Görme engelli gazi, Türkiye’yi temsil edecek

Van’da görev yaparken patlayıcı maddenin elinde infilak etmesi sonucu gözlerini ve bir elini kaybeden Gazi İbrahim Dal, Antalya’da ocak ayında yapılan görme engelliler şampiyonasında ilk 10’a girerek Aksaray’da 16-27 Haziran tarihleri arasında düzenlenen kampa alındı.

Sıkı bir çalışmanın ardından ilk 8’e giren İbrahim Dal, Litvanya’da 1-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası Görme Engelliler Satranç Turnuvası’na katılmaya hak kazandı. Gazi İbrahim Dal, Litvanya yolculuğu öncesi Vali Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret etti.

İbrahim Dal ile gözünü ve elini kaybettikten sonra evlenerek ona destek olan Derya Dal, eşini bu ziyarette de yalnız bırakmadı. Derya Dal, valiliğin merdivenlerinden yürürken de eşinin koluna girerek ona yardımcı oldu. Ziyarette, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Ersin Güluçar da Gazi İbrahim Dal’ın yanında yer aldı.

Vali Coş, uluslararası turnuvada ülkemizi temsil edecek kişinin Adana’dan çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Bu ayrıca bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur” dedi.

Gazi İbrahim Dal’ın turnuvaya hazırlanmasında büyük katkısı olan eşi Derya Dal’a da teşekkür eden Vali Coş, daha sonra şöyle devam etti:

“Gazimiz kendi alanında örnek bir başarı sergilemiştir. Çeşitli imkansızlıklara rağmen, çeşitli engellerine rağmen bu konuda azimle, iradeyle çevresinin de desteğiyle önemli bir başarı elde etmiştir. Bundan dolayı büyük memnuniyet duyuyor, kendisini ve kendisini destekleyenlere teşekkür ediyoruz. Litvanya’da düzenlenecek olan uluslararası müsabakada da inşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize inanıyor, teşekkür ediyorum”.

Gazi İbrahim Dal, milli takımda ilk kez Türkiye’yi temsil edeceğini ifade ederek, “Hayallerim gerçek oldu. Mutluyum. Ülkemi seviyorum. Şu durumda bile ülkemi temsil etmek beni mutlu ediyor” diye konuştu.
Dal, ocak ayının sonunda Antalya’da yapılan görme engelliler şampiyonasında derece alan ilk 10 kişinin, 16-27 Haziran tarihleri arasında Aksaray’da kampa alındığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kampta sıkı bir çalışma yapıldı. İlk 10 arasında seçme yapıldı. Genel olarak kategoride büyüklerden 6, gençlerden ve bayanlardan 1’er kişi seçildi. Toplamda 8 kişi ile Litvanya’da ülkemizi temsil edeceğiz. Kısmet ise 1 Temmuz’da Litvanya’ya yolculuk yapacağız, 11 Temmuz’da da dönüş yapacağız. Türk halkından da dualarını bekleyeceğiz”.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Ersin Güluçar ise gazi İbrahim Dal’ın azminin örnek olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bizler de gazimizi Litvanya’da ülkemizi temsil etmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Gazimizin azminin, aynı zamanda tüm engellerin aşılacağına dair emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz. Görme engelli gazimizin, ortopedik engelleri, ellerinde ve kollarında da uzuv kayıpları var. Kulağında ise işitme kaybı var. Bu engellerine rağmen satrançta sağlıklı insanları yenebiliyor.

Bu azmini inşallah yurtdışında da kanıtlayacak. Ben gazimizin milli takıma seçilme aşamasındaki hikayesinde ve değişik illerde yapılan turnuvalara katılması yönünde destek sağlayanlara teşekkür ediyorum. Ve herzaman yanımızda olan sayın Jandarma Bölge Komutanımız Ünal Karaosmanoğlu’na da teşekkür ediyoruz. Ayrıca gazimizin değerli eşleri Derya Dal hanımefendiye de destelerinden ve fedakarlığından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Vali Coş, ziyaretin sonunda Gazi İbrahim Dal’a turnuvada başarı dileğinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir