Türkiye Kürek Şampiyonası başladı

Yaklaşık 200 sporcunun mücadele edeceği, Büyükler Türkiye Kürek Şampiyonası, Sapanca Gölü’nde başladı.

Türkiye Kürek Federasyonu tarafından düzenlenen ve 3 gün boyunca devam edecek olan şampiyona, bugünkü eleme müsabakalarıyla Kırkpınar Kürek Parkuru’nda başladı.

Büyük A Erkekler, Büyük A Bayanlar, Büyük B Erkekler, Büyük B Bayanlar, Hafif Kilo Erkekler ve Hafif Kilo Bayanlar kategorilerinde düzenlenen yarışlara,  Türkiye genelinden 12 takım katılıyor.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Akça, yarışların, Türkiye şampiyonunu belirlemesi açısından son derece önemli olduğunu anlattı.

Akça, bu şampiyonanın her yıl büyük çekişmelere sahne olduğunu belirterek, ”Kürek Federasyonu’nun en önemli yarışı diyebilirim. 20 yıldır bu parkurda yarışlar yapılıyor. Şu anda gençlerimiz alışmış durumda. Hem Milli takım kampları hem de takım yarışlarını burada gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yarışmanın Türkiye’nin en önemli kürek organizasyonu olduğuna dikkati çeken Akça, geçen hafta düzenlenen Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe’nin 1 puan farkla ezeli rakibi Galatasaray’ın önünde şampiyon olduğunu söyledi.

Akça, bu yarışta iki takım arasında yalnızca 1 puan fark bulunduğunu belirterek, ”O nedenle bu yarış çok önemli. Burada 1 puan fazla alan takım şampiyon olacak. Hem Galatasaray, hem Fenerbahçe hem de Şişecam Çayırova ekip değişikliklerine gitti. O 1 puanı alıp şampiyon olabilmek için bu değişiklikler yapıldı. Kürek camiası olarak bu 2 günde kimin daha iyi olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Çok güzel yarışlar izleyeceğiz” diye konuştu.

EZELİ REKABET SU ÜSTÜNDE DEVAM EDECEK

 Türk sporunun iki ezeli rakibi Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabet, bu yarışmada su üstünde devam edecek.

Yarışma öncesinde genel klasmanda 1 puan farkla Galatasaray’ın önünde bulunan Fenerbahçe, puan farkını açarak geçen yıl olduğu gibi şampiyonluğu elde etmeyi amaçlıyor.

Fenerbahçe Kürek Şubesi Kaptanı Çağlar Özdemir, şampiyona için iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ifade ederek, yarışlara hazır olduklarını söyledi.

Özdemir, 1 puanlık avantajı korumak istediklerini vurgulayarak, ”Yarışlara çok iyi hazırlandık. 1 puan farkı açarak geçen yıl olduğu gibi şampiyon olmak istiyoruz. İnşallah kazandığımız kupaları Aziz Yıldırım ve İlhan Ekşioğlu’na armağan edeceğiz. Umarım Pazar günü yarışlarda bizimle beraber olurlar. Buradaki heyecanı birlikte yaşarız. Tüm motivasyonumuz bu yönde” ifadesini kullandı.

Puan farkı nedeniyle yarışlarda büyük bir mücadelenin yaşanacağına işaret eden Özdemir, puan farkı çok az olması nedeniyle takımda bazı rötuşlar yaptıklarını dile getirdi.

Çağlar Özdemir, şampiyona için ekiplerini hazırladıklarını kaydederek, ”En hızlı ve en iyi ekipleri oluşturduğumuzu düşünüyorum. Artık suda göreceğiz. Sporcularıma çok güveniyorum. İnşallah burada başarılı olacağız. Burada büyük bir rekabet var ama bu rekabet yalnızca su üzerinde. Onun dışında tüm sporcular birbirleriyle iyi arkadaş. Herkes burada elinden geleni yaparak şampiyon olmayı amaçlıyor. Bizim de asıl amacımız zaten bu. ” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir