THY’na havada sıkı bir rakip geliyor

ABD’li havayolu şirketi United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor

Türk Hava Yolları ve Delta Havayolları’nın İstanbul-ABD arasında yaptığı direkt seferlerine büyük bir rakip daha geliyor.United Airlines’ın İstanbul-New York seferleri pazartesi günü (yarın) başlıyor. Havayolu şirketi İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan New York Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na her gün sefer düzenlenecek. United’ın ekonomi sınıfında başlangıç fiyatları, gidiş-dönüş tüm vergiler dahil olmak üzere 499 Euro’dan başlayacak. United Airlines’ın Türkiye uçuşlarına başlaması ile rekabet artacağından dolayı THY ve Delta Havayolları’nın İstanbul ABD uçuşlarında bilet fiyatlarında indirime gitmesi bekleniyor. İstanbul-New York arasında 2 Temmuz’dan itibaren direkt uçuşlara başlayacak olan United Airlines, ilk uçuş öncesi Atatürk Havalimanı’nda yolculara hizmet verecek olan Türk personel ile eğitim çalışması yaptı.

Yaklaşık 20 Türk yer personelinin ve ABD’li eğitmelerin katıldığı çalışmaya bazı personeller, biniş kontrol bankolarına yolcu gibi gelerek arkadaşlarını testten geçirdi. Atatürk Havalimanı’nda daha çok sık rastlanmayan bu uygulama diğer yolcular ve çalışanların ilgisini çekerken şirketin İskandinavya, İngiltere ve Rusya Direktörü Davit Linnocent bir ay boyunca yer personelini verilen eğitimleri ardından uygulama sırasında doğabilecek aksaklıkları incelemek için bu uygulamayı yaptıklarını söyledi. United Airlines, İstanbul – New York uçuşlarını Boeing 767-300 uçaklarıyla gerçekleştirecek.

yeleri arasında yer alıyor. Her iki şirketin, Amerika’nın tüm eyaletlerinde ve dünyanın birçok ülkesinde, 80.000’in üzerinde çalışanı bulunuyor

THY’den atılanlar TBMM’de

Havacılık sektöründe grev hakkının yasaklanmaması amacıyla Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yapan veya bu açıklamayı izleyenlerin içinde yer aldığı 305 kişinin THY tarafından işten atılması üzerine kurulan “29 Mayıs Birliği” bugün TBMM’de çeşitli temaslarda bulundu.

29 Mayıs Birliği adına Ankara’ya gelen bir grup THY mağduru çalışan, öğlen saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüştü. Olumlu bir havada geçen görüşmede Bakan Çelik’in bir kez daha THY yönetimi ile aracılık yapacağını belirttiği öğrenildi.

-ORAN’I ZİYARET ETTİLER-

29 Mayıs Birliği, THY’nin işten çıkartma süreci ve kurumda yöneticilerin karıştığı usulsüzlükleri ısrarlı biçimde takip ederek Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ile de görüştüler. TBMM’de gerçekleşen görüşmede 29 Mayıs Birliği adına konuşan Selçuk Arıkan, desteğinden dolayı Oran’a teşekkür ederken, “Biz bir komisyonun kurularak bu süreçte yaşananların araştırılmasını gerçeğin ortaya konulmasını istiyoruz. Açıklamayı dinleyip eve dönüp üniformasına giyip uçuşa giden arkadaşlarımız da hiç açıklamayı izlemeyen dinlemeyen arkadaşlarımız da işten çıkarıldı. Bizler ülkesini, çalıştığı kurumu seven insanlarız. Herhangi bir parti taraftarı değiliz, yalnız kaldık desteklenmedik. Oldu bittiye getirilmemeli bu olay. Öncelikle işe iade edilmeliyiz. Nasıl olsa mahkeme sürecine başlandı, bu arada çalışalım THY’nin uçuşları aksamasın, güvenlik zafiyeti yaşanmasın. Mahkemeden olumsuz karar çıkarsa nasıl olsa ilişiğimiz kesilecek” dedi.

ORAN: “HER ZAMAN YANINIZDAYIM”

Oran ise “Her zaman mağdur olan THY çalışanlarının yanındayım. İlgili bakanlarla Türk-İş ile Başbakanla görüşmelisiniz, görüşme konusunda da, işe iadeniz konusunda olumlu sonuç için de her zaman elimden geleni yapmaya hazırım. THY bizim bir büyük milli markamız gurur duyuyoruz. Ama THY yönetiminin bireysel hatalarından kaynaklanan usulsüzlüklerini de görmezden gelemeyiz, parlamento zemininde onların hesabını sormak da bir milletvekili olarak benim görevim” dedi.

İşten çıkartılan THY çalışanları daha sonra BDP Grup Başkanlığı’na geçmek için Umut Oran’ın yanından ayrıldılar. 29 Mayıs Birliği’nin, yazılı başvuru yapamadıkları için MHP Grup Başkanlığı ile bugün görüşemedikleri, ancak MHP yönetimi ile de görüşmeyi istedikleri ifade edildi. (ANKA)