Filenin Aslanları tarih yazdı

Bu sonuçla
Hollanda
lig şampiyonu olurken,
Türkiye
ikincilik elde etti ve lig tarihinde erkeklerdeki ilk gümüş madalyasını kazandı.

Türkiye
‘nin, 2008 ve 2010 yıllarında olmak üzere 2 kez bronz madalya kazanmış, ancak finale çıkamamıştı.

Maça hızlı başlayan taraf
Hollanda
oldu. İlk bölümde özellikle blok-out’lardan sayı bulan
Hollanda
, ilk teknik molayı 8-4 üstün geçti. Savunmada açık vermeyen
Hollanda
karşısında sayı bulmakta zorlanan (A) Milli Takım, farkın açılmasına engel olamadı. Hızını kesmeyen Portakallar 2. teknik molaya da 16-9 önde girdi. 2.09’luk Kooistra ile 2.07’lik Koelewijn,
Hollanda
filesi önünde geçilmez oldu ve
Hollanda
seti 25-16 aldı: 1-0

2. setin de ilk teknik molası 8-4, ikinci teknik molası ise 16-11
Hollanda
‘nın üstünlüğüyle geçildi.
Türkiye
, savunmadaki direncini biraz daha artırsa da sayı üretmekte sıkıntı çekti. İki takımın da servis hatalarından sayı kaybettiği bu bölümde, yüksek oynayan
Hollanda
ekibi, sert hücumlarıyla rakibini oldukça zorladı. Farkı iyice açan
Hollanda
2. seti de 25-15 aldı: 2-0

(A) Milliler 3. sete daha konsantre başladılar. Hücumda Serhat ve Emre, blokta ise Ahmet ile etkili olan
Türkiye
, ilk teknik molaya 8-7 geride girse de 2. teknik molayı 16-15 önde geçmeyi başardı. Yorgun bir görüntü çizen
Hollanda
, hücumda hatalar yapmaya başladı. Rakibinin oyundan düşmesini iyi değerlendiren
Türkiye
, seti 25-22 almayı başardı: 2-1

4. sette ilk teknik molaya 8-3 geride giren
Türkiye
, farkı çabuk kapattı. İkinci teknik molayı da 16-14 geride geçen (A) Milli Takım, mücadeleyi bırakmadı. Hakem hatalarının damga vurduğu son bölüm çok çekişmeli geçti. Savunmada müthiş bir oyun sergileyen (A) Milliler, hücumda rakibinin açıklarını iyi değerlendirdi. (A) Milliler setten 25-23 önde ayrıldı ve skoru eşitledi: 2-2

Son sette de büyük çekişme yaşandı. Burutay’ın smaç servisinden aldığı sayı seyircilerden alkış alırken, hücumda Serhat ve Emre skora katkı yaptı. Seti 26-24 alan
Hollanda
şampiyonluğa ulaştı.

HOLLANDA
: 3 –
TÜRKİYE
: 2
Salon: TVF Başkent
Hakemler: Goran Gradinski (Sırbistan), Alexandros Varthalitis (
Yunanistan
)
Hollanda
: Koelewijn, Krolis, Ter Horst, Kooistra, Abdel Aziz, Maan (Jorna, Rauwerdink)
Türkiye
: Burutay, Ahmet, Serhat, Emre, Emin, Ulaş (Serkan, Kemal, Murathan)
Setler: 25-16, 25-15, 22-25, 23-25, 26-24
Süre: 118 dakika (21, 19, 22, 27, 29) (aa)

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra bir ilk

Yunanistan başta olmak üzere, çeşitli ülkelerden Kütahya’ya gelen Rumlar, Kurtuluş Savaşı zamanında atalarının göç ettiği yerlerdeki tek kalıntı olan Yenimahalle’deki Agia Khurolum Bous (Baş melek) kilisesine giderek dua etti.

Kütahya’ya gelen Rumlar, Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidoforos Lambriniadis önderliğinde, Yeni Mahalle’deki kilisenin bahçesinde atalarının ruhları için dua okudu. 3 otobüs halinde gelen Rumlar, kilisenin kapısı kilitli olduğu için ön bahçe duvarından içeri girdi. Mahalle sakinlerinin ve çocukların meraklı bakışları altında kiliseye giren Rumlar, atalarının yaşadıkları topraklarda uzun yıllar sonra bulunmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ettiler. Kilisenin içinde bol bol fotoğraf çeken Rumlar kiliseyi gezdi, ardından kilisenin arka bahçesinde atalarının ruhuna dua okudu. Okunan duanın arından tatlı dağıtıldı.

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Elpidoforos Lambriniadis, Agia Khurolum Bous (Baş melek) kilisesinin bahçesinde yapılan dua töreninin ardından yaptığı kısa açıklamada, Kütahya’da yaşayan atalarının ruhu için dua ettiklerini belirtti. Lambriniadis, “Atalarımızın yaptığı kiliseyi ziyarete geldik. Ayin burada yapılmayacak otelde yapılacak.

Kilise, harabe durumda olduğu için burası uygun görülmedi. Ayini yapmadan önce buraya geldik, çünkü atalarımızın ruhu için küçük bir dua okuduk. Bu bir mevlit diyebiliriz. Rum dedelerimizin geride bıraktığı ölüler için dua ettik. Bu, bizim geleneklerimize göre yapılan tatlıyı da hazırladık. Bize yardımcı olan bütün makamlara teşekkür etmek istiyoruz. Öncelikle valiliğe, belediye başkanlığına teşekkür ediyoruz. Burası temiz değildi, bizim için temizlediler. Özellikle de Emniyet Müdürlüğü’ne, güvenliğimizi sağladıkları için çok çok teşekkür etmek istiyoruz. Tabi ki siz basın mensuplarına ayrıca teşekkür ediyoruz, bizi yalnız bırakmadıkları ve yanımızda oldukları için.” dedi.

AYİN OTELDE YAPILDI

Konakladıkları otelin toplantı salonunda biraraya gelen Rumlar, ayinlerini buruda yaptı. Ayin sonrası gazetecilere konuşan Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidoforos Lambriniadis, bahse konu kilisenin Kızılay himayesi altında bulunduğuna dikkat çekti. Çeşitli dönemlerde define avcılarının tek adresi haline gelen Baş Melek Kilisesi’nin, ne atalarına ne de Kütahya’ya yakışmadığının altını çizen Prof. Lambriniadis, şunları kaydetti:

“Bu kilise, bina olarak Kızılay’a ait. Bizim bir yetkimiz yok ama atalarımızın yaptığı tarihi bir eseri güzel bir halde görmek isteriz ve Kütahya’ya daha çok yakışır. Kütahya halkı her kültüre dostlukla bakan bir halk ve bunu yakından gördük. Kilisenin kapısını kilitli bulduk, ancak define arayan insanlar için kilitli olmadığını ve bu kiliseye zarar verdiğini gördük. İnşallah bundan sonra o kilise binası daha fazla zarar görmez. Kütahya ve hepimize yakışan bir durumda olsa hepimize daha faydalı olur diye düşünüyorum.”

“HER YIL GELECEĞİZ”

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidoforos Lambriniadis ve beraberindeki grup, kent merkezinde bulunan tarihi ve turistik yerleri gezdi. Lambriniadis, her yıl Kütahya’ya geleceklerine dikkat çekerek, Kütahyalıları da Yunanistan’a davet ettiklerini ifade etti. Lambriniadis, şunları söyledi:
“Biz her yıl gelmek istiyoruz.

Bence her gelişimiz, her gelişimizden daha iyi olacak. Bizler yıllarca beraber yaşadık, fazla çaba harcamamıza da gerek kalmayacak. Zaten ilk ziyaretimizden beri burada arkadaşlıklar oluştu ve kartlar değişti. Çok iyi bir gelecek olacak diye düşünüyorum. Kütahyalıları da Yunanistan’a davet ediyorum. Oradaki Kütahyalıların yerleştiği yerleri görüp, bizler onları ağırlayıp barış ortamı içerisinde yaşayalım diye düşünüyoruz.”

Yunan parlamentosu yemin etti

300 sandalyeli Yunan parlamentosunun yeni milletvekilleri, Başpiskopos Ieronimos tarafından yönetilen törende incile el basarak yemin etti.

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf ile Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) milletvekili Ahmet Hacıosman ise Kuran-ı Kerim’e el basarak yemin etti.

Üç azınlık milletvekilinin yemini sırasında bir saygı göstergesi olarak herkes ayağa kalkarken, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisinin 18 milletvekili ayağa kalkmayarak üç azınlık milletvekilinin meclise girmesini protesto etti.

Törene göz ameliyatı sonrası ev istirahatında olan Başbakan Antonis Samaras ile AB zirvesi için Brüksel’de bulunan heyetteki milletvekilleri katılamadı.

Brüksel’de oldukları için törene katılmayanlar, Yunanistan’a dönüşlerinde ayrı bir törenle yemin edecek.

Yunan parlamentosu yemin etti

300 sandalyeli Yunan parlamentosunun yeni milletvekilleri, Başpiskopos Ieronimos tarafından yönetilen törende incile el basarak yemin etti.

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf ile Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) milletvekili Ahmet Hacıosman ise Kuran-ı Kerim’e el basarak yemin etti.

Üç azınlık milletvekilinin yemini sırasında bir saygı göstergesi olarak herkes ayağa kalkarken, aşırı sağcı Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisinin 18 milletvekili ayağa kalkmayarak üç azınlık milletvekilinin meclise girmesini protesto etti.

Törene göz ameliyatı sonrası ev istirahatında olan Başbakan Antonis Samaras ile AB zirvesi için Brüksel’de bulunan heyetteki milletvekilleri katılamadı.

Brüksel’de oldukları için törene katılmayanlar, Yunanistan’a dönüşlerinde ayrı bir törenle yemin edecek.

Bahçeli’nin 5 günlük Balkan gezisi başladı

Yunanistan, Makedonya, Kosova ve Bulgaristan ziyaretleri için makam otomobiliyle Pazarkule Sınır Kapısına gelen Bahçeli’yi burada partililer karşıladı.

Pasaport kontrolleri sırasında, aracında beklemeyi tercih eden Bahçeli, otomobilin yanına gelen 2 çocuğu bir süre sevdikten sonra tekrar otomobilin kapısını kapatarak, işlemlerin tamamlanmasını otomobilinde bekledi.

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından gazetecilere açıklama yapmayan Bahçeli, 5 günlük Balkan gezisi için Pazarkule Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a çıkış yaptı.

Yunanistan’da AB için yetki Papulyas’ın

Yunan heyetine, 28-29 Haziran’da Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos yerine Cumhurbaşkanı Papulyas’ın başkanlık edeceği bildirildi.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, önceki gün gözündeki retina dekolmanı nedeniyle acilen hastaneye kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

Samaras, bugün hastaneden taburcu olmuş ancak doktorları tarafından kendisine önümüzdeki birkaç gün seyahat etmemesi ve ev istirahati önerilmesi üzerine, AB zirvesine katılamayacağı duyurulmuştu.

Samaras’ın zirveye kadar muhatapları ile telefon görüşmeleri yapacağı belirtiliyor.

Yunanistan’ı kriz vurdu, ‘Plaka’ düştü

Taki Berberakis’in haberi

İflas etmemek için savaş veren Yunanistan’da bu yıl turizmden de beklenen gelir elde edilemiyor…

Plaka’nın mermer ve taş döşeli sokaklarında restoran ve taverna işletmecileri ile hatıralık eşya ve hazırgiyim dükkanı sahipleri hep bir ağızdan, “Bu yıl turist sayısı yüzde 50 azaldı. Buna ek olarak gelen turistler de günde 20 euro’dan az para harcıyor. Cirolardaki düşüş yüzde 70” diyor.

Esnaf ayrıca bu yıl ‘geleneksel’ turistler olarak görülen Amerikalı, İngiliz ve Almanların pek Atina’ya uğramadığını, durumu biraz olsun, kruvaziyer gemilerle Pire limanına gelen ve birkaç saatliğine Akropolis’i görmeye gelen turistlerle, Bezilyalı ve Rus ziyaretçilerin kurtardığını belirtiyor.

 

Yunanistan’ın bütçe açığında olumlu gelişme

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, bütçe açığının ilk beş ayda hedeflenen 12 milyar 896 milyon avro yerine, 10 milyar 874 milyon avro olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada faiz dışı açığın da hedeflenen 4 milyar 234 milyon avro yerine, 2 milyar 349 milyon avro olduğu belirtildi.

Ancak gelirlerin hedeflenen 20 milyar 592 milyonun altında gerçekleşerek 19 milyar 666 milyon avro olduğu kaydedilen açıklamada, bunun nedeni olarak düşen iç tüketim ve vergi gelirleri gösterildi.

Bütçe harcamalarının hedeflenen 33 milyar 488 milyon avronun altında, 30 milyar 541 milyon avro olarak gerçekleştiği kaydedilen açıklamada, Kamu Yatırımları Programı harcamalarının da azaldığına dikkat çekilerek bu rakamın hedeflenen 1 milyar 758 milyon avro yerine, 1 milyar 493 milyon avro olduğu ifade edildi.

Euro 2012 Puan Durumu

Euro 2012 Puan Cetveli

Euro 2012 Puan Durumu Gruplar

Euro 2012, 8 Haziran’da Polonya – Yunanistan karşılaşmasıyla başladı. Gruplara göre puan durumları aşağıdaki gibidir.

A Grubu

Takım O G B M A Y AV Puan
Çek Cumhuriyeti 3 2 0 1 4 5 -1 6
Yunanistan 3 1 1 1 3 3 0 4
Rusya 3 1 1 1 5 3 2 4
Polonya 3 0 2 1 2 3 -1 1

B Grubu

Takım O G B M A Y AV Puan
Almanya 3 3 0 0 5 2 3 9
Portekiz 3 2 0 1 5 4 1 6
Danimarka 3 1 0 2 4 5 -1 3
Hollanda 3 0 0 3 2 5 -3 0

C Grubu

Takım O G B M A Y AV Puan
İspanya 3 2 1 0 6 1 5 7
İtalya 3 1 2 0 4 2 2 5
Hırvatistan 3 1 1 1 4 3 1 4
İrlanda 3 0 0 3 1 9 -8 0

D Grubu

Takım O G B M A Y AV Puan
İngiltere 3 2 1 0 5 3 2 7
Fransa 3 1 1 1 3 3 0 4
Ukrayna 3 1 0 2 2 4 -2 3
İsveç 3 1 0 2 5 5 0 3

Euro 2012 Çeyrek Final Maçları

Euro 2012 grup maçları bu akşam tamamlanıyor. Çeyrek final maçları ve tarihleri aşağıdaki gibidir.

Karşılaşma Tarih Saat
Çek Cumhuriyeti – Portekiz 21 Haziran 2012 21:45
Almanya – Yunanistan 22 Haziran 2012 21:45
İspanya – Fransa 23 Haziran 2012 21:45
İngiltere – İtalya 24 Haziran 2012 21:45

Yunanistan Rusya Maçı 16 Haziran

Euro 2012 A grubu üçüncü maçlarında lider Rusya ve sonuncu Yunanistan karşı karşıya geliyor. Varşova Ulusal Stadyumu’nda oynanacak olan karşılaşmayı Jonas Eriksson yönetecek. Karşılaşmayı 21:45’ten itibaren TRT 1 ekranlarından izleyebilirsiniz.

Maç Sonucu: Yunanistan: 1 – Rusya: 0