Salondan kovuldu dünyanın 1 numarası oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Tekvandocusu 23 yaşındaki Hatice Kübra Yangın, başarıya giden hikayesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde çalışmasından dolayı sporla iç içe bir hayat sürdüklerini ifade ederek, tekvandoya, 10 yaşında erkek kardeşi ile başladığını kaydetti.

Zaman içinde erkek kardeşinin tekvandoyu bıraktığını belirten Yangın, ”Tekvando salonuna gittiğimde antrenörüm annemi çağırıp ‘Sen al bu kızı götür, bu kızdan tekvandocu olmaz’ dedi, yıllar geçti aynı antrenörle milli takımda karşılaştık ve orada Avrupa Şampiyonu oldum. O antrenör de çok şaşırdı” dedi.

Antrenörün sözlerine çok üzüldüğünü anlatan Yangın, o dönemde anne ve babasının kendisine destek olduğunu ve spora devam etmesi için kendisini teşvik ettiğini dile getirdi.

-”Kendisi herhalde pişmandır”

Ailesinin verdiği destekle bu sporda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını dile getiren Yangın, şöyle konuştu:

”Başarılarım, bu destekler sayesinde ortaya çıktı. 2008’de Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda 55 kiloda mücadele ettim. Şampiyonada final maçını kazanırken mutluluktan yerimde duramıyordum. Ailece uzun süreden beri mücadele ediyorduk. Kürsüye çıktığımda her şeyi düşündüm. İçinde bulunduğum döneme kadar yaşadığım tüm davranışlarım aklıma geldi.”

Arkadaşlarının, 10 yaşındayken annesine ”bu kızdan tekvandocu olmaz” diyen antrenörün bu duruma çok şaşırdığını söylediğini aktaran Yangın, ”Şimdi geriye dönüp baktığımda kendisi herhalde pişmandır. Bugüne kadar toplamda yaklaşık 45 madalyam var. 53 kiloda dünya sıralamasında toplamda 145.10 puanla birinciyim” ifadelerini kullandı.

Başarılar elde etmesinde ailesinin katkısının büyük olduğunu anlatan Yangın, ailesinin desteği sayesinde tekvando sporunda yoluna devam ettiğini kaydetti.

Yangın, başarı elde etmek için antrenmanın çok önemli olduğuna işaret ederek, hedefleri büyütünce antrenmanın süresinin de uzadığını söyledi. Haftanın 6 günü antrenman yaptığını belirten Yangın, madalya kazandığında hissettiği duyguların o zamana kadar yaşadığı tüm sorunları ortadan kaldırdığını bildirdi.

-Aileler çocuklarını spora yönlendirsin-

Yangın, kendisinin okul ile sporu bir arada yürüttüğünü belirterek, çocukların azimli olduğunda hem sporda hem de okulda başarılı olabileceklerini ifade etti.

Ailelerin, ”okulu engelliyor” diyerek çocukların spora gitmesine engel olmamasını isteyen Yangın, ”Ben hem okula gidip hem de spor yaptım ve başarılı oldum. Çok salondan kovuldum. Avrupa şampiyonu olmadan önceki, antrenörüm beni iyi yetiştirdi. Sporda destek çok önemli, bana da hem antrenörüm hem de ailem destek oldu. Başarılar elde ettim. Sporcu için destek, başarıya giden yolda en önemli malzemesidir” şeklinde konuştu.

Yangın, 2008’de İtalya’daki Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası’nda 55 kiloda birinciliği elde ettiğini belirterek, 2010 Avrupa Ümitler Tekvando Şampiyonası’nda birincilik, 2011’de Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası’nda üçüncülük, 2012 Avrupa Büyükler Tekvando Şampiyonası’nda da birincilik elde ettiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir