TümgeneralAhmet Çörekçi

Tümg. Ahmet ÇÖREKÇİ, 10 Haziran 1932’de Çorum’un Osmancık ilçesinde doğmuştur. İlkokulu Osmancık’ta, ortaokulu Çorum’da tamamlayarak, Işıklar Askeri Lisesi’ne girmiş ve daha sonra 30 Ağustos 1955 tarihinde Hava Harp Okulu’nu bitirerek Hava Asteğmen olmuştur.

l Ekim 1955’ten 10 Ağustos 1957’ye kadar Kanada ve İzmir’de Pilotaj eğitimini tamamlayarak, pilot brövesini almıştır.

29 Eylül 1957’den 10 Eylül 1966 tarihine kadar, sırasıyla 5 nci Ana Jet Üs K.lığı, l nci Ana Jet Üs. K.lığı, 1 nci Hava İrtibat Kt.K.lığı emrinde uçucu olarak görev yapmıştır.

1966 yılında Hava Harp Akademisi’ne girmiş ve 1968’de mezun olarak, Genelkurmay Başkanlığı Hava Harekât Şubesi Harekât Subaylığı’na, bir yıl sonra 5 Ağustos 1969’da 6 ncı Ana Jet Üs. K.lığı Hrk.Eğt. Amirliği Harekât Subaylığına atanmıştır.

30 Ağustos 1970 – 13 Ağustos 1972 tarihleri arasında 163 ncü ve 162 nci Filo Komutanlıkları görevlerini yürütmüş, 30 Ağustos 1972’de Napoli AIRSOUTH Karargâhına Plan Şube Müdürü olarak atanmış ve bu görevde iki yıl kalmıştır.

6 Eylül 1974’te 6 nci Ana Jet Üs K.lığı Harekât Komutanlığı’na, 14 Eylül 1976’da Hv.K.K.lığı Eğt.Bşk.lığı Uçuş Eğitimi Şube Müdürlüğü’ne, 30 Ağustos 1978’de 4 ncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na, 25 Ağustos 1981’de de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik-İkmal Daire Başkanlığı’na atanmıştır.

23 Ağustos 1982’den 15 Ağustos 1986 tarihine kadar dört yıl HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI yapmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir