Orgeneralİsmail Hakkı Tunaboylu

1895 yılında Tuna Nehri Sahili’nde, Rahova Kasabası’nda doğdu. 1914 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’nu bitirdi. 1924 yılına kadar çeşitli birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Yaverlik ve Refakat Subaylığı yaptı. Kuleli Askeri Lisesi öğretmeni iken, 31 Temmuz 1921 tarihinde Anadolu’ya geçerek Milli Ordu’ya iltihak etti. 1924 yılında girdiği Harp Akademisi’ni 1927 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1945 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı.

1945 yılında Tuğgeneral, 1947 yılında Tümgeneral, 1950 yılında Korgeneral ve 1955 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Yedek Subay Okul Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 65 nci ve 28 nci Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 3 ncü ve 15 nci Kolordu Komutanlığı, 1 nci Ordu Komutan Vekilliği ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı yaptı.

6 Haziran 1955-25 Ağustos 1955 tarihleri arasında idareten Kara Kuvvetleri Komutan Vekilliği, Orgeneral rütbesi ile 25 Ağustos 1955 – 17 Eylül 1955 tarihleri arasında idareten Genelkurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

17 Eylül 1955 tarihinde asaleten Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Bu görevde iken, 6 Haziran 1956 tarihine kadar Genlkurmay Başkanlığı görevine de vekalet etti.

6 Haziran 1956 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 3 Ekim 1957 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

Bulgarca, Almanca, Fransızca bilen TUNABOYLU, evli üç çocuk babasıdır. 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları’na katıldı. 28 Ekim 1958 tarihinde vefat etti. Ankara Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir