OrgeneralEmin Fahrettin Özdilek

Emin Fahrettin Özdilek 1898’de Bursa‘da doğdu. İlköğreniminden sonra Edirne Askerî İdadisine girdi. 1916’da Yedek subay Talimgâhına gönderildi. 1 Haziran 1917’de Teğmenliğe yükseltildi. 1920 yılı sonunda Kurtuluş Savaşı‘na katıldı. 1 Mart 1921’de Üsteğmen olarak 3’üncü Süvari Tümeninde Batı Cephesindeki savaşlara katıldı. 1925-1927 arası Harp Okulu ve Süvari Binicilik Okulunda öğrenimini tamamladı. 1933’te Harp Akademisi’ne girdi. 30 Ağustos 1936’da Binbaşılığa yükselerek 6 Ekim 1936’da Kurmay Subay olarak Akademiden mezun oldu.

1936 – 1959 arası TSK’de çeşitli görevlerde bulundu. 30 Ağustos 1959’da Orgeneralliğe yükseltildi. 30 Ağustos 1958 – 10 Haziran 1960 tarihleri arasında 1 nci Ordu Komutanı olarak görev yaptı.

27 Mayıs 1960’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülke yönetimine el koymasıyla Milli Birlik Komitesinde görev aldı. 9 Haziran 1960’ta Cemal Gürsel‘in kurduğu Hükümette Milli Savunma Bakanlığı‘na getirildi. 21 Ekim 1960’ta Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı‘na atandı.

26 Ekim 1961’de Cemal Gürsel’in Cumhurbaşkanlığı görevi başladığı için Başbakanlık makamının boşalması üzerine 27 Ekim 1961 – 20 Kasım 1961 tarihleri arasında geçici olarak Başbakanlık görevini yürüttü.

Millî Birlik Komitesi Üyesi (27.5.1960 -25.10.1961) – Cumhuriyet Senatosu Tabii Üyeliği (25.10.1961 – 12.9.1980).

Halkçı Parti Kurucu Üyesidir. 1983 Genel Seçimlerinde Halkçı Parti‘den XVII nci Dönem Konya milletvekili seçildi. Evli ve 3 çocuk babası olan Özdilek, 13 Mart 1989’da Ankara’da vefat etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir