Feridun Nevzat Unan

Yazar, Şair, Senarist, Reklam Yazarı, Art direktör, 500 den fazla Tv program formatının  yaratıcısı, telif hakları  Sahibi, Sinema film ve Tv Programları Yapımcı ve Yayıncısı, İnteraktif  Marketing danışmanı. Uludağ Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otel Yöneticiliği Lisans Mezunu

1982 yılında Ufo Ajans ile başlayan reklam ajansı  deneyimlerini, Ankara Poyraz ajans da Oktay Poyrazdan aldığı çıraklık eğitimi ile pekiştirdi, Anavatan Partisi Propaganda ve sosyal Faaliyetler Başkanlığı Danışmanı olarak ( 1987-88 ) siyaset ve reklam deneyimlerini geliştirdi.

1984 Yılında Türkiye’nin İlk bilgisayar firmalarından sayılan “Junior Computer” i kurdu. İstanbul a yerleştiği 1988- 89 yıllarında, Bünyesinde Basınday Aş yayın grubunun da bulunduğu Turpem Aş Genel Koordinatörü olarak RCI dönüşümlü Tatil ve devre mülk sistemini Türkiye ye getirdi.

16 aylık askerliğini tamamladıktan sonra yerleştiği İstanbul da, Step Reklam Ajansı vb Birkaç Ajansı ve Matbaa da Grafik Tarımcı ve Art Direktör olarak çalıştı. 

1991 yılında “Gren Line”  Reklam ajansını, ve 1994 yılında “Reklam Departmanı Ltd” Reklam ajanslarını kurdu. İlk televizyon programlarını, Reklam Departmanı Ltd bünyesinde 1994 yılında yapmaya başladı. Yaptığı tüm çalışmalarda Türkiye de ve Dünyada ilk leri hedefledi.

Televizyon yayıncılığında İlk İnteraktif Marketing uygulamaları olan ” Telemarketig Game Show ” formatları ve tasarımlarını geliştirdi ve uyguladı. Tv yayıncılığı, Marketing ve Reklam üçgeninde ilk kez ” barter ” uygulamaları ile tüketicilere market zincirlerinden doğrudan % 50 ye varan indirimli satışlar yapılabilen ” Pazarlamada  Katma Değer Avantajları ” modelleri   yaratarak, 1994 de yaşanan ekonomik krizde ve sonrasında 1999 yılına kadar başarılı sonuçlar alınmasını sağladı.

Televizyon Üzerinden Tatil Satışları’nın Yapıldığı ilk Tv programı olan Tatil Penceresi ve Turizm tüketicilerinin bir  porföy altında toplandığı ilk organizasyon olan  ” Holliday Window Club” ü kurdu. ” Hamiline Tatil Sertifikası ” adıyla dünyada ilk olan uygulamayı Turizm pazarlamasına bir yöntem olarak soktu.

Türkiye de ilk kez, ürün rafları kullanılmadan Tüketicilere Palet Üzerinden, Ürün satışı gerçekleştirilen Market zinciri olan  ” Ekran pazarları, ŞOK Marketler ” i zincirini kurdu. Ürün satış katlarında ürünler tüketicilere spot fiyatları ile çok indirimli satılırken diğer katlarda kurulmuş olan mutfak, kuaför, vb. kornerler da ürünleri ücretsiz deneme, test etme      imkanları sağlanan ilk marketler oldu.
 
1999 da İngiliz Mattel Firması için,dünyada milennium un en çok satılan 3. oyuncağı seçilen “SCRABBLE ” oyununun, dünya da ilk kez TV yarışması formatını Tasarladı ve yine dünya da ilk kez Türkiye de Bir ulusal televizyonda canlı yayın olarak yayınladı.

1999 da diğer çalışmaları yanı sıra, bir dönem  ” Jolly Tour ” seyahat acentası’nın Genel Müdürlüğü nü yaptı.

2002 yılında Spor Toto Teşkilatı tarafından bu günkü adıyla “İddia ” olarak Yürütülen uygulamanın, o dönemde büyük ekonomik kriz yaşayan teşkilatın yeniden ayağa kaldırılması amaçlı ilk tasarımı ve uygulama modeli olan ” Gol 7 ” Oyununun, “Reklam Departmanı Ltd” tarafından Spor Toto Teşkilatına ilk sunumundan itibaren tüm Projelendirme, geliştirme süreçlerinde ve ihale aşamalarında Reklam Departmanı Ltd Tarafında çalışmalar sürdürdü.

Türkiye’nin ilk Turizm televizyonu olan Travel Tv yi kurduktan sonra, Hannover Messe’nin Yayın Partneri olarak Travel Turkey  2004 ün Organizasyonunda iş birliği çalışmaları yürüttü. 

Yayınlanmış Kitapları – ” Ye İmajım Ye ”  Papirüs Yayınları 1996

Yazıları – Bir çok dergi, Gazete ve İnternet sitesinde Köşe yazıları yayınlandı.

( Yeşil Gazete- Press Türk vb.)

Türkiye televizyonlarında yayınlanmış Programlarından bazıları.

“Sabah Şansı 4×4”  Yarışma Programı  ( ATV    – ( 1994 -1998 ) 700 bölüm )Sunucuları- Nurhan Damcıoğlu, Ziya Kürküt, Toprak sergen, Açelya Akkoyunlu, Burçin Orhon,  Suna Yıldızoğlu, Sunucu asist. Vahe Kılıçarslan.

” Sabah Şansı “4×4” Yarışma Programı ( Kanal 7  Tv ( 1999- )  (100 bölüm ) Sunucuları-  Okan Karacan

“Tatil Penceresi” – Yarışma programı  ( Kanal D ve Kanal 6 Tv  -( 1995- 2000 arası )  Sunucuları – Tolga Savacı, Kadir Çöpdemir, Talat Bulut, Mesut Yar, Cengiz Küçükayvaz,

” Şans Yıldızı “  –  yarışma Programı ( Star Televizyonu ( 1995-1998 ) 250 bölüm. Sunucuları – Gülçin Hatıhan, Rezzan Kiraz, Corci

” Mottoo “ – Yarışma Programı ( Kanal 6 Televizyonu – 1997-1998 150 bölüm ) Sunucuları- Yosi Mizrahi , Fatih Zanbay

”  Laf Ebesi” –  yarışma Programı ( Kanal 6 televizyonu- 1999 – )100 bölüm  Sunucuları- Suat Güzey

” Scrabble “ – Yarışma Programı ( BRT Tv. 2000- 130 bölüm ) Sunucuları-  Şencan Güleryüz

” ŞanslıBebekler” – Yarışma Programı ( TRT 1  2004 ) Sunucuları-  Nilgün Belgün

” Eve Ne Lazım “ – Yarışma Programı ( TRT 1 2004 )  Sunucuları-  Bülent Özveren

Yayıncı Olarak ;

Travel Tv nin Kurucu Ortağı ( 2004 )

– Travel Tv Yayın İçeriğinde yer alan, Travel Pets, Live Style, Astro Travel, Travel shops vb. 40’ın üzerinde programın tasarımcısı, yapımcısı ve yayıncısı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir