Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Van’da

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ”Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Ferit Melen Havaalanı’nda Vali Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Valilik tarafından Edremit-Gebze Su Sporları Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ”Van Denizi Su Sporları Festivali”nin açılışına katılan Bakan Kılıç, kendisini karşılayan sporcularla bir süre sohbet etti.

Kılıç, festivalde yaptığı konuşmada, uçaktan Van Gölü’nü ve çevresini seyrederken, çok güzel bir havaya rağmen gölün boş olduğunu gördüğünü belirtti.

Gölün çevresinde 5 yıldızlı oteller, limanlar, marinalar olması gerektiğine, ancak bunu istemeyen bazı kesimlerin olduğuna dikkati çeken Kılıç, şöyle konuştu:

”Çünkü bu bölgenin gelişmesini istemeyenler var. Bölge insanının huzurunu bilerek ve kastederek bozmak isteyenler ve bozanlar var. Bölgeye huzur gelirse biliyorlar ki gölün etrafı 5 yıldızlı otellerle dolacak, tatil köyleri yapılacak. Sadece Van’da değil Tatvan, Bitlis ile göle kıyısı olan diğer ilçeler ve yerleşim merkezlerinde insanlarımız ve gençlerimiz doğayla buluşacak, hayatla kucaklaşacak ve sporla yeteneklerinin farkına varacak, kendilerini geleceğe hazırlayacaklar. Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız, ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir. Huzurun ve güvenliğin sağlanmasıyla anneler sabah evden çıkan çocuğunun akşam ne şekilde döneceğinin kaygısını yaşamayacaktır.”

Ülkedeki birlik ve beraberliğe de dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

”Bizi bir yapan binlerce unsurumuz var. Aynı tarih, kültür, coğrafya, medeniyet, devlet, millet, bayrak ,vatan, ezan, inanç… Saymakla bitmez. O kadar birlik unsurumuz ve birliktelik faktörümüz var ki havadan sudan bir iki unsurla bölmeye, parçalamaya ve ayrıştırmaya çalışanlar, bizim bu birlik vesilelerimiz karşısında eriyip gitmeye mahkumdur. Hem de güneşin altında kalan buz kalıbı gibi. Buna yürekten inanın. Yeter ki biz bir ve diri olalım, kaynaşmayı, kenetlenmeyi, kardeşçe yaşamayı, ortak değerlerimizi paylaşarak geleceğe taşımayı bilelim ve onun gereğini yerine getirelim.”

Yapılan yatırımlarla çocukların geleceğe daha bir güvenle bakacağına değinen Kılıç, Van merkez, ilçeleri ve köylerinde yaşayan kızların ve delikanlıların en iyi şekilde eğitim almaya, en iyi okullarda okumaya ve bu spor tesislerinden yararlanmaya hakkı olduğunu kaydetti.

Kılıç, Türkiye’deki tüm yurttaşların bu haklardan yararlanması için hükümet olarak geceyi gündüze kattıklarını anlatan Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gözünün, kulağının Van’ın üzerinde olduğunu dile getirdi.

-”Van’ı bölgenin kalkınma merkezi haline getireceğiz”-

Kılıç, Van’ın, kalesi, gölü, Akdamar Adası, binlerce yıllık antik çağlardan gelen tarihi, kültürü ve medeniyet birikimiyle adeta açık bir hava müzesi olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

”Ama Van’ı bir türlü tüm Türkiye’nin ziyaretine açamıyoruz. Nedeni apaçık ortadadır. Dünyanın ilgisi Van üzerinde olabilir. Van her yıl 1 milyon turist ağırlayabilir. Biz yatırımlarla Van’ı, Türkiye’de adeta bu bölgenin kalkınma merkezi haline getireceğiz. Bu bölgede kalkınmışlığın en ödemli adresi de Yüzüncü Yıl Üniversitesi olacak.

Depremde bazı yurt binalarımız hasar gördü. Pek çoğu kullanılabilir durumdadır. Bazı tadilatlar ve ve güçlendirmelerle yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştireceğiz. Üniversitenin ayağa kalkması demek Van’ın deprem sonrası yeniden ayağa kalkması demektir. Bu sebeple depremin yaralarının sarılmasında en önemli çözüm ortağımız üniversite olacaktır.”

-Cumhuriyet tarihinin en büyük kapasiteye sahip yurtları yapılıyor-

Kılıç, Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde daha önce temellerini attıkları 5 bin 360 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun inşaatının devam ettiğini bildirerek, yurt projesinin, Cumhuriyet tarihinin en büyük kapasiteye sahip yurt projesi olduğunu dile getirdi.

Van merkez ile Özalp, Gevaş ve Erciş’te başlatılan çalışmayla depremden sonra 7 bin 360 yatak kapasiteli yurtların yapıldığını anımsatan Kılıç, AK Parti hükümetlerinden önce bir yıl içinde tüm ülkede bu kapasitede yurt yapılmadığını söyledi.

Van’da yapımı devam eden ve deprem nedeniyle açılışı ertelenen kapalı yüzme havuzunun bir ay içinde halkın hizmetine sunulacağını müjdeleyen Kılıç, talep olduğu sürece havuzun 24 saat açık kalacağını belirtti.

Bakan Kılıç konuşmasının ardından çeşitli spor kurslarına katılan minik sporculara sertifikalarını verdi. Daha sonra Vali Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan ile tekneyle göle açılan Bakan Kılıç, festival kapsamında yapılan dragon yarışlarını başlattı.

Kılıç ve beraberindekiler bir süre festival kapsamında gerçekleşen yarışları izledikten sonra Edremit ilçesinde yaptırılacak 5 bin kişilik Kapalı Spor Salonu’nun temelini attı.

19 Mayıs Stadı yerinde yapılacak

Bakan Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni stat çalışmasıyla çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Yeni stadın Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) yaptırılacağını ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

”Cebeci Stadı’nın değerinin belirlenmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) verdik. Bundan sonra ise TOKİ ile görüşmeler başlayacak. TOKİ ile fiyat üzerinde anlaşılması sonrasında mevcut 19 Mayıs Stadı’nın yerine yeni stadı inşa edeceğiz. Stat 40 bin kişilik olacak. Amatör branşların salonları da yeni stada eklenecek. Komple bir yer olacak.”

Kılıç: Kulüpler dernekler yasasıyla idare edilmez

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, kulüplerin dernekler yasasıyla idare edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

TFF Genel Kurulu’na katılan Bakan Kılıç, kendilerinin bir yasa hazırlayarak, kulüplerin önüne koymak istemediklerini belirterek, ”Kulüplerin dernekler yasasıyla idare edilebilmesi mümkün değildir. Hükümet olarak kulüpler yasası hazırlayarak ‘kanunuz budur’ demeyi düşünmüyoruz. Kulüpler yasası hazırlanmalı ve çıkmalıdır” dedi.

AA

Kulüpler Birliği’nden Suat Kılıç’a ziyaret

Bakanlığın ek binasında gerçekleştirilen ziyarete, aynı zamanda Eskişehirspor Kulübü Başkanı Ünal’ın yanı sıra Antalyaspor Kulübü Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanvekili Hasan Akıncıoğlu, Mersin İdmanyurdu Başkanı Ali Kahraman ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan katıldı.

Kabulde konuşan Bakan Kılıç, heyetin kendilerine seçimden sonra nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek, ”Futbolda Kulüpler Birliği önemli bir aktördür” dedi.

Kılıç, bakanlığın Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) öncüleyerek ve kulüpleri de öne alarak sorunların çözümünü arzuladığını belirterek, ”Sorunlara birlikte çözüm arıyoruz. Kulüplerin hepsi aynı gemide. Çözüm önerilerimizi TFF seslendirmelidir. Futbolda Kulüpler Birliği önemli bir aktördür” diye konuştu.

Bakan Kılıç, konuşmasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, Fenerbahçeli bir grup taraftarın Galatasaraylı basketbolculara yaptıkları saldırıyı sorması üzerine Kılıç, şunları söyledi:

”Hiçbir taraftarın, hiçbir taraftar grubuna veya takıma kötü muamelesini onaylamıyoruz. Taraftarlar böyle bir hakkı kendilerinde bulmamalıdır. Bu konuda ilk önce kulüp yöneticileri açıklama yapan olmalıdır. Reaksiyon ilk anda verilmelidir. Karadeniz’de güzel bir söz vardır, ‘Hepimiz aynı tavanın balıklarıyız’ şeklinde. Rekabeti bu boyuta taşımanın kimseye faydası olamaz. Yasal zeminde gerekenler yerine getirilecektir.”

-Cüneyt Çakır ile gurur duyuyor-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda görev alan Türk hakem Cüneyt Çakır ile gurur duyduğunu söyledi.

Bir ,gazetecinin Türk hakemle ilgili sorusuna Kılıç, ”Cüneyt Çakır 2012’in gururu oldu. Milli takımı 2012’de sahada izleyemedik. Hakemimizi milli takım yerine koyarak izleme imkanı bulduk. Son derece büyük bir başarı. Bundan önce de tebrik etmiştim, görev aldığı yarı final maçından sonra da arayıp tebrik edeceğim. Türk hakemin böyle bir maçta görev alması, beni finalde bile olacağına inandırıyor” şeklinde konuştu.

-Stat konusu-

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş Futbol Takımı’nın maçlarını yeni sezonda nerede oynayacağına taraflarla görüştükten sonra karar vereceklerini de belirtti.

Konuyla ilgili olarak bir gazetecinin sorusunu cevaplayan Kılıç, şöyle konuştu:

”TFF ve Kulüpler Birliği’ne düşen görevler var. BJK İnönü Stadı yenilenecek. Donanımlı bir stat olarak yapmak istiyoruz. Taraflarla bu denklemi çözüme ulaştıracağız. Galatasaray önemli bir parametredir. Beşiktaş’ta aynı şekilde. Bu kulüpler birer tarihtir. Bugün iki kulübün başkanıyla görüşmemiz olacak.”

-Halil Ünal’ın görüşleri-

Kulüpler Birliği Başkanı ve Eskişehir Kulübü Başkanı Halil Ünal da kabulde yaptığı kısa konuşmada, Türk futbolunda önemli bir dönemi atlattıklarını belirterek, ”TFF’nin mali genel kurulunda kulüplerden özel talepler gelecek. Türk futbolunda önemli bir dönemi geride bıraktık. Türkiye 5 takımla Avrupa kupalarında temsil edilecek. Seçim sonrası Sayın Bakana bir nezaket ziyareti yaparak, belirttiğim konularda görüşlerini alacağız” diye konuştu.