Posts Tagged ‘UEFA’

UEFA Fenerbahçe’ye ceza verecek mi?

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 93 sanığın yargılandığı Futbolda Şike Davası’nda nihai ve “tarihi” kararlar açıklandı. Tutuklu 4 sanık; Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Asbaşkan İlhan Ekşioğlu, Olgun Peker ve Yusuf Turanlı tahliye edildi. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a “örgütten” 2 yıl 6 ay, “şikeden” ise 3 yıl 9 ay (toplam 6 yıl 3 ay) hapis cezası verildi. Yıldırım ayrıca 1 milyon 312 bin TL  para cezasına çarptırıldı. Aziz Yıldırım tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Peki mahkemenin kararı ne anlama geliyor? Bundan sonra ne olacak? İşte uzmanların görüşü:

“FEDERASYON CİDDİ SIKINTIYA DÜŞTÜ. UEFA FENERBAHÇE’YE CEZA VEREBİLİR”

ALPAY KÖSE – SPOR HUKUKÇUSU:

Federasyon bu kararla ciddi sıkıntıya düştü. Çünkü TFF’nin verdiği kararla Çağlayan’dan çıkan karar birbirine taban tabana zıt. Hem yöneticiler hem de oyuncular şikeden ceza aldılar. ‘Sahaya yansımadı’ kararı da çürümüş oldu. Dolayısıyla TFF bu durumu UEFA’ya açıklamakta ciddi olarak zorlanacaktır. Bu kararın ardından
UEFA’dan Fenerbahçe’ye ceza eglmesi olasılığı ağırlık kazandı.

Aziz Yıldırım’ın başkanlığı Yargıtay kararına kadar devam eder. Eğer Yargıtay cezayı onarsa başkanlığı düşer.

KARAR FENERBAHÇE’NİN UEFA’SINI ETKİLEMEZ

Şike Davası’nda 1 yıllık süreç sona erdi ve karar çıktı. Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım tahliye oldu ancak ceza da aldı. Şike Davası’nda Aziz Yıldırım’ın şikeden aldığı ceza nedeniyle Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi yolu zora girdi mi? Bu konuda Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu’nun avukatı Ersan Şen konuştu. Şen mahkemenin aldığı bu kararların Fenerbahçe’nin Avrupa’sını etkilemeyeceğini düşünüyor…

“İÇERİDE GEÇİRDİĞİ SÜRE, YATACAĞI CEZAYI KARŞILAMIŞ OLUYOR”

PROF. DR. VAHİT BIÇAK – CEZA HUKUKÇUSU:

Fenerbahçe taraftarları uzun süre böyle bir tahliye kararını bekliyorlardı. Bizim hukuk sistemimizde verilen cezaların tamamı infaz edilmiyor. 2005 yılına kadar verilen cezanın üçte biri infaz ediliyordu. Üçte ikisi şartlı tahliye ile kişi dışarıda bulunuyor. 2005’de bu değişti. Şu anda kişiye verilen ceza üçte ikisinde kişi özgürlüğünden mahrum bırakılıyor, yani cezaevinde geçiriyor. Geri kalan üçte birlik kısmında şartlı tahliye olarak cezaevi dışında bulunuyor. Şimdi öyle tahmin ediyorum ki, burada hükümle birlikte tahliye kararı da verildiğine göre Aziz Yıldırım’ın şu ana kadar içeride geçirmiş olduğu süre, yatacağı cezayı karşılıyor olsa gerek ki, bu cezalarla birlikte aynı şekilde tahliye kararı verilmiş oluyor. Bu alınan cezaları üstüste koyup toplamak lazım. Örgüt kurmaktan aldığı ceza ve şikeden alınan cezayı topladığımız zaman karşımıza çıkan miktarın üçte ikisinin içeride geçirilmesi yeterli oluyor. Tabii ki bu şikeyle ilgili kanun sonradan çıkmıştı. Dolayısıyla hukukumuzun temel kurallarından birisi kanunsuz suç ve ceza olmaz. Yani kanun koyucu bu eylemleri suç saymadan önce gerçekleşen hadiseler bu şekilde cezalandırılmamış oluyor. Uzun bir yargılama süreci bu şekilde noktalanmış oluyor. Fenerbahçe taraftarlarının büyük bir beklentisi vardı. Bu beklenti de böylece gerçekleşmiş oldu.

“YARGITAY SÜRECİNDE TUTUKLULUK GEREKSİZ OLURDU, TAHLİYE KARARI DOĞRU”

PINAR MEMİŞ KARTAL – SPOR HUKUKÇUSU:

Demek ki; mahkeme Aziz Yıldırım’ı suçlu bulmuş ve kararını vermiş. Yargıtay bu kararı onayabilir, bozabilir. Tahliye edilmesi doğrudur. Tutuklu yargılanması gerekmiyor. Mahkemenin Yargıtay sürecinin sonuna kadar tutuklu olarak tutmasına gerek yok. Bunun benzer örneklerini de çok gördük. Burada tuhaf bir durum yok.

UEFA’dan Metin Tunçer’e görev

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

TFF’den yapılan açıklamaya göre, UEFA tarafından görevlendirilen Tunçer, Slovenya temsilcisi Olimpija Ljubljana ile Lüksemburg’dan AS Jeunesse takımı arasındaki maçta görev yapacak.

Ljubljana kentindeki Stozice Stadı’nda 5 Temmuz Perşembe günü oynanacak karşılaşma, TSİ 21.00’de başlayacak.

UEFA Süper Kupa için sürpriz şehir

Cumartesi, Haziran 30th, 2012

UEFA İcra Kurulu Toplantısı, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, UEFA Başkanı Michel Platini başkanlığında toplandı.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) internet sitesinde, alınan kararlarla ilgili bilgi verildi. Toplantıda Euro 2020 adaylık sürecinin zaman çizelgesinin belirlendiği, ayrıca 2014 UEFA Süper Kupa Finali’nin Galler’in başkenti Cardiff’te, 2015 UEFA Süper Kupa Finali’nin ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

-Euro 2020 adaylık süreci de konuşuldu-

UEFA’dan yapılan açıklamada, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Euro 2020 ev sahibi adaylarıyla aralık ayında bir toplantı gerçekleştirileceği belirtildi. Aday ülke federasyonları adaylık dosyalarını belirlenen kurallara göre hazırlayacaklar ve 2013 yılı Eylül ayında UEFA’ya sunacaklar. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri’ne ev sahipliği yapacak ülke ya da ülkeler ise 2014 yılı mayıs ayında UEFA tarafından açıklanacak.

UEFA, 2020 yılının Avrupa Futbol Şampiyonaları’nın başlamasının 60. yılı olması dolayısıyla formatta da bir dizi değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. UEFA Başkanı Michel Platini’nin basın toplantısında da açıkladığı gibi, Euro 2020’nin bir ya da iki ülkeden ziyade daha fazla ülkede ve şehirde düzenlenmesi fikri üzerinde duruluyor.

-Kulüplere ödenen para artacak-

UEFA, Şampiyonlar Ligi ile UEFA Avrupa Ligi arasında kulüplere ödenen paraların arttırılmasıyla ilgili olarak da çalışmalara başlıyor. 

İcra Kurulu toplantısında alınan kararla birlikte her iki ligde de kulüplere ödenecek paraların arttırılması kararlaştırılırken, Avrupa Ligi’ne katılacak takımlara daha fazla ödenmesi kararlaştırıldı. 

Buna göre Şampiyonlar Ligi’nden kulüplere ödenecek para 31 milyon 500 bin avro, UEFA’dan kulüplere ödenecek para ise 8 milyon 500 bin avro olacak.

-2014 ve 2015 Süper Kupa finallerinin ev sahipleri de belli oldu-

UEFA İcra Kurulu, 2014 yılında UEFA Süper Kupa finaline Galler’in başkenti Cardiff’te bulunan Şehir Stadyumu’nun, 2015 Süper Kupa finaline ise Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Mikheil Meskhi Stadyumu’nun ev sahipliği yapacağını duyurdu. 

Ayrıca, 2014 yılından itibaren FIFA tarafından belirlenecek yeni maç takvimlerine göre Süper Kupa finalleri Ağustos ayının ortalarında oynanacak.

2013 yılındaki UEFA Süper Kupa finali ise 30 Ağustos 2013 tarihinde Prag’daki Eden Stadı’nda oynanacak.

Öte yandan UEFA İcra Kurulu toplantısında brifing veren UEFA Hakem Kurulu Başkanı Pierluigi Collina, geçtiğimiz yıl Avrupa’da 1000’den fazla maç oynandığını (290 Şampiyonlar Ligi maçı, 615 UEFA Avrupa Ligi maçı ve Euro 2012’de 30 maç) ve bu maçlarda çizgi hakemleri (ekstra hakem) uygulamasından olumlu sonuç aldıklarını söyledi.

Collina’nın, maçlarda 5 hakem uygulamasına devam edilebileceğini belirttiği da ifade edildi.

UEFA’dan Zihni Aksoy’a görev

Cuma, Haziran 29th, 2012

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Aksoy’un, Türkiye’nin 2-14 Temmuz tarihleri arasında Antalya’da ev sahipliği yapacağı 19 Yaş Altı Avrupa Kadınlar Şampiyonası’nda gözlemci olarak görev yapacağı bildirildi.

Zihni Aksoy, UEFA tarafından seçilen 4 gözlemciden biri olacak.

UEFA’dan Zihni Aksoy’a görev

Cuma, Haziran 29th, 2012

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Aksoy’un, Türkiye’nin 2-14 Temmuz tarihleri arasında Antalya’da ev sahipliği yapacağı 19 Yaş Altı Avrupa Kadınlar Şampiyonası’nda gözlemci olarak görev yapacağı bildirildi.

Zihni Aksoy, UEFA tarafından seçilen 4 gözlemciden biri olacak.

UEFA’dan Türkiye’ye ret İtalya’ya onay

Cuma, Haziran 29th, 2012

7 Ekim 2007 tarihinde Şırnak’ta terörist saldırı sonucu 15 askerimizin şehit olması üzerine A Milli Futbol takımımız Moldova ile yapacağı maça siyah bantla çıkmak istemişti. Fakat UEFA bunun söz konusu olamayacağını söyleyerek Milli Takım’ın teklifini reddetmişti.

UEFA İTALYA’YA İZİN VERDİ

İtalya Milli Takımı, Afganistan’da hayatını kaybeden bir asker nedeniyle UEFA’dan özel bir izin alarak Almanya ile oynadıkları yarı final karşılaşmasına kolunda siyah bant ile çıktı.

(milliyet)

Bursaspor’da Danijel Pranjic iddiası

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Yeşil-Beyazlı yöneticilerin Bayern Münih forması giyen Hırvatistan Milli Takımı’nın orta saha oyuncusu Danijel Pranjic ile ilgilendiği ileri sürüldü.

Bonservisi elinde olan 30 yaşındaki futbolcunun menajerlerinin Türkiye’ye gelerek Bursasporlu yöneticiler ile görüşmeye başladıkları iddia edildi. (Zaman)

Trabzon’dan UEFA’ya mail yoluyla tepki

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Bordo-Mavili taraftarların hazırladıkları ortak bir metin ile UEFA ve FIFA yetkililerine sitem dolu mesajlar yolluyor. Mesajlarda adı şike soruşturmalarına katılmış diğer takımlara UEFA’nın verdiği ceza kuruma hatırlatılırken, F.Bahçe’nin korunduğu ifade ediliyor.

Hatırlanacağı gibi UEFA devam eden şike davası ile ilgili “Son karar UEFA Disiplin Kurulu’nda verilmek üzere F.Bahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde oynamasında bir sakınca yoktur” kararını vermişti.

(Zaman)

Bursaspor pas çalıştı

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Bursaspor, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.

Özlüce Tesisleri’nde Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam gözetiminde yapılan antrenman yaklaşık 1,5 saat sürdü. Isınma koşularıyla başlayan antrenmanda yeşil-beyazlı futbolcular, top sürme, pas-pres ve geniş alanda pas kontrolü çalışması yaptı.

Bursaspor, yarın 3 antrenmanla yeni sezon hazırlıklarını sürdürecek.

Bursaspor pas çalıştı

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Bursaspor, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.

Özlüce Tesisleri’nde Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam gözetiminde yapılan antrenman yaklaşık 1,5 saat sürdü. Isınma koşularıyla başlayan antrenmanda yeşil-beyazlı futbolcular, top sürme, pas-pres ve geniş alanda pas kontrolü çalışması yaptı.

Bursaspor, yarın 3 antrenmanla yeni sezon hazırlıklarını sürdürecek.

Şenez Erzik’den müthiş tempo

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

UEFA’nın şike-teşvik incelemesi sırasında aktif rol oynayan ve Türk takımlarının ceza almaması yolundaki çabalarıyla bilenen Şenes Erzik, halen devam eden Avrupa Futbol Şampiyonası’na 24 saatlik bir ara verip Ankara’ya gelecek.

Dün öğle saatlerinde Türkiye’ye dönen Erzik’in genel kurulda kürsüye çıkarak son dönemlerde yaşanan olaylara değineceği, UEFA’nın  mali konulardaki hassasiyetini dile getireceği belirtildi. UEFA Birinci Başkan vekili kongre sonrası özel bir uçakla Donetsk’u uçacak ve  akşam FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır’ın yöneteceği Portekiz -İspanya yarı final mücadelesini stattan izleyecek.

(milliyet)

Eskişehirspor UEFA hazırlıklarına başladı

Pazartesi, Haziran 25th, 2012

Bu yıl Beşiktaş’ın UEFA Avrupa Kupaları’ndan men edilmesinin ardından UEFA tarafından davet mektubu alan Eskişehirspor, ikinci ön eleme maçlarında İskoçya Primier Ligi’nde oynayan Saint Johnstone takımıyla eşleşti. 19 Temmuz’da Türkiye’de oynanacak olan ilk maçın hazırlıkları için tesislerde bir araya gelen kırmızı siyahlı takım antrenmanlarına başladı.

Eskişehirspor yeni sezon hazırlıklarına UEFA Avrupa Kupaları kura çekiminin ardından başladı. Teknik Direktör Ersun Yanal yönetiminde tesislerde bir araya gelen siyah kırmızı takım, ilk antrenmanı gerçekleştirdi. Saha içinde Teknik Direktör Yanal ile kısa bir toplantı yapan futbolcular, daha sonra düz koşu ve ısınma hareketleri ile günü tamamladı.

 Antrenmana uçak tarifelerinin uyuşmaması nedeniyle Diego, Dede ve Kamara katılmadı. Diğer yandan, Eskişehirspor’un yeni transferlerinden kaleci Ruud Boffin, Ufuk Budak, Aytaç Kara, Serol Demirhan, Erkut Şenturk ve Mehmet Güven de takımla tanışarak antrenmanlara başladı.

Diğer yandan, Eskişehirspor kuraya seri başı olarak katıldığı UEFA Avrupa Ligi kurasında İskoçya’nın Saint Johnstone ile eşleşti. İskoçya Premier Ligi’ni mücadele eden St. Johnstane, geçtiğimiz sezon 14 galibiyet 8 beraberlik ve 11 mağlubiyet alarak 50 puanla ligi 4’üncü sırada bitirdi.

UEFA’nın Bursaspor şaşkınlığı

Pazar, Haziran 24th, 2012

UEFA, Avrupa Kupaları’ndan 1 yıl men cezası verdiği Bursaspor’un, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS tarafından aklanmasına tepki gösterdi. UEFA’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “CAS’ın kararını hayal kırıklığı ve şaşkınlıkla karşıladık” dedi.

UEFA, Bursaspor’a Portsmouth’tan transfer ettiği Mbesuma’ya borcunu zamanında ödemediği gerekçesiyle 1 yıl Avrupa Kupaları’ndan men ve 50 bin euro para cezası vermişti.

Ancak yeşil-beyazlılar, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ta açtığı davayı kazandı. UEFA’nın kararını bozan CAS, Bursaspor’un yeniden Avrupa Kupaları’na alınması yolunda karar verdi.

Kararın emsal teşkil etmesinden çekinen UEFA, resmi internet sitesinde yer alan açıklamayla, CAS’a tepki gösterdi.

CAS’ın aldığı kararı derinlemesine inceleyeceğini vurgulayan UEFA’nın açıklamasında, “Kararı saygıyla karşılıyoruz. Bununla birlikte şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşıyoruz” denildi.

Finansal Fair-Play ve kulüp lisans kurallarını katı şekilde uygulamaya devam edeceğinin altını çizen UEFA, CAS’a otoritesini sarstığı mesajı da gönderdi.

Zira söz konusu açıklamada, “UEFA’nın finansal konularda aldığı kararlar, Avrupa futbolunun geleceğini güvence altına almayı hedeflemektedir. Bu yüzden kararlarımız CAS’ın gelecekte alacağı kararlar ile zayıflatılmamalı, aksine desteklenmelidir” ifadeleri kullanıldı.

UEFA’dan İki Takıma Onay Geldi

Cuma, Haziran 22nd, 2012

UEFA’dan Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ne; Trabzonspor’un da Avrupa Ligi’ne katılmasıyla ilgili onay yazısı TFF’ye gönderildi.Hatırlanacağı gibi; Beşiktaş, Bursaspor ve Gaziantepspor’a UEFA tarafından men cezası verilmişti.

Bu kulüplerin itiraz başvurusunun UEFA Disiplin Kurulu tarafından değerlendirilmesine devam edildiği için ön onay yazısının henüz gelmediği öğrenildi. Gaziantepspor zaten kupada yok ama Beşiktaş mali açıdan men edilmişti. Bursaspor ile ilgili Avrupa Ligi’ne onay yazısının, inceleme yapıldıktan sonra gelebileceği belirtildi.

Şimdilik sadece Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ne; Trabzonspor’un da Avrupa Ligi’ne katılmasıyla ilgili onay yazısı TFF’ye gönderilirken, UEFA’nın Fenerbahçe hakkındaki kararı önümüzdeki hafta içinde vereceği öğrenildi.

sporx