Kenya’da hırsız kovaladı, Helsinki’de madalya aldı

Kenya’da iken mesleğinin polis olduğunu belirten Akdağ, “Bu yüzden Türk vatandaşlığına geçiş sürecim uzadı.” dedi.

Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Milli Takım olarak istediğimiz başarıyı yakalayamasak da önceki gün 3 bin metre engellide yarışan Tarık Langat Akdağ’la elde ettiğimiz gümüş madalya tesellimiz oldu. Ay-Yıldızlı formayı gururla taşıdığını belirten Tarık, Türkiye adına kazandığı ilk madalya için çok mutlu olduğunu söyledi. Kenya vatandaşıyken polis olarak görev yaptığını anlatan milli sporcumuz, “Türkiye’ye Enka için yarışmaya geldiğimde ön plana çıktım. Daha sonra şimdiki menajerim Önder Özbilen, Kenya’ya gelip ailemi ikna etti. Ancak polis olduğumdan dolayı Türk vatandaşlığına geçmem oldukça zor oldu. Geçen yıl yaptığımız girişimler neticesinde Türk oldum.” dedi.

Kazandığı gümüş madalyanın heyecanını hâlâ üzerinde hissettiğini belirten Tarık sözlerini şöyle sürdürdü: “Benden madalya bekliyorlardı. Beklentiyi karşıladığım için çok mutluyum. Şimdi yeni hedeflerim var. Önce Londra Olimpiyatları’nda başarılı olmak, ardından da Türkçeyi öğrenmek istiyorum. Tabii ki bu arada derecemi 8.02’ye çekmeyi hedefliyorum. Londra’da en büyük rakiplerim eski vatandaşlarım Kenyalılar olacak. Ama korkmuyorum. Onları çok iyi tanıyorum. İyi bir taktik savaşı olacak olan yarışta madalya elde etmek istiyorum. Bunun için kendimi hazır hissediyorum.”

Seneye ailesini de Türkiye’ye getirmeyi planladığını dile getiren başarılı atletimiz sözlerini şöyle tamamladı: “9 kardeşiz. Ve bir küçük kızım var. Hep beraber yaşıyoruz. Türkiye’yi seviyorum. İki yıl içinde ailemi de Türkiye’ye taşıyabilirim. Şimdi bu yarıştan kazanacağım parayla Kenya’dan ev alacağım. Orada arsam hazır.”

üç atletimiz finalde piste çıkıyor

Milli atlet İlham Tanui Özbilen, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede finale yükseldi. Şampiyonanın sabah seansında ilk seride koşan Özbilen, 3:41.38’lik derecesiyle yarışı ikinci sırada bitirerek final vizesini aldı. İkinci seride yarışan Kemal Koyuncu ise 3:48.01’lik zamanıyla 24. oldu. Özbilen, bugün saat 18.50’de madalya mücadelesi verecek. Bu arada milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut da bayanlar 1500 metrede finale yükseldi. İlk seride yarışan Alptekin, 4:09.44’lük derecesiyle serisini ikinci tamamladı ve finalde yarışma hakkını elde etti. İkinci seride koşan Bulut da 4:11.68’lik zamanıyla üçüncü oldu ve finale çıkmayı başardı. Tuğba Karakaya ise 4:19.68 ile sezonun en iyi derecesini elde etti ancak bu derece, finale yetmedi. Alptekin ve Bulut, bugün saat 16.10’da finalde yarışacak.

(zaman)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir