Oyunu kuran matematik
Bozan aritmetik

Senin işin geometrik Delgado

Yap hesabını at pasını
Ardiles aşkına

Oyundan düşür şanssızlığı
Çalımla sakatlığı

Senin işin milimetrik Delgado

Yap koşunu at şutunu
Maradona aşkına

Beşiktaş şiiri

(B)u alemde kral çarşı…
(e)bediyen beşiktas herkese karşı..!!!
(Ş)ampiyonluk yolunda çeker hep başı…
(i)lklerin takımı Türkiye’nin beşiktaşı..!!!
(K)ralı gelse alır inönüde havasını…
(T)araftarı ile yürür şanı..!!!
(a)şık eder kendine taraftarını…
(Ş)ampiyon görelim seni artık ey Türkiye’nin KARTALI..!

BJK Şiiri;

Bİze FİzİĞİ YanliŞ ÖĞrettİler ,
İnsan Sesİ UÇak Sesİnİ Bastiramaz Dedİler,
Onlar İnÖnÜyÜ GÖrmedİler.

Bİze Hayat Bİlgİsİnİ YanliŞ ÖĞrettİler,
Yerlİ Mali, Yurdum Mali Kullan Dedİler,
Onlar Pascal Nouma’yi GÖrmedİler…

Bİze MatematİĞİ YanliŞ ÖĞrettİler,
Kale Dİreklerrİnİn AÇisi 90 Derecedİr Dedİler Sergen’in Fİrİkİklerİnde 95 Derece OlduĞunu GÖrmedİler…

Bİze MÜzİĞİ YanliŞ ÖĞrettİler,
En Zor Olani Çok Seslİ Korodur Dedİler,
Onlar 35.000 Kartali Ayni Anda GÖrmedİler…

Bİze Edebİyati YanliŞ ÖĞrettİler,
En GÜzel Eserler Aruzla Yazilir Dedİler,
Onlar ÇarŞinin MarŞlarini Dİnlemedİler…

Bİze Efsane AŞklari YanliŞ ÖĞrettİler,
Kerem’le Asli, Ferhat’la Şİrİn Dedİler,
Onlar BeŞİktaŞ’in AŞkini HİÇ Tatmadilar…

Bİze Bİr Tek Şeyİ DoĞru ÖĞrettİler,
En BÜyÜk BeŞİktaŞ, BaŞka BÜyÜk Yok Dedİler.

Gel Gunduzle Gece Olalim Gel Gokyuzunde Yildiz Olalim Seninle Sampiyonluklara Kosalim Haydi Bastir Kara Kartal’im

Besiktas Diyerek Sana Yuz Vurduk,siyahin Yanina Beyazi Koyduk,yillardan Beridir Hep Senin Olduk Besiktas Sen Bizim Her Seyimizsin ..

Bazen Huzun,bazen Kader Senin Sevgin Bir Omre Bedel.besiktas Sen Bizim Herseyimissin.

Gun Dogdu Hep Uyandik Stadlara Dayandik Besiktasin Ugrunada Bayraklara Donandik Semtimiz Erkek Semti Asik Eder Herkesi Uzerimde Eksilmesin Bayragimin Golgesi Iste Biz Kotu Gunde Hep Omuz Omuzayiz Ovunmek Gibi Olmasin Biz Karakartalliyiz.

Semtimiz Erkekler Semti, Asik Eder Herkesi, Uzerimden Eksilmesin Bayragimin Golgesi, Iste Biz Kotu Gunde Hep Omuz Omuzayiz,ovunmek Gibi Olmasin Biz Karakartalliyiz…

Yillarca Kahrolsak Dertten Kederden!! Bilsekki Kellemiz Kopar Bedenden!! Askimiz Harbiden Hemde Derinden!! Asla Vazgecmeyiz Besiktas Senden!!

1903’de Doldu Yurekler, Yer Siyah Gok Beyaz Sampiyon Besiktas!!

Delikanli Adam Renkli Takim Tutmaz?besiktasim Sen Bana Babamdan Kalan Miras Degil Ogluma Olan Borcumsun…

Edirnenin Yollari Tastan , Varmi Buyuk Besiktas’tan

Besiktasliysan Ogun, Degilsen Itaat Et…

Kara Kartalsin Goklerde Uzarsin 100 Yildir Yasarsin Cekemeyenler Kiskanalar Catlasin Bir Allahim Birde Sen Varsin.

Siyahin Yanina Beyaz Koyduk Yillardir Bu Renklere Biz Bas Koyduk Yagmurlarda Camurlarda Stadlari Doldurduk Besiktas Sen Bizim Herseyimizsin.

Seviyoruz kutluyoruz seni BEŞİKTAŞ

Kara kartal senin adın
Avrupayı sardı namın
TÜRKİYE senin hayranın
Seviyoruz seni beşiktaş
Kutluyoruz seni beşiktaş

Sportmenlike özelsin
Siyahbeyazınla çok güzelsin
İnşallah kupaya gidersin
Seviyoruz seni beşiktaş
Kutluyoruz seni beşiktaş

TÜRKİYE seninle övünsün
Sana yenilen dövünsün
Spor tarihimizin büyüğüsün
Seviyoruz seni beşiktaş
Kutluyoruz seni beşiktaş

İstanbul 20-eylul-2000
Çarşamba saat 14.25

Haşim Koç

Beşiktaş Kara Kartallar

Siyah beyaz renklerine gönül verenler
Hep el ele tutuştu tüm seni sevenler
Sizin için çarpar seven bu kalpler
Kartallar kartallar kara kartallar
Sizi destekleyen büyük taraftarın var

Beşiktaş beşiktaş diye tempo tutarız
severiz seviniriz içimizde yaşarız
Sizler kazandıkça bizler coşarız
Kartallar kartallar kara kartallar
Sizi destekleyen büyük taraftarın var

Adın üstündedir Dünya şanında
Lig kupa şampiyonluğu hep yanında
Sen Büyük Beşiktaşsın taraftarında
Kartallar kartallar kara kartallar
Sizi destekleyen büyük taraftarın var

Arif Delen der Beşiktaş büyük takım
Fırtınadır sahalarda canlara bakın
Bir birin den çok güzel goller atın
Kartallar kartallar kara kartallar
Sizi destekleyen büyük taraftarın var

Arif Delen Halk Ozanı

Siyah Beyaz… Beşiktaş

istanbul’a bıraktım seni sevmeyi
ve tuttuğun takım kadar sevdiğin Beşiktaş’a
şimdi hüznüm Siyah ellerin Beyaz
ve pankart açıyorum parmakçıklarına:
‘’ en büyük BEŞİKTAŞ!
En mutlu da sen ol diye’’

seni çepeçevre sarmayı mı?
onu da boğaza bıraktım izin almaya gerek duymadan
istiklaldeki Kübaist bir makarnacıyaysa
beni sana hatırlatmak kalıyor
farkına varmadan..

üzgünüm sana seni sevindirecek
ya da beni düşündürecek bir şey bırakamadım
telaşla yazılmış bir vedayı saymazsan
bir şartla sana da İstanbul’u bırakırım
tabii eğer içinde aşık olmazsan.

erdal yunay

Beşiktaş’ıma

Yüz yıllık karşılıksız bir sevgi bu,
yarısı siyah,yarısı beyaz,
bazen çubuklu,bazen düz,
kimi zaman hüzün,
kimi zaman mutluluk,
bazen zafer,bazende hüsran,
Dolmabahçe sırtlarında,
Beşiktaş sahillerinde,
Taksim meydanında,
aslında her yerde,
iyi günde kötü günde,
Beşiktaş’ım kalbimin derinliklerinde…..

İbrahim Taner Ateş

Şanlı Beşiktaş

Yüzyıl önce bir mart gününde
Bir tarih yazıldı halkın önünde

Yas tuttu kartalım rengi değişti
Al rengi değişti karayı seçti

Asırlık tarihi efsane oldu
Taraftarın yüreği aşkla doldu

Zaferden zafere bu çınar koştu
Koştukça taraftar durmadan coştu

Futbolcu taraftar büyük yönetim
Sevinçle haykırdı bu memleketim

Yağmurda çamurda ve de ayazda
Taraftarın kalbi siyah beyazda

Metin Ali Şifo Mehmet’le
Şimdi de İlhanla Sergen Tümerle

Bu büyük seriye üç daha ekle
Şampiyon kartalım sen en büyüksün

Gittikçe büyüyen bu taraftara
Kara Kartalım nice yıllara

Damarda her zaman kan akmayacak
Göklerde ak rengi hep kalmayacak

Bir gün yorganım kefen olursa
Bu taraftar seni unutmayacak

Kenan Ekşi

Kara Kartal / Beşiktaş’ ım

Kuruluş bin 903 senle yarışmaksa çok güç
Seni sevmemek de bir suç ben suçsuzum Beşiktaş’ım
Renklerin de asil sen de çok eskidir sevgin bende
Geçmişinle övün sende benim soylu Beşiktaş’ım

Gururluyum dimdik başım mutluluktan bu göz yaşım
Sana sonsuz teşekkürler Kara kartal Beşiktaş’ım

Kollarımı açtım sana zaferlerle koştun bana
Taraftarın vurgun sana sevdalınım Beşiktaş’ım
Yıldızlar hep seni seçti şeref sayfasına geçti
İftiharla yüzyıl geçti destanımsın Beşiktaş’ım

Gururluyum dimdik başım mutluluktan bu göz yaşım
Sana sonsuz teşekkürler Kara kartal Beşiktaş’ım

Takımların pek hazlısı süper ligin en hızlısı
Geleceğin tek yıldızı baş tacımsın Beşiktaş’ım
Bu dalya ilk hiç son değil sana doymak mümkün değil
Rakiplerin bur’dan değil evrenselsin Beşiktaş’ım

Gururluyum dimdik başım mutluluktan bu göz yaşım
Sana sonsuz teşekkürler Kara kartal Beşiktaş’ım

Ümraniye 25.07.02
İSTANBUL
(BJK Nevzat DEMİR Tesisleri)

Zeki İlyas Kızılışık

Ne Olur (*)

Öğretmenim senden istirhamım var
Oğlumun beynine girme ne olur
Körpecik tertemiz bir dünyası var
Fener in zehriyle örme ne olur

Ben ne emek verdim besledim onu
Siyahla Beyazla süsledim onu
Sımsıcak bağrıma yasladım onu
Kanarya kutbuna sürme ne olur

Oğlum Ömer Faruk sekiz yaşında
Yaşı küçük ama aklı başında
Sadece Beşiktaş olsun düşünde
Onun rüyasına girme ne olur

Hep neşeli olsun gülsün isterim
Yanlışı doğruyu bilsin isterim
O nasılsa öyle kalsın isterim
Fener e dönderip üzme ne olur

Hayvanları sevsin Kanarya yıda
Kanarya da hayvan bence Ayı da
Anya yıda bilsin hem Konya yıda
Kartal ı beyninden silme ne olur

Çocuk bu anlamaz sen neyi dersen
O da seni üzer onu üzersen
Tek ayak üstüne durdur istersen
Daha başka ceza verme ne olur.

Ümraniye 2005

Salih Çelik

B.J.K. – 100.Yıl

kim varsa tepeledik
yalnız bir maç tekledik
tam sekiz yıl bekledik
kartalız pençeleriz

kalede dev cordoba
zago ronaldo caba
sergen hepsinden baba
seba’dan gelenleriz

böyle bir takım olmaz
doksan dakika durmaz
asla kafa tutulmaz
içte dışta yeneriz

nankör cim bom şaşırdı
lucescu’yu kaçırdı
o kartalı uçurdu
biz luce’yi severiz

cim bom şımarmıştı çok
doğrusu karnı da tok
allah’ın sopası yok
şimdi de biz lideriz

ilhan geliyor kaçın
pancu’ya yolu açın
t ümer’e altın saçın
türkiye’nin tekiyiz

pascal paris’te doğdu
burada kartal oldu
sevinirken kovuldu
rengimizdi özleriz

kartalım bir okulsun
yüz yılın kutlu olsun
türkiye selâm dursun
geçmişin de tertemiz

siyah ve beyaz ne hoş
koş ibrahim kaan coş
içmeden başım sarhoş
tek taş bir mücevheriz

sırada en büyük sav
avrupa’daki sınav
herkes konuşsun cav cav
üstesinden geliriz

işte duysun dağ ve taş
önder sensin sensin baş
bir doruksun beşiktaş
biz hep önde gideriz

fakat olacaksan dev
önce rakibini sev
spordaki ilk ödev
efendiliktir deriz

spor centilmenliktir
güzellik inceliktir
başarı gündeliktir
saygıyla gelir feyiz

fenerle kafa bulma
fatih terim’i kırma
kimseyi hakir görme
şurada biz bizeyiz

bugün biz yarın onlar
neşe keyiftir bunlar
rakipler sağolsunlar
büyük bir aileyiz

sevinçten uçuyoruz
şampanya içiyoruz
ekmiştik biçiyoruz
düşte bir inciyiz biz

yüz yılı idrak ettik
yine birinciyiz biz

(mayıs ‘03)

Fuat Eriçok

Erol’a Çağrı(*)

Gönlüm el vermiyor bu halinize,
Öyle melül mahzun durma be Erol.
Acıyorum inan baktıkça size,
Şu mahzun kalbimi kırma be Erol.

Hata etmek mayasında insanın,
Hatsız kul olmaz buna inanın.
Neresinden dönsen kardır zararın,
Bak sonra kafana vurma be Erol.

Her gün binbir çeşit kupa alırsın,
Beşiktaş ı yener lider kalırsın
Rüya bu ya şampiyonda olurson,
Cam yanına yatak serme be Erol.

Sarı Kanarya nın suyu kururken
Günden güne hastalıktan erirken
Siyah-Beyaz bunca çiçek dururken
Gidipte dikeni derme be Erol.

Herkesi çağırmam dost bildim seni
Ölecekti ben kurtardım Seçkin i
Madem hemşeriyiz gel dinle beni
Elaleme akıl sorma be Erol

Erol sen dostumsun sözüm sanadır
Kalemim hep doğruluktan yanadır
Kazım’ada yazık onuda kandır
Gelmezse çeneni yorma be Erol.

Ümraniye

Salih Çelik

Bacanak(*)

Telefonda türlü türlü hayaller
Sanırım rüyaya daldı bacanak
Ligde tesadüfen bir maç aldınız
Bence o düpedüz baldı bacanak.

Demiştim bizimle dalga geçilmez
Kartal ın tüyüne paha biçilmez
Şunu bil her kuşun eti yenilmez
Tüyünüzün rengi soldu bacanak.

Kartalıma Talay da şans vermedi
Bilmiyor ki Kartal daha ölmedi.
Gönderdiğin paket hala gelmedi
Gözümüz yollarda kaldı bacanak.

Tüyümüz pakete sığmaz bilirsin
Ona ancak kendin girer gelirsin
İyi düşün sonra yolda kalırsın
Biletini kimler çaldı bacanak.

Bence bu Beşiktaş şampiyon olur
Bütün takımların hakkından gelir
Ölürse Kanaryan kahrından ölür
Tüyünüzü kimler yoldu bacanak.

02/02/1994

Salih Çelik

Hoş Geldin(*)

Haberi alınca çok mutlu oldum
Artık aramıza hoş geldin Seçkin.
Aslını ararsan çokta geç kaldın
Şimdi aramıza hoş geldin Seçkin.

Bak dünya nasılmış,hayat ne güzel
Birazda Kartal dan dinle sen gazel
Üstünde ne varsa Fener e özel
Atıp aramıza hoş geldin Seçkin

Beşiktaş sevgisi bambaşka inan
Fener miş Cimbom muş hepisi yalan
Sarıyla lacivert ne varsa talan
Edip aramıza hoşgeldin Seçkin.

Milyarlık Fener in rezaletini
Sahtekar hakemin adaletini
Siyah-Beyaz rengin asaletini
Görüp aramıza hoşgeldin Seçkin.

Tanju’ya verilen paraya vah vah
Dibe doğru süren inişe eyvah
Fener de kalana hadi eyvallah
Deyip aramıza hoşgeldin Seçkin.

Teletaş 1991

Salih Çelik

Hoş Bulduk(*)

Şiiri okurken inan dalmışım
Yaşamayı şimdi bildim be Salih
Bunca yıl fenerde nasıl kalmışım
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Beşiktaş ta dostluk güzelmiş gördüm
Sevgileri siyah-beyazla ördüm
Fenerde ölmüştüm burada dirildim
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Varsın kıskananlar ne derse desin
İsterdim ki hepsi bizimle gelsin
Gerçek sevgi neymiş onlarda görsün
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Çok güzel bir duygu bu anlatamam
Sanmıştım feneri söküp atamam
Yalvarsa da fener dönüp bakamam
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Bir benim kurtulmam zannetmem yetsin
Orda kalanların azabı bitsin
Erol,Kazım,Mehmet Eren de gelsin
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Hoş bulduk diyorum saf duygularla
Burada tanıştım mutluluklarla
Şampiyonluk var bak ufuklarda
Ne iyi ettim de geldim be Salih

Ümraniye

Evet sıra sizde: Sizde buradakilerden farklı ve yeni Beşiktaş ile ilgili şiirinizi yazmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Yada Buradan Şiir Kategorimize Dönerek Diğer Şiirleri Okuyabilirsiniz. Nazlim.Net