Kemboi Arıkan: En iyisini yapacağım

Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 10 bin metrede şampiyon olan, 5 bin metrede de bronz madalya kazanan milli atlet Polat Kemboi Arıkan, ”Ülkem için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim” dedi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen şampiyonada dün 10 bin metrede altın madalyayı boynuna takan Arıkan, AA muhabirine yaşadığı sevinci anlattı. Türkiye’de ve Kenya’da yaptığı antrenmanlar sırasında, şampiyonada iki madalya alacağını hissettiğini söyleyen milli atlet, ”Bunun hayalini kuruyordum. Başarmak belki zordu, ancak psikolojik olarak kendimi buna hazırlamıştım. Hayalim gerçekleştiği için çok mutluyum” diye konuştu.

-”Olimpiyatlarda hedefim ilk 6”-

Polat Kemboi Arıkan, Londra Olimpiyat Oyunları’nda 5 bin ve 10 bin metrede koşacağını belirterek, ”Gerçekçi olmak gerekirse, oradaki hedrefim ilk 6’da yer almak. Ancak her şey olabilir” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlarda, dünyanın her yerinden atletlerin yarıştığını hatırlatan Arıkan, ”Birlikte daha önce koşmadığım atletler var. Aralarında çok güçlü atletler bulunuyor. Londra’da sadece bacaklarımız değil, beynimizle de koşacağız. Ben burada olduğu gibi ülkem için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğim” dedi.

-Türkçe öğreneceğim-

”Nasılsın, iyiyim” gibi birkaç kelime Türkçe bilen Kenya asıllı milli atlet, Londra’dan döndüğü zaman kendisine özel hoca tutacağını, en kısa sürede de Türkçe öğrenmek istediğini dile getirdi.

Türkçe’nin zor bir dil olduğunu ifade eden Arıkan, ”Ancak Türkiye’de İngilizce konuşulmuyor. Bu nedenle iletişim kurmakta zorlanıyorum. Konuşulanları anlamak, Türkçe konuşmak istiyorum” diye konuştu.

Türk yemeklerini ”fantastik” bulan şampiyon atlet, ”Fakat en fazla balık ekmek ve pilavı seviyorum. Ayrıca herkes gibi ben de patates kızartmasına hayır diyemiyorum” dedi.

Bekar olduğunu belirten Arıkan, Kenya’da yaşayan ailesini de Türkiye’ye getirmek istediğini ifade etti.

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir