Mıngır: Veriler madalya göstergesiydi

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda dün altın madalya kazanan Mıngır, yaşadığı sevinci AA muhabiriyle paylaştı.

Şampiyonaya gelmeden önce madalya umutları arasında gösterilen 22 yaşındaki milli sporcu, 23 yaş altında Avrupa şampiyonluğunun bulunduğunu, ancak büyükler kategorisinde bir iki yarış koştuğunu söyledi.

Büyüklerdeki tecrübesizliği nedeniyle final yarışında aşırı heyecanlı olduğunu dile getiren Gülcan Mıngır, altın madalyaya uzandığı için tarif edilemez bir mutluluk yaşadığını ifade etti.

Şampiyonadan 15 gün önceki bir antrenmanında 9:13.53’lük dereceyle koştuğunu görünce rahatladığını belirten milli atlet, antrenmanlardaki verilerin madalya göstergesi olduğunu, başarıyı kafasına koyduğunu belirtti.

-”Türk Bayrağı’yla tur atarken yorgun değildim”

Mıngır, yarış bittikten sonra kendini hiç yorgun hissetmediğini, Türk Bayrağı ile tur atarken çok heyecanlandığını kaydetti.

Mıngır, ”Bir elimde Türk Bayrağı’nı taşırken, diğer elimle de tribünlere, alkış yapmaları için işaret ediyordum. Çok güzel bir duyguydu” diye konuştu.

Kendisine, bayanlar 1500 metrede dünya salon üçüncüsü milli atlet Aslı Çakır Alptekin’i örnek aldığını söyleyen Mıngır, ”Her sporcu, Türk Bayrağı ile tur atan atletlerin yerinde olmayı hayal eder. Ben de küçüklüğümde kendime, Süreyya Ayhan’ın tur atışı sırasında, ‘Neden ben de böyle başarılı olmayayım?’ diye sorardım. Süreyya Ayhan gibi Aslı abla da benim için idoldür” dedi.

-Afyonkarahisar’da ilkokulda keşfedildi-

Afyonkarahisarlı Gülcan Mıngır, ilkokul 5. sınıfta beden eğitimi öğretmeninin kendisini keşfettiğini söyledi.

Üniversiteye kadar burada öğrenim görüp antrenman yaptığını belirten milli atlet, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği’nde son sınıfta okuduğunu ifade etti.

-Antrenör Alptekin-

Mıngır’ın antrenörü İhsan Alptekin de Gülcan’ın olimpiyatlardaki öncelikli hedefinin, final koşmak olduğunu belirtti.

Uzun mesafelerde kimin şampiyon olacağının belli olmadığını söyleyen Alptekin, ”Gülcan’ın bu derecesi olimpiyat için yeterli. Ancak orada derece için değil, madalya için koşuluyor” dedi.

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir