Kadınlar erkekleri geride bıraktı

Türkiye’nin tarihindeki en kalabalık kafileyle katılma rekorunu kıracağı Londra Olimpiyatları’nda birçok “ilk”e de imza atılacak. Dünyanın en büyük spor organizasyonunun start almasına 1 aydan gibi kısa bir süre kala Londra bileti kazanan sporcu sayımız 105’e yükselirken, tarihimizde ilk kez kadın sporcularımızın sayısı erkekleri geride bıraktı. Kafilede şu ana kadar 46 erkek sporcu yer alırken, bayan sporcuların sayısı 59’a çıktı.

27 Temmuz’da başlayacak olimpiyatlar için kota ve eleme mücadelesinde bayan sporcularımız elde ettikleri başarılarla tarihe adlarını yazdırmasını bildi. Bazı branşlarda ilk kez Olimpiyat şansı yakalanırken, bazılarında ise uzun süredir yaşanan hasrete son verildi. Türkiye’nin takım sporlarında 52 yıllık hasretini yine kadın sporcularımız dindirdi.

Önce olimpiyat elemelerinde tüm rakiplerini dize getirerek son bileti alan Filenin Sultanları, aynı zamanda Voleybol Federasyonu’nun 55 yıllık hayalini de gerçekleştirdi. Ardından Avrupa 2.’si Kadın Basketbol Takımımız, Londra’ya gidecek son 5 takımın belirleneceği elemelerde üç maçı da kazanarak vizeyi aldı. Olimpiyat vizesini ilk kez alarak tarihe geçen bir diğer bayan sporcu Badmintoncu Neslihan Yiğit oldu. Cimnastiğin “altın” kızı Göksu Üçtaş yine bir ilke imza atarak, bu branşta olimpiyatlarda mücadele etme hakkını kazanan ilk Türk bayan sporcusu oldu. Göksu, İngiltere’deki olimpiyat elemelerinde 96 sporcu arasından 23. olarak Londra biletini kaptı.

Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin en fazla madalya kazandığı branş güreşte Londra’da ilk kez bir bayan sporcu da mücadele edecek. Olimpiyat elemelerinde 63 kiloda mindere çıkan Elif Jale Yeşilırmak, ay – yıldızlı mayo ile olimpiyatlarda yarışma hakkını kazanan ilk bayan sporcu oldu.

Londra olimpiyatlarına en fazla sporcu gönderecek federasyon sıralamasında birincilik koltuğuna yerleşen atletizm bu alanda rekor kırdı. 19 Kadın sporcu Londra biletini cebine koyarken, erkek sporcular 8 erkek atlet aynı başarıyı gösterebildi. Şu ana kadar kesinleşen olimpiyat kafilesinde atıcılıkta ve yüzmede 2’şer, atletizmde 19, voleybol ve basketbolda 12’şer, halterde 4, badminton, cimnastik, güreş, judo, masa tenisi, okçuluk, tekvando ve yelkende ise 1’er kadın sporcumuz yer alacak.

(milliyet)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir