THY’na havada sıkı bir rakip geliyor

ABD’li havayolu şirketi United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor

Türk Hava Yolları ve Delta Havayolları’nın İstanbul-ABD arasında yaptığı direkt seferlerine büyük bir rakip daha geliyor.United Airlines’ın İstanbul-New York seferleri pazartesi günü (yarın) başlıyor. Havayolu şirketi İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan New York Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na her gün sefer düzenlenecek. United’ın ekonomi sınıfında başlangıç fiyatları, gidiş-dönüş tüm vergiler dahil olmak üzere 499 Euro’dan başlayacak. United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın İstanbul ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor. İstanbul-New York arasında 2 Temmuz’dan itibaren direkt uçuşlara başlayacak olan United Airlines, ilk uçuş öncesi Atatürk Havalimanı’nda yolculara hizmet verecek olan Türk personel ile eğitim çalışması yaptı.

Yaklaşık 20 Türk yer personelinin ve ABD’li eğitmelerin katıldığı çalışmaya bazı personeller, biniş kontrol bankolarına yolcu gibi gelerek arkadaşlarını testten geçirdi. Atatürk Havalimanı’nda daha çok sık rastlanmayan bu uygulama diğer yolcular ve çalışanların ilgisini çekerken şirketin İskandinavya, İngiltere ve Rusya Direktörü Davit Linnocent bir ay boyunca yer personelini verilen eğitimleri ardından uygulama sırasında doğabilecek aksaklıkları incelemek için bu uygulamayı yaptıklarını söyledi. United Airlines, İstanbul – New York uçuşlarını Boeing 767-300 uçaklarıyla gerçekleştirecek.

yeleri arasında yer alıyor. Her iki şirketin, Amerika’nın tüm eyaletlerinde ve dünyanın birçok ülkesinde, 80.000’in üzerinde çalışanı bulunuyor

 

Türkiye’deki taşıma alışkanlığının dünyadaki taşıma alışkanlığından farklı olduğunu ifade eden Yıldırım, bugüne kadar deniz yolunun ve demir yolunun kullanılmadığını, kara yoluna yoğunlaşıldığını söyledi. Küresel rekabet için taşıma maliyetinin aşağı çekilmesinin zorunlu olduğunu belirten Yıldırım, taşıma alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini vurguladı. Demir yollarına yapılan yatırımları da aktaran Yıldırım, 2019 yılına kadar demir yollarının taşıyacağı yük miktarının en az 10 kat artacağını bildirdi. Bugün demir yolunda yapılan taşıma miktarının 25 milyon ton olduğunu, bu rakamın demir yolu tarihinin rekoru olduğunu ifade eden Yıldırım, AK Parti’nin hükümeti devraldığında bu rakamın 13 milyon olduğunu hatırlattı. Deniz yolu ve demir yolu taşımacılığının payının artırılması halinde kara yolu taşımacılığının payının yüzde 70’in altına düşeceğini dile getiren Yıldırım, kara yolu taşımacılığının taşımacılıktaki payının kendi dönemlerinde yüzde 92’den yüzde 89’a düşürüldüğünü belirtti.

 En pahalı taşımacılığın sırasıyla hava yolu, kara yolu, demir yolu ve deniz yolunda yapıldığını ifade eden Yıldırım, birinciyle sonuncu arasındaki farkın 7 kat olduğunu bildirdi. Demir yollarında 9 yılda yaptıkları yatırımlarla artık demir yollarının serbestleşmeye hazır hale geldiğini söyleyen Yıldırım, pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na bu konuda bir sunum yaptıklarının, düzenlemenin bu sene kanunlaşacağını, önümüzdeki yıl ise uygulamaya başlayabileceklerini kaydetti.

 Türk Hava Yolları’ndaki grevle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yıldırım, grevle ilgili mağduriyetin sadece çalışan için olmadığını, o gün gitmeleri gereken yerlere gidemeyen 110 bin yolcunun da mağdur olduğunu belirtti. Yıldırım, “Çalışanlara hiçbir zaman duyarsız olunmaz ama keyfiyet hiçbir yerde kabul edilemez. Bu sorumsuz davranışı azmettirenin, inanıp işe gelmeyenin hakkı hukuku konuşuluyor” dedi.

Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde bir kişinin hayatını kaybettiği göçükle ilgili de konuşan Yıldırım, bunun talihsiz bir olay olduğunu ifade ederek, “Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu projeler risklidir. Hiçbir zaman kaza olmasını, kimsenin hayatını kaybetmesini istemeyiz. Bunun için gerekli tedbirler alınıyor ama bu işlerin riski çok yüksektir. Yer altına çalışıyorsunuz. Görmediğimiz bir sürü olay oluyor. Sıvılaşmış oradaki toprak. Dışarıdan yorum yapması çok kolay. Hiçbir zaman öyle biri olamadım. İyi ki olmadım. İşin içine giren bilir. Bu yönde açıklamalar yapınca gazeteler, ‘Bakan, kazalar olur dedi’ diye yazdı. Tedbirimizi alacağız ama bir yandan da hayat devam ediyor. İnsanlar trafikte eziyet çekiyor. Yolu kapatıyorsun, ‘Niye kapattın?’, metroyu yapmıyorsun, ‘Niye yapmıyorsun?’ diyorlar. Biz ikisini de aynı anda yapmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız gece gündüz oradalar. O göçükten önce bizim arkadaşlarımız oradaydı, daha büyük şeyler de olabilirdi. Her türlü tedbire rağmen öyle ihtimaller vardır. Bunu tamamen ortadan kaldırma imkanı yoktur. Felaket tellallığı yapma niyetimiz yok. Bu konuda daha dikkatli davranılacak. Tatsızlık yaşanmaması için elimizden geleni çabayı göstereceğiz” diye konuştu.

 Metro çalışmalarının projeye göre oldukça hızlı gittiğini, kendilerini zamanlama açısından zorlayacak tek şeyin metro araçları olabileceğini ifade eden Yıldırım, bu araçların ihalesinin tamamlandığını ancak Kamu İhale Kurumu’nda bir itiraz bulunduğunu, bunun sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.

Meclis toplantısında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, Suriye’nin Türk savaş uçağını düşürmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Suriye’nin uluslararası hava sahasında Türk uçağını düşürmesini kınayan Özdebir, haince saldırıların tekrarlanmamasını dilediğini söyledi.

 Yıldırım’dan bazı isteklerinin olduğunu dile getiren Özdebir, öncelikle K2 belgeleriyle ilgili düzenleme yapılmasını istediklerini ifade etti.Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) demir yolu yükleme boşaltma yeri yaptıklarını anlatan Özdebir, vagon bulmakta zorlandıklarını, fiyatların da çok yüksek olduğunu, bu konuya bir çözüm bulunmasını talep ettiklerini kaydetti.Özdebir, Temelli’deki 5 OSB’yi şehre bağlayacak ve oradaki sanayicilerin ulaşımını kolaylaştıracak yolun da bir an önce tamamlanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

THY’den atılanlar TBMM’de

Havacılık sektöründe grev hakkının yasaklanmaması amacıyla Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan veya bu açıklamayı izleyenlerin içinde yer aldığı 305 kişinin THY tarafından işten atılması üzerine kurulan “29 Mayıs Birliği” bugün TBMM’de çeşitli temaslarda bulundu.

29 Mayıs Birliği adına Ankara’ya gelen bir grup THY mağduru çalışan, öğlen saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü. Olumlu bir havada geçen görüşmede Bakan Çelik’in bir kez daha THY yönetimi ile aracılık yapacağını belirttiği öğrenildi.

-ORAN’I ZİYARET ETTİLER-

29 Mayıs Birliği, THY’nin işten çıkartma süreci ve kurumda yöneticilerin karıştığı usulsüzlükleri ısrarlı biçimde takip ederek Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ile de görüştüler. TBMM’de gerçekleşen görüşmede 29 Mayıs Birliği adına konuşan Selçuk Arıkan, desteğinden dolayı Oran’a teşekkür ederken, “Biz bir komisyonun kurularak bu süreçte yaşananların araştırılmasını gerçeğin ortaya konulmasını istiyoruz. Açıklamayı dinleyip eve dönüp üniformasına giyip uçuşa giden arkadaşlarımız da hiç açıklamayı izlemeyen dinlemeyen arkadaşlarımız da işten çıkarıldı. Bizler ülkesini, çalıştığı kurumu seven insanlarız. Herhangi bir parti taraftarı değiliz, yalnız kaldık desteklenmedik. Oldu bittiye getirilmemeli bu olay. Öncelikle işe iade edilmeliyiz. Nasıl olsa mahkeme sürecine başlandı, bu arada çalışalım THY’nin uçuşları aksamasın, güvenlik zafiyeti yaşanmasın. Mahkemeden olumsuz karar çıkarsa nasıl olsa ilişiğimiz kesilecek” dedi.

ORAN: “HER ZAMAN YANINIZDAYIM”

Oran ise “Her zaman mağdur olan THY çalışanlarının yanındayım. İlgili bakanlarla Türk-İş ile Başbakanla görüşmelisiniz, görüşme konusunda da, işe iadeniz konusunda olumlu sonuç için de her zaman elimden geleni yapmaya hazırım. THY bizim bir büyük milli markamız gurur duyuyoruz. Ama THY yönetiminin bireysel hatalarından kaynaklanan usulsüzlüklerini de görmezden gelemeyiz, parlamento zemininde onların hesabını sormak da bir milletvekili olarak benim görevim” dedi.

İşten çıkartılan THY çalışanları daha sonra BDP Grup Başkanlığı’na geçmek için Umut Oran’ın yanından ayrıldılar. 29 Mayıs Birliği’nin, yazılı başvuru yapamadıkları için MHP Grup Başkanlığı ile bugün görüşemedikleri, ancak MHP yönetimi ile de görüşmeyi istedikleri ifade edildi. (ANKA)