UEFA Süper Kupa için sürpriz şehir

UEFA İcra Kurulu Toplantısı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, UEFA Başkanı Michel Platini başkanlığında toplandı.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) internet sitesinde, alınan kararlarla ilgili bilgi verildi. Toplantıda Euro 2020 adaylık sürecinin zaman çizelgesinin belirlendiği, ayrıca 2014 UEFA Süper Kupa Finali’nin Galler’in başkenti Cardiff’te, 2015 UEFA Süper Kupa Finali’nin ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

-Euro 2020 adaylık süreci de konuşuldu-

UEFA’dan yapılan açıklamada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Euro 2020 ev sahibi adaylarıyla aralık ayında bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi. Aday ülke federasyonları adaylık dosyalarını belirlenen kurallara göre hazırlayacaklar ve 2013 yılı Eylül ayında UEFA’ya sunacaklar. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri’ne ev sahipliği yapacak ülke ya da ülkeler ise 2014 yılı mayıs ayında UEFA tarafından açıklanacak.

UEFA, 2020 yılının Avrupa Futbol Şampiyonaları’nın başlamasının 60. yılı olması dolayısıyla formatta da bir dizi değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. UEFA Başkanı Michel Platini’nin basın toplantısında da açıkladığı gibi, Euro 2020’nin bir ya da iki ülkeden ziyade daha fazla ülkede ve şehirde düzenlenmesi fikri üzerinde duruluyor.

-Kulüplere ödenen para artacak-

UEFA, Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi arasında kulüplere ödenen paraların arttırılmasıyla ilgili olarak da çalışmalara başlıyor. 

İcra Kurulu toplantısında alınan kararla birlikte her iki ligde de kulüplere ödenecek paraların arttırılması kararlaştırılırken, Avrupa Ligi’ne katılacak takımlara daha fazla ödenmesi kararlaştırıldı. 

Buna göre Şampiyonlar Ligi’nden kulüplere ödenecek para 31 milyon 500 bin avro, UEFA’dan kulüplere ödenecek para ise 8 milyon 500 bin avro olacak.

-2014 ve 2015 Süper Kupa finallerinin ev sahipleri de belli oldu-

UEFA İcra Kurulu, 2014 yılında UEFA Süper Kupa finaline Galler’in başkenti Cardiff’te bulunan Şehir Stadyumu’nun, 2015 Süper Kupa finaline ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Mikheil Meskhi Stadyumu’nun ev sahipliği yapacağını duyurdu. 

Ayrıca, 2014 yılından itibaren FIFA tarafından belirlenecek yeni maç takvimlerine göre Süper Kupa finalleri Ağustos ayının ortalarında oynanacak.

2013 yılındaki UEFA Süper Kupa finali ise 30 Ağustos 2013 tarihinde Prag’daki Eden Stadı’nda oynanacak.

Öte yandan UEFA İcra Kurulu toplantısında brifing veren UEFA Hakem Kurulu Başkanı Pierluigi Collina, geçtiğimiz yıl Avrupa’da 1000’den fazla maç oynandığını (290 Şampiyonlar Ligi maçı, 615 UEFA Avrupa Ligi maçı ve Euro 2012’de 30 maç) ve bu maçlarda çizgi hakemleri (ekstra hakem) uygulamasından olumlu sonuç aldıklarını söyledi.

Collina’nın, maçlarda 5 hakem uygulamasına devam edilebileceğini belirttiği da ifade edildi.

Tags: , , , ,

Leave a Reply