Posts Tagged ‘Silivri’

‘Şike davası’nda tahliye kararı çıktı

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

Özel yetkili
İstanbul
16.
Ağır Ceza Mahkemesi
, “Futbolda Şike” davası kapsamında tutuklu bulunan
Fenerbahçe
Kulübü Başkanı tutuklu sanıklar
Aziz Yıldırım
, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı’nın tahliyesine karar verdi. Yıldırım, örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 hapis, şike suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon TL para cezası aldı.
 
Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Bu yargılama sürecinde yoğun çalıştık. Hakimlerimiz benden çok daha fazla emek sarfettiler. Onların büyük emeği oldu. Biz de duruşmayı idare etmeye çalıştık. Heyet olarak tek tek bütün sanıkların eylemlerini inceledik. Umuyorum bir hata yapmamışızdır. Yapmışsak da bunun yasal yolları var” dedi.

Silivri, KCK davasına hazırlanıyor

Cuma, Haziran 29th, 2012

Özel yetkili İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2 Temmuz Pazartesi günü görülecek ”KCK” davası nedeniyle Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan duruşma salonu ve çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Duruşmanın görüleceği gün, duruşma salonunun bulunduğu bina ve çevresinde komandoların da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 asker görevlendirilecek, ekstra bir duruma karşı da çevik kuvvet ekipleri hazır bekletilecek.

Olası bir gösteriye karşı iki zırhlı su püskürtme aracı TOMA (toplumsal olaylara müdahale aracı) da cezaevinin çevresinde duracak.

Cezaevine giderken kullanılan güzergah üzerine bariyerler konulurken, güzergah üzerinde ayrıca güvenlik güçleri mevzilenecek.

E-5 karayolundaki Silivri Cezaevi sapağı ile TEM’den gelirken kullanılan cezaevi sapağına da arama noktaları kurulacak.

Sanıkların yakını olduğunu belirterek mahkemeye isimlerini verenlerin dışında kimse izleyici olarak salona alınmayacak. Salondaki izleyici kapasitesi ise yaklaşık 350 kişi.

Dava nedeniyle duruşma salonunun bulunduğu binadaki kamera sayıları da artırıldı.

Bu arada, İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve jandarma görevlileri de duruşma salonunun bulunduğu binanın çevresinde incelemelerde bulundu.

Öte yandan, dava nedeniyle başka cezaevlerinde bulunan tutuklu sanıklar da Silivri Cezaevi’ne naklediliyor. Tutuklu sanıkların büyük bir kısmı cezaevine getirilirken, bir kısmının da yarın nakledileceği öğrenildi.