Almanya ESM ve mali birliği kabul etti

Almanya, Avrupa İstikrar Mekanizmasını ve mali birliği kabul etti

Mecliste dün akşam yapılan oylamalarda, yasa tasarılarının kabul edilmesi için gerekli olan üçte ikilik çoğunluk, iktidar partilerine destek veren muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi tarafından sağlandı.

Sol Parti ise yasa tasarılarına karşı çıkarak, bunların iptal edilmesi için Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunacağını açıkladı.

ESM için yapılan oylamada, oylamaya katılan 604 milletvekilinden 493’ü yasa tasarısını desteklerken, 106’sı buna karşı çıktı, 5 milletvekili de çekimser oy kullandı. Mali birlik ile ilgili yasa tasarısına da 491 milletvekili “evet” oyu kullanırken, buna 111 milletvekili karşı çıktı, 6 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, oylamadan önce yaptığı hükümet açıklamasında, Avrupa’nın gelecekteki istikrarı için tarihi bir karar almak ve Avro’dan yana olduklarını herkese göstermek istediklerini belirtti.

SPD ve Yeşiller Partisi de, Merkel’i Avro krizini daha da artırmakla eleştirmesine rağmen, hükümetin yasa tasarılarına destek vereceğini açıkladı.

Bundestag’ın aldığı kararları dün gece geç saatlerde Bundesrat’ta onayladı. Söz konusu yasa tasarılarının onaylanabilmesi için hem Bundestag, hem de Bundesrat’ta üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyordu.

Anayasa Mahkemesine söz konusu yasa tasarılarına karşı daha şimdiden yapılan bazı kişisel şikayetler nedeniyle ESM yarın planlandığı gibi yürürlüğe giremeyecek. Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği kararın bir kaç hafta sürebileceği bildirildi.

Kotthaus: ESM’nin kullanımı koşullara bağlı

Almanya Maliye Bakanlığı, AB hükümet ve devlet başkanlarının Brüksel’de yaptığı toplantıda aldığı kararlarla ilgili olarak Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) kullanımının her zaman koşullara bağlı olduğuna dikkat çekti.

Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Martin Kotthaus, bugün Berlin’de yaptığı açıklamada, Avrupa Finansal İstikrar Fonu’yla (EFSF) ESM’den faydalanmanın her zaman belirli koşullara bağlı olduğunu belirterek, bu koşulların farklı olabileceğini söyledi.

Kotthaus, Brüksel’de alınan kararlardan dolayı ESM ile ilgili olarak yasal değişiklikler yapılıp yapılmaması gerektiği şeklindeki bir soruya karşılık ise, bu konuda bir yorum yapamayacağını kaydetti.

ESM ile ilgili yasa tasarısı bu akşam Federal Mecliste (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde (Bundesrat) oylanacak.

Bundestag Bütçe Komisyonu da, kararlar nedeniyle bugün olağan üstü bir toplantı yapma kararı aldı.

Brüksel’de liderler, kriz fonları aracılığıyla bankalara doğrudan sermaye takviyesi yapılması konusunda anlaşma sağlamıştı.

Polonya, ESM’ye katılımı onayladı

Polonya, Avrupa İstikrar Mekanizması’na katılımı onayladı

Avro Bölgesi’ne üye olmayan Polonya’da Parlamento, mayıs ayında ESM’ya katılım için onay vermişti.

ESM’nin Temmuz ayında operasyonel hale gelmesi için üye ülkelerin onaylaması gerekiyor.

Avro Bölgesi’nin krizle mücadele için 500 milyar avroluk kalıcı Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve 440 milyar avroluk geçici Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) bulunuyor.

Avro Bölgesi maliye bakanları, mart ayında Kopenhag’da düzenledikleri toplantıda, finansal anlamda zor durumda bulunan ülkelere mali destek vermek amacıyla oluşturulan ateş gücünün miktarının artırılması konusunda uzlaşma sağlamıştı.

Söz konusu dönemde Avro Bölgesi’nin krizle müca

Hollanda Senatosu ESM’ye yeşil ışık yaktı

Senatoda yapılan görüşmede, geçici azınlık koalisyonu  ortakları Liberal Parti;yle (VVD) Hristiyan Demokratlar Birliği;nin (CDA) yanısıra, ana muhalefetteki İşçi Partisi (PvdA), Yeşil Sol (GL) ve Demokratlar 66 (D66) partilerinden oluşan çoğunluk, ülkenin ESM;ye katılımına yeşil ışık yaktı.  

Geçen ay Hollanda meclisinde çoğunluğun kabul ettiği katılım kararıyla ilgili senato oylaması, önümüzdeki hafta yapılacak.

Hollanda, daha önce açıklandığı gibi Avrupa İstikrar Mekanizması’na yaklaşık 5 milyar avroluk katkı yapacak, 35 milyar avro için de garanti verecek.

Ülkede siyasi tartışmalara yol açan ESM;ye katılım kararı, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından yargıya da taşınmıştı. Ancak mahkeme, Wilders;ın katılım kararını erteleme talebiyle açtığı davayı, mahkemenin yasaların oluşum sürecine müdahalede bulunamayacağı gerekçesiyle reddetmişti.

Euro Bölgesi’ndeki borçlu ülkelere kredi sağlamak amacıyla kurulan Avrupa Finansal İstikrar Fonu;nun (EFSF) yerini alacak olan ESM;nin 1 Temmuz;dan itibaren devreye girmesi bekleniyor.