TuğgeneralHalim Kural

Tümgeneral KURAL, 1916 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1936 yılında Harp Okulu’nundan Piyade Asteğmen olarak mezun olmuştur.
 P. Atış Okulu’nu müteakip TSK’lerinin çeşitli birliklerinde görev yapmıştır.
1946 yılında Harp Akademisinden Kurmay Yüzbaşı olarak mezun olmuştur. Kurmay Subay olarak; Gnkur. Bşk.lığı 2’nci Ş.Md.lüğü, 81’inci P.A. 12’nci Bl.K.lığı, 18’inci Kor.K.lığı , 3’üncü Ş.Md.lüğü, Kore Tugayı 4’üncü Ş.Md.lüğü, 26’ncı P.A.1’inci Tb.K.lığı, Kara Akademisi Öğretmenliğ, 1’inci Or.K.lığı İs.Bşk.lığı 66’ncı Tüm.K.V.liği ve MSB Ak.K.V.liği görevlerini yürütmüştür.
1962 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden, Tümgeneral KURAL, 13 Ağustos 1962 tarihinde Hrt.Gn.Md.lüğüne, 26 Ağustos 1964 tarihinde 33’üncü Tüm.K.V.liğine atanmıştır.

1965 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiş ve 29 eylül 1966 tarihinde MSB Müs.Kr.Yrdc.lığına, 30 Ağustos 1969 tarihinde Gnkur. Harp Akademisi Kurs Komutanlığına atanmıştır. Tümgeneral KURAL, evli 2 çocuk sahibi olup , 30 Ağustos 1970 tarihinde emekli olmuş ve 19 Mart 1999 tarihinde vefat etmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir