OrgeneralKemal Atalay

1910 yılında Makedonya Ohri’de (Ohrid) doğdu. 

1968-69 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı yapan Orgeneral Atalay, 29.08.1969 -29.08.1970 tarihleri arasında 1.Ordu Komutanlığı yaptı. İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı da yapan Orgeneral Atalay, bu görevi de Faik Türün‘e devretmişti.

Emekli Orgeneral Kemal Atalay 14 Şubat 2000 Cuma günü 90 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

İki çocuk babası olan Kemal Atalay kızı Gülseren Tansel, iki dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapan Orgeneral İrfan Tansel’in oğlu Mete Tansel ile evliydi. Gülseren Tansel, “Babam 90 yaşında olmasına rağmen oldukça dinçti. Giyimine çok dikkat ederdi; zaten kalp krizi geçirdiğinde kravatı hala boynundaydı” dedi.

Emekli Org. Kemal Atalay’ın cenazesi 19 Şubat’ta Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

Kuruluş hikâyesi 1880’lere inen Büyük Kulüp’ün 1987’de yayımladığı üye listesinde Orgeneral Kemal Atalay’da yer almaktadır. Büyük Kulüp tüzüğüne göre 1. Ordu Komutanı derneğin tabii üyesi oluyordu. Göreve başladıkları sırada Büyük Kulüp Yönetim Kurulu tarafından makamlarında ziyaret edilen komutana dernek üyeliği öneriliyor, ilgili komutan da olumlu cevap verirse şeklen bir inceleme sonrası üyeliği başlatılıyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir