Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç Van’da

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ”Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Ferit Melen Havaalanı’nda Vali Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Valilik tarafından Edremit-Gebze Su Sporları Merkezi’nde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ”Van Denizi Su Sporları Festivali”nin açılışına katılan Bakan Kılıç, kendisini karşılayan sporcularla bir süre sohbet etti.

Kılıç, festivalde yaptığı konuşmada, uçaktan Van Gölü’nü ve çevresini seyrederken, çok güzel bir havaya rağmen gölün boş olduğunu gördüğünü belirtti.

Gölün çevresinde 5 yıldızlı oteller, limanlar, marinalar olması gerektiğine, ancak bunu istemeyen bazı kesimlerin olduğuna dikkati çeken Kılıç, şöyle konuştu:

”Çünkü bu bölgenin gelişmesini istemeyenler var. Bölge insanının huzurunu bilerek ve kastederek bozmak isteyenler ve bozanlar var. Bölgeye huzur gelirse biliyorlar ki gölün etrafı 5 yıldızlı otellerle dolacak, tatil köyleri yapılacak. Sadece Van’da değil Tatvan, Bitlis ile göle kıyısı olan diğer ilçeler ve yerleşim merkezlerinde insanlarımız ve gençlerimiz doğayla buluşacak, hayatla kucaklaşacak ve sporla yeteneklerinin farkına varacak, kendilerini geleceğe hazırlayacaklar. Bölgede huzur artarsa ve terör olayları son bulursa burada yaşayan insanlarımız, ne kadar büyük bir ülkenin yurttaşı, toplumun parçası olduğunu bilecek ve ne kadar güçlü bir milletin mensubu olduğunu hissedecektir. Huzurun ve güvenliğin sağlanmasıyla anneler sabah evden çıkan çocuğunun akşam ne şekilde döneceğinin kaygısını yaşamayacaktır.”

Ülkedeki birlik ve beraberliğe de dikkati çeken Bakan Kılıç, şunları kaydetti:

”Bizi bir yapan binlerce unsurumuz var. Aynı tarih, kültür, coğrafya, medeniyet, devlet, millet, bayrak ,vatan, ezan, inanç… Saymakla bitmez. O kadar birlik unsurumuz ve birliktelik faktörümüz var ki havadan sudan bir iki unsurla bölmeye, parçalamaya ve ayrıştırmaya çalışanlar, bizim bu birlik vesilelerimiz karşısında eriyip gitmeye mahkumdur. Hem de güneşin altında kalan buz kalıbı gibi. Buna yürekten inanın. Yeter ki biz bir ve diri olalım, kaynaşmayı, kenetlenmeyi, kardeşçe yaşamayı, ortak değerlerimizi paylaşarak geleceğe taşımayı bilelim ve onun gereğini yerine getirelim.”

Yapılan yatırımlarla çocukların geleceğe daha bir güvenle bakacağına değinen Kılıç, Van merkez, ilçeleri ve köylerinde yaşayan kızların ve delikanlıların en iyi şekilde eğitim almaya, en iyi okullarda okumaya ve bu spor tesislerinden yararlanmaya hakkı olduğunu kaydetti.

Kılıç, Türkiye’deki tüm yurttaşların bu haklardan yararlanması için hükümet olarak geceyi gündüze kattıklarını anlatan Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gözünün, kulağının Van’ın üzerinde olduğunu dile getirdi.

-”Van’ı bölgenin kalkınma merkezi haline getireceğiz”-

Kılıç, Van’ın, kalesi, gölü, Akdamar Adası, binlerce yıllık antik çağlardan gelen tarihi, kültürü ve medeniyet birikimiyle adeta açık bir hava müzesi olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

”Ama Van’ı bir türlü tüm Türkiye’nin ziyaretine açamıyoruz. Nedeni apaçık ortadadır. Dünyanın ilgisi Van üzerinde olabilir. Van her yıl 1 milyon turist ağırlayabilir. Biz yatırımlarla Van’ı, Türkiye’de adeta bu bölgenin kalkınma merkezi haline getireceğiz. Bu bölgede kalkınmışlığın en ödemli adresi de Yüzüncü Yıl Üniversitesi olacak.

Depremde bazı yurt binalarımız hasar gördü. Pek çoğu kullanılabilir durumdadır. Bazı tadilatlar ve ve güçlendirmelerle yeni eğitim ve öğretim yılına yetiştireceğiz. Üniversitenin ayağa kalkması demek Van’ın deprem sonrası yeniden ayağa kalkması demektir. Bu sebeple depremin yaralarının sarılmasında en önemli çözüm ortağımız üniversite olacaktır.”

-Cumhuriyet tarihinin en büyük kapasiteye sahip yurtları yapılıyor-

Kılıç, Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde daha önce temellerini attıkları 5 bin 360 yatak kapasiteli öğrenci yurdunun inşaatının devam ettiğini bildirerek, yurt projesinin, Cumhuriyet tarihinin en büyük kapasiteye sahip yurt projesi olduğunu dile getirdi.

Van merkez ile Özalp, Gevaş ve Erciş’te başlatılan çalışmayla depremden sonra 7 bin 360 yatak kapasiteli yurtların yapıldığını anımsatan Kılıç, AK Parti hükümetlerinden önce bir yıl içinde tüm ülkede bu kapasitede yurt yapılmadığını söyledi.

Van’da yapımı devam eden ve deprem nedeniyle açılışı ertelenen kapalı yüzme havuzunun bir ay içinde halkın hizmetine sunulacağını müjdeleyen Kılıç, talep olduğu sürece havuzun 24 saat açık kalacağını belirtti.

Bakan Kılıç konuşmasının ardından çeşitli spor kurslarına katılan minik sporculara sertifikalarını verdi. Daha sonra Vali Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftci, Mustafa Bilici ve Gülşen Orhan ile tekneyle göle açılan Bakan Kılıç, festival kapsamında yapılan dragon yarışlarını başlattı.

Kılıç ve beraberindekiler bir süre festival kapsamında gerçekleşen yarışları izledikten sonra Edremit ilçesinde yaptırılacak 5 bin kişilik Kapalı Spor Salonu’nun temelini attı.

Tags: , , ,

Leave a Reply