Posts Tagged ‘geçmişi’

8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili yazı

Perşembe, Haziran 21st, 2012

8 mart dünya kadınlar gününün geçmişi,
8 mart dünya kadınlar gününün başlama hikayesi,

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında ilan edilmiştir..Fakat geçmişi daha eski tarihe dayanmaktadır..
8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak yolunda verdiği savaşın ilk mücade ylıdır. Başlama Hikayesi şu şekildedir:Konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.
1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin, bu yangında yaşamını yitiren 129 kadın işçi anısına 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi. Kadın hakları hareketini, özellikle oy hakkını onurlandırmayı amaçlayan Kadınlar Günü önerisi oy birliği ile kabul edildi.
1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Kadınlara eşit hakların verilmesinin Dünya barışını güçlendireceği kabul edildi.
Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.

Çerkez Atasözleri

Pazar, Haziran 17th, 2012

Çerkez Atasözleri

Tugbam sitesinde en güzel Çerkez Atasözleri sizler için hazırlandı
. Buyurun Kısa Çerkez Atasözleri
Çerkez Atasözleri

Güzel; iyi olandır.

Çerkesler misafiri severler.

Misafir her şeyden önde gelir.

Fakirin dünyası sonbahar gibidir.

Utanması olmayandan daha kıymetsiz yoktur.

Utanması olanın nasibi de vardır.

Güzeli güzelleştiren huyudur.

Kalp kalbe karşıdır.

Gözün beğendiğini kalp de beğenir.

Candan önce onur gelir.

Su akacağı yolu kendi bulur.

Geçmişi olmayanın geleceği de yoktur.

İhtiyar kimse çocuk gibidir.

Söylenmeyen şey duyulmaz.

Güzel söylersen güzel cevap alırsın.

Kafa bomboşsa ayağa yazık olur.

Yoldaşın korkaksa ayı ile boğuşma.