Şerif Hüseyin

Hz Muhammed’in soyundan geldiği  kabul edilen ve Mekke Şerifleri  ailesine mensup olan Şerif Hüseyin 1854 ‘ te  İstanbul’da  dünyaya geldi.  1908’de İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra  Mekke Şerifi  göreviyle Arabistan’a gönderildi.

İngiliz yönetimi ile temasa geçerek Araplar’ın  Osmanlı Devleti’nden ayrılmaları yönünde faaliyetler yürüten  Şerif Hüseyin, Birinci Dünya Şavaşı’nın çıkması üzerine uygun fırsatın doğduğuna kanaat getirdi ve 1916’da ayaklandı. Kendisine bağlı Araplar, Osmanlı birliklerine ve bölgede hakimiyetinin sembolü olan Hicaz Demiryolu’na saldırdılar ve Osmanlı kuvvetleri İngilizler’in yanı sıra asi Araplarla da mücadele etmek zorunda kaldılar.
Şerif Hüseyin’in savaşın sonunda kurmayı  tasarladığı Arap krallığına İngilizler izin vermediler. İngiltere, sadece 1921’de Şerif Hüseyin’in oğullarından Abdullah’ı  Ürdün Emiri diğer oğlu  Faysal’ı  ise Irak Kralı yaptı.Şerif Hüseyin’in halifelik ve Arap Krallığı hayallerine ise, İbn Suud Abdulaziz son verip, Mekke Emiri’ni Mekke’de çıkardı. 1930’a kadar  Kıbrıs’ta sürgün  hayatı yaşayan Şerif Hüseyin, daha sonra gittiği Ürdün’de 1931’de öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir