OrgeneralMehmet Nuri Yamut

1890 yılında Selanik’te doğdu. 1908 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun oldu. Manastır 6 ncı Kolordu 50 nci Alay 3 ncü Bölükte iken, 1912 yılında esir düştü. Esaret dönüşü, 1913’de Harp Akademisi’ne girdi. 1 yıl okuduktan sonra tahsili bırakarak Orduya katıldı. 1919’da tekrar başladığı akademi tahsilini 1920’de bitirerek Kurmay oldu. Aynı tarihte Anadolu’ya geçerek Milli Ordu’ya iltihak etti.

1935 yılına kadar çeşitli karagah ve birlikler ile Afganistan’da görev yaptı. 1935 yılında Tuğgeneral, 1936 yılında Tümgeneral, 1939 yılında Korgeneral ve 1945 yılında Orgeneralliğe yükseldi.

Tuğgeneral rütbesi ile 9 ncu Tümen Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 9 ncu ve 57 nci Tümen Komutanlığı , Korgeneral rütbesi ile 2 nci ve 12 nci Kolordu Komutanlığı, Orgeneral rütbesi ile 2 nci ve 1 nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

3 Ocak 1949 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 1 Temmuz 1949 tarihine kadar aynı zamanda Genelkurmay Başkan Vekilliği görevinide yürüttü.

6 Haziran 1950 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 10 Nisan 1954 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

Fransızca bilen YAMUT,evli ve bir çocukbabasıdır. Balkan , 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları’na katıldı.

5 Haziran 1961’de vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir