‘Ben her şeye rağmen şampiyon olurum’

Bayanlar 100 metre engellide üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu olan milli atlet Nevin Yanıt, zaman zaman kendisiyle ilgili medyada yer alan olumsuz haberlere atıfta bulunarak, ”Ben her şeye rağmen şampiyon olurum” dedi.

Üst üste iki Avrupa şampiyonasında dalında altın madalya kazanan 3’üncü atlet olarak tarihe geçen Yanıt, AA muhabirine bu başarıdan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Mersin’de yaşayan ailesinin, evdeki misafirlerle birlikte dün gece ekran başında olduğunu belirten Yanıt, ”Yarışım biter bitmez, annemler ve arkadaşları sevince boğulmuş. Bizim evde çok güzel bir kutlama olmuş” diye konuştu.

Mersin’deki evinin, kendi adını taşıyan atletizm sahasının hemen yanında olduğunu ifade eden milli atlet, ”Aslında ben buraya hazırlanırken, Nevin Yanıt Atletizm Sahası’nın ismini korumak istediğim için altın madalyaya konsantre oldum” ifadelerini kullandı.

Seçmelerde 12.78, yarı finalde de 12.92 koştuğunu hatırlatan Yanıt, ”Dün de her yarıştan önce yaptığımız gibi Cüneyt Hocamla (Yüksel) kahve içtik. O sırada, ‘12.80 olsun, altın madalya benim olsun’ dedim. 12.81 koşarak hemen hemen de tutturdum bu dileğimi” dedi.

Medyada zaman zaman kendisiyle ilgili olumsuz haberler çıktığını belirten Yanıt, uzun süredir gazete okuyup, televizyon izlemediğini, internete bile girmediğini ifade etti. Okuyacağı en küçük olumsuz kelimenin, bütün konsantrasyonunu bozacağını ifade eden şampiyon atlet, ”Ben herşeye rağmen şampiyon olurum” ifadelerini kullandı.

-”12.59 olimpiyatlardan önce gelir”-

Nevin Yanıt, bundan sonra kendisine koyduğu ”12.59’luk derece” hedefi için de, ”Bu derecenin olimpiyatlardan önce geleceğini düşünüyorum. Londra’dan önce bir iki özel yarış koşacağım, oralarda bu dereceyi elde edebileceğime inanıyorum. Aslında Helsinki’de üzerinde 12.59 yazan sticker’ı göğsüme yapıştıracaktım, ancak bu riski göze alamadım. Burada ıslak pistte rüzgara karşı koştum. Derece için değil, madalya için koşuyorsun, riski göze alamıyorsun” diye konuştu.

Olimpiyatlarda derece için koşmayacağını, finalde ilk 8’in içinde olmayı hedeflediğini belirten milli atlet, elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini söyledi.

-Aziz Yıldırım hep arkamda-

Kulübü Fenerbahçe’nin başkanı Aziz Yıldırım’ın, kendisinin her zaman arkasında olduğunu belirten Yanıt, ”Yarışlarımı her zaman takip ediyor, arkamda olduğunu hissediyorum. Dün kulübüm vasıtasıyla kendisinin de tebriğini aldım. Üzerimde emeği olan herkese teşekkür ederim” dedi.

-Evlilik daha sonra-

Öncelikli hedefinin Londra Olimpiyat Oyunları olduğunu, bu konuda çok büyük emek harcadıklarını belirten Yanıt, şöyle konuştu:

”Şu ana kadar her planımı olimpiyatlara göre yaptım. O nedenle bu hazırlık dönemini gölgeleyecek hiçbir şeye izin vermem özel hayatımda. Bir iki yıl içinde evlenmeyi düşünüyorum. Bayanım ve 26 yaşındayım, artık tabii ki bir şeylerin olması gerekiyor. Ancak bu konuda rahatım. Sporcular erken yaşta evlenmezler, hedefleri vardır. Ailemden de hiç bir baskı yok, zaten babam da beni kimseye vermez herhalde. Dışarı çıkmama bile izin vermiyorken…”

-Bayan sporcular artık öne çıkıyor-

Nevin Yanıt, Türk bayan voleybol ve basketbolunda bu hafta yaşanan başarılara da atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

”Sporda Türkiye’nin belli bir yere geldiğinin bir kanıtı bu. Sporda önceden erkeklerin üstünlüğü vardı. Şimdi bayan sporcuların da kendilerine güvenlerinin geldiğini düşünüyorum. Atletizm açısından düşünürsek, ben küçükken, Süreyya Ayhan’ın madalya alması benim ufkumu çok genişletti. ‘O yapabiliyorsa, ben de yapabilirim’ diyerek yola çıktım. Benim 2010’daki başarım da benim birçok arkadaşıma örnek oldu. Onlar da ‘Nevin yapabiliyorsa, biz de yapabiliriz’ dediler.

Bunun yanı sıra, voleybolda başarılar elde edildi, basketbolcular da, ‘Voleybolcular yapıyorsa, biz neden yapamayalım?’ dediler. Hepsi birbiriyle bağlantılı.”

AA

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir