Avrupa’nın birincisi yine Lemaitre

Fransız rekortmen sprinter Christophe Lemaitre, 100 metrede unvanını korudu ve Avrupa şampiyonluğunu kimseye bırakmadı.

Helsinki’de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metrenin şampiyonu yine Lemaitre oldu. Fransa’da 100 ve 200 metrelerde rekoru elinde bulunduran ve Barcelona’da Avrupa şampiyonu olan genç atlet, geleneği bozmadı ve altın madalyayı boynuna taktı.

100 metreyi 10 saniyenin altında (9.98) koşan ilk beyaz atlet olmayı başaran Fransız sporcu, dünya tarihinde bu başarıyı yakalayan 72’nci, Avrupa’da ise 6’ncı sporcu olarak tarihe geçmişti.

Atletizmde keşfedilene kadar hentbol ve ragbi oynayan 22 yaşındaki Lemaitre, 2005 yılında katıldığı bir ulusal yarışta keşfedildi. Bu yarışta şampiyon olan atlet, daha sonra atletizme yöneldi ve birkaç yıl sonra dünya gençler şampiyonluğunu elde etti. Başarılı sprinter, Fransa’da gençler rekorunun yeni sahibi oldu. 

2009 yılında Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından, ”Umut vadeden atlet” seçilen Christophe Lemaitre, büyük çıkışını 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda yaptı. Burada 100 metreyi 9.98 ile koşan Fransız sprinter, yarış sonrasında duygularını, ”Bu rekoru kırmak tabii ki hedefimdi. 10 saniyenin altına indiğinizde dünyanın en iyi atletlerinden biri oluyorsunuz. 10 saniyenin altına inen ilk beyaz adam olarak da tarihe geçeceğim. Benim için tarihi bir gün, ancak bunun ten rengimle değil, çok çalışmamla ilgisi var” sözleriyle dile getirmişti. Lemaitre, aynı yıl EAA tarafından ”Yılın Atleti” ödülüne layık görüldü.

Lemaitre, bir şampiyonada üç dalda altın madalya kazanan ilk sprinter olarak da tarihe geçti. Barcelona’da 100 ve 200 metrede şampiyon olup, her iki dalda da Fransa rekoru kıran başarılı atlet, takımının 4×100 metre bayrak yarışlarında da altın madalya kazanmasına katkıda bulunmuştu.

-Helsinki’de de şampiyon-

Christophe Lemaitre, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dün başlayan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metre şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı. Dünkü seçmelerde serisini 10.14’lük zamanıyla birinci bitiren Lemaitre, aynı gün yapılan yarı final yarışlarında da aynı zamanı elde etti ve finale yükseldi. Finalde de yarışı 10.09’luk derecesiyle tamamlayan Fransız sprinter, altın madalyanın sahibi oldu.

Tags: , , ,

Leave a Reply