Posts Tagged ‘Avrupa Atletizm Şampiyonası’

Milli atletler 7 madalyayla dönüyor

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Türkiye’nin Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 4’ü altın, toplam 7 madalya kazanmasıyla ilgili olarak, ”Eskiden final yarışalım diye düşünürdük, şimdi kaçan madalyalara üzülüyoruz” dedi.

Terzi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk atletizm tarihinde ilk kez 41 sporcuyla bir şampiyonaya katıldıklarını hatırlatarak, ”27 branşta 16 final, 21 yarı final mücadelesi verdik. 6 branşta da atletlerimiz serilerinde birinci olarak üst yarışa yükseldiler” diye konuştu.

Bayanlar 100 ve 200 metrelerde yarışan Türkiye rekortmeni Nimet Karakuş’un da rekor egalesi olduğunu ifade eden Terzi, ”Ancak Fatih Avan, Halil Akkaş ve Merve Aydın gibi sporcularımızın asıl performanslarını burada göremedik, onlardan da madalya bekliyorduk” ifadelerini kullandı.

Mehmet Terzi, Elvan Abeylegesse, Alemitu Bekele Degfa ve Meryem Erdoğan gibi Avrupa şampiyonu sporcuların bu şampiyonaya katılamadığını belirterek, ”Tam takım gelemedik buraya ama bu takımla da büyük başarılar elde ettik. Çok mutluyuz, madalyalar ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Madalya sahiplerine bakıldığında, atletizmde alttan genç kadronun geldiğine dikkati çeken Terzi, şunları kaydetti:

”Bayrak yarışlarında da katılmaya başladık. Bazı branşlarda üçer kişi yarıştık, eskiden her branşta bir sporcumuz bile yoktu. Şimdi bu branşlarımızı çoğaltmak istiyoruz. O zaman gençlerimiz daha çok rekabet içine girecek ve milli takımı temsil edecekler.

Şampiyona öncesinde koyduğumuz 8 madalya hedefine neredeyse ulaştık. Eskiden final yarışalım diye düşünürdük, şimdi kaçan madalyalara üzülüyoruz. Bayanlar uzun atlamada Karin Melis Mey’in, bayanlar yüksek atlamada Burcu Ayhan’ın, gülle atmada Hüseyin Atıcı’nın kaçırdığı madalyalar ve ciritte Fatih Avan’ın başarısızlığı bizi üzdü. Bundan sonraki hedefimiz olimpiyatlar.”

Helsinki’de Üskudar rüzgarı esti

Pazar, Temmuz 1st, 2012

 

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda yapılan şampiyonada ilk olarak bayanlar 3000 metre engelli finalinde yarışan Gülcan Mıngır, 9:32.36’lık derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı. 8. kulvarda başladığı yarışta kendine ilk grupta yer bulan milli atlet, yarışın bitmesine bir tur kalaya kadar ikinci sırada koştu. Son turun başlarında ilk sıraya yükselen Gülcan Mıngır’ın hemen arkasındaki rakibi Ukraynalı Svitlana Shmidt’in tüm çabalarına rağmen liderliğini korudu ve 9:32.36’lık derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı. Türkiye rekortmeni milli atlet, şampiyonada madalya kazanan ilk kadın atlet oldu.

Mıngır: Aslında ilk 3 için gelmiştim

Milli atlet Gülcan Mıngır, yarışın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aslında ilk 3 için gelmiştim ancak seçmelerden sonra altın madalya kazanabileceğime inandım” dedi.

Kontrollü bir yarış koştuğunu belirten Avrupa şampiyonu atlet, “Son 200 metrede hızlı ve dayanıklı olan kazanacaktı, bunu başardım. Aileme, Türkiye Atletizm Federasyonu’na, kulübüm Üsküdar Belediye Spor’a ve tüm Türkiye’ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Aslı Çakır’dan 1500 metrede altın madalya

Dünya Salon Atletizm Şampiyonaları tarihinde Türkiye’ye ilk madalyayı kazandıran Aslı Çakır Alptekin ise şampiyonanın 5. gününde piste çıkarak ülkemize bir altın madalya daha kazandırdı.
1500 metre yarı finallerinde serisinde  4:09.44’lük derecesiyle ikinci olarak finale yükselen  Aslı Çakır Alptekin, Pazar günü yapılan final mücadelesinde de çok başarılı bir performans sergiledi.  
Yarışın süresince olağanüstü bir performans sergileyen Alptekin, yarış süresince orta sıralarda mücadele ettiği mücadelede son tura girilirken büyük bir atak yaparak liderliğe yükseldi. Son turda Avrupalı rakiplerine büyük fark atan Aslı Çakır Alptekin, en yakın rakibi Gamze Bulut’un yaklaşık 1 saniye önünde 4.05.32’lik derecesiyle altın madalyaya ulaşarak Türk bayrağını gönderin en üstüne çektirmeyi başardı.

Yarış sonrası yaptığı açıklamada çok büyük mutluluk yaşadığını dile getiren Aslı Çakır Alptekin, yarış süresince tüm Türkiye’nin gücünü arkasında hissettiğini, bu güçle finish çizgisini en önde geçtiğini ifade etti. Alptekin, elde ettiği başarıların en büyük nedeninin başta Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara olmak üzere kendisine verilen maddi ve manevi destek olduğunun altını çizdi.

Milli atlet 200 metrede finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda millilerin sabah seansı, Nimet Karakuş’un bayanlar 200 metre seçmeleriyle sona erdi. Beş seriden oluşan seçmelerde, serilerini ilk 4 sırada bitiren atletler ile en iyi 4 dereceyi yapanlar yarı finale yükseldi.

Dördüncü seriyi, 23.50’lik zamanıyla 5. sırada tamamlayan Nimet Karakuş, kendisine ait gençler Türkiye rekorunu geliştirdi ve yarı final vizesini aldı.

Milli atlet, akşam seansında TSİ 20.55’de yarı finalde mücadele edecek.

Millilerin akşam seansı, TSİ 19.05’te Tarık Langat Akdağ ve Hakan Duvar’ın 3000 metre engelli finaliyle başlayacak.

Nimet Karakuş’un yarı final yarışının ardından, Hakan Duvar TSİ 21.20’de gülle atmada madalya arayacak.

Nevin Yanıt A barajını geçti

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonanın sabah seansında bayanlar 100 metre engellide serisini 12.78 ile ilk sırada bitirip sezonun en iyi derecesini, Avrupa’da da yılın en iyi 3. derecesini elde eden Yanıt, olimpiyat A barajını da geçti.

Yanıt, daha önce 12.96’lık derecesiyle B barajını geçmişti.

Tuğçe Şahutoğlu çekiçte finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonada Tuğçe Şahutoğlu, bayanlar çekiç atma branşında yarıştı. İki gruptan oluşan elemelerde, 71.00 metreyi geçen veya en iyi 12 dereceyi yapan çekiççiler finalde yarışma hakkını elde etti.

İlk grupta yarışan Şahutoğlu, birinci hakkında faul yaptı. İkinci hakkında 66.24 metreye atan milli çekiççinin, üçüncü hakkında elde ettiği 67.47 metrelik derece, finale kalması için yeterli oldu.

Grubunu 5’inci, genel klasmanı 9’uncu sırada tamamlayan milli sporcu, şampiyonanın son günü olan 1 Temmuz’da TSİ 16.00’da finalde ter dökecek.

Şahutoğlu, geçen ay İzmir’de 74.17’lik derece elde ederek kendine ait Türkiye rekorunu yenilemiş ve olimpiyat A barajını geçmişti.

Milli diskçimiz finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonanın disk atma elemelerinde Olgundeniz yarıştı. 66.00 metreye atan veya en iyi 12 dereceyi elde eden diskçiler finale yükseldi.

İlk hakkında 62.82 metreye atan Ercüment Olgundeniz’in ikinci ve üçüncü hakları ise faul sayıldı. 62.82 ile en iyi 12 dereceyi yapan sporcular arasına girebilen milli atlet, finalde yarışma hakkını elde etti.

Olgundeniz, yarın TSİ 19.10’da madalya mücadelesi verecek.

Milli atlet, geçen ay Portekiz’in Vila Real de Santo Antonio kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda kendine ait Türkiye rekorunu 61 santimetre geliştirip 67.50’lik derece elde etmiş ve olimpiyat A barajını geçmişti.

Nevin Yanıt yarı finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki’de devam eden şampiyonanın üçüncü gün sabah seansında, ilk olarak milli atlet Yanıt piste çıktı. Dört seriden oluşan elemelerde, serisini ilk 3 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

İlk seride yer alan Avrupa şampiyonu Yanıt, 12.78’lik zamanıyla birinci olarak yarı finale adını yazdırdı. Yanıt’ın bu zamanı, Avrupa’da yılın en iyi üçüncü derecesi oldu.

Milli atlet, yarın TSİ 19.35’te yarı final, bunu geçtiği takdirde de 22.35’te madalya mücadelesi verecek.

Nevin Yanıt yarı finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki’de devam eden şampiyonanın üçüncü gün sabah seansında, ilk olarak milli atlet Yanıt piste çıktı. Dört seriden oluşan elemelerde, serisini ilk 3 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

İlk seride yer alan Avrupa şampiyonu Yanıt, 12.78’lik zamanıyla birinci olarak yarı finale adını yazdırdı. Yanıt’ın bu zamanı, Avrupa’da yılın en iyi üçüncü derecesi oldu.

Milli atlet, yarın TSİ 19.35’te yarı final, bunu geçtiği takdirde de 22.35’te madalya mücadelesi verecek.

Gülcan Mıngır 3000 metrede finale yükseldi

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonanın sabah seansında, milli atletler Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır ve Özlem Kaya piste çıktı. İki gruptan oluşan bayanlar 3000 metre engelli yarı finallerinde, gruplarını ilk 4 sırada bitiren ve en iyi 7 dereceyi elde eden atletler finale çıktı.

İkinci grupta yer alan Gülcan Mıngır, kontrollü başladığı yarışta ilk gruptan kopmadı. Yarışın son iki turuna kadar ilk 3 atlet arasında koşan Mıngır, son turda ilk sıraya yükseldi elde ettiği 9:32.39’luk zamanıyla hem grubunda, hem de genel klasmanda ilk sırada yer aldı.

Bu yıl Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki bir yarışta 9:13.53’lük derecesiyle Türkiye rekoru kıran ve Avrupa’da en iyi derecesini elde eden Mıngır, A barajını geçerek Londra Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde eden sporcular arasında bulunuyor.

Mıngır, 30 Haziran Cumartesi günü TSİ 19.55’te finalde madalya mücadele verecek.

-Uslu ve Kaya elendi-

İlk grupta yer alan Binnaz Uslu, yarış başladıktan sonra kendine ilk grupta yer buldu. Yarışı bir süre bu grupta götüren milli atlet, mücadelenin bitimine 3 tur kala gerilere düştü ve sakatlığı tekrarladığı için zorlanarak koştuğu yarışı son turda bıraktı.

İkinci grupta mücadele eden Özlem Kaya da yarışı 10:11.69’luk zamanıyla sondan ikinci bitirerek final hakkını elde edemedi.

Milli atletlerin bugünkü yarışları, akşam seansıyla devam edecek.

Şampiyonanın akşam seansında şu sporcular yarışacak:

Pınar Saka (Bayanlar 400 metre yarı finali)

Karin Melis Mey (Bayanlar uzun atlama finali)

Burcu Ayhan (Bayanlar yüksek atlama finali)

Fadime Suna Çelik, Dudu Karakaya (Bayanlar 5000 metre finali)

Merve Aydın (Bayanlar 800 metre yarı finali)

Mehmet Güzel (400 metre yarı finali)

Atletimiz 400 metrede yarı finale yükseldi

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki 400 metre elemelerinde, milli atletler Halit Kılıç, Mehmet Güzel ve Yavuz Can piste çıktı.

Beş seriden oluşan elemelerde, serilerini ilk 4 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

Son seride mücadele eden Mehmet Güzel, yarışı 46.21 ile ikinci sırada tamamlayıp, sezonun en iyi derecesini elde etti. Yarı finale çıkan Güzel, seriyi ilk sırada bitiren Fransız Teddy Venel’in diskalifiye edilmesi nedeniyle de serisinde ilk sıraya yükseldi.

Elemelerin ilk serisinde piste çıkan Yavuz Can ise önce 46.04’lük derecesiyle üçüncü sırada yer alarak Türkiye rekoru kırdı ve yarı finale yükseldi. Ancak daha sonra kulvar çizgisine bastığı anlaşılan Can’ın derecesi silindi ve yarıştan diskalifiye edildi.

Üçüncü seride yarışan Halit Kılıç da 47.91’lik zamanıyla son sırada yer aldı ve elemeleri geçemedi.

Türk atletlerin sabah seansı, bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım’ın yarışlarıyla sona erecek.

Öte yandan, sabah seansındaki bayanlar 800 metre elemeleri iptal edildi. Milli atlet Merve Aydın’ın katılacağı 800 metre yarışları, yarın akşam seansında yarı finalle başlayacak.

Atletimiz 400 metrede yarı finale yükseldi

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki 400 metre elemelerinde, milli atletler Halit Kılıç, Mehmet Güzel ve Yavuz Can piste çıktı.

Beş seriden oluşan elemelerde, serilerini ilk 4 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

Son seride mücadele eden Mehmet Güzel, yarışı 46.21 ile ikinci sırada tamamlayıp, sezonun en iyi derecesini elde etti. Yarı finale çıkan Güzel, seriyi ilk sırada bitiren Fransız Teddy Venel’in diskalifiye edilmesi nedeniyle de serisinde ilk sıraya yükseldi.

Elemelerin ilk serisinde piste çıkan Yavuz Can ise önce 46.04’lük derecesiyle üçüncü sırada yer alarak Türkiye rekoru kırdı ve yarı finale yükseldi. Ancak daha sonra kulvar çizgisine bastığı anlaşılan Can’ın derecesi silindi ve yarıştan diskalifiye edildi.

Üçüncü seride yarışan Halit Kılıç da 47.91’lik zamanıyla son sırada yer aldı ve elemeleri geçemedi.

Türk atletlerin sabah seansı, bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım’ın yarışlarıyla sona erecek.

Öte yandan, sabah seansındaki bayanlar 800 metre elemeleri iptal edildi. Milli atlet Merve Aydın’ın katılacağı 800 metre yarışları, yarın akşam seansında yarı finalle başlayacak.

Atletimiz 400 metrede yarı finale yükseldi

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki 400 metre elemelerinde, milli atletler Halit Kılıç, Mehmet Güzel ve Yavuz Can piste çıktı.

Beş seriden oluşan elemelerde, serilerini ilk 4 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

Son seride mücadele eden Mehmet Güzel, yarışı 46.21 ile ikinci sırada tamamlayıp, sezonun en iyi derecesini elde etti. Yarı finale çıkan Güzel, seriyi ilk sırada bitiren Fransız Teddy Venel’in diskalifiye edilmesi nedeniyle de serisinde ilk sıraya yükseldi.

Elemelerin ilk serisinde piste çıkan Yavuz Can ise önce 46.04’lük derecesiyle üçüncü sırada yer alarak Türkiye rekoru kırdı ve yarı finale yükseldi. Ancak daha sonra kulvar çizgisine bastığı anlaşılan Can’ın derecesi silindi ve yarıştan diskalifiye edildi.

Üçüncü seride yarışan Halit Kılıç da 47.91’lik zamanıyla son sırada yer aldı ve elemeleri geçemedi.

Türk atletlerin sabah seansı, bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım’ın yarışlarıyla sona erecek.

Öte yandan, sabah seansındaki bayanlar 800 metre elemeleri iptal edildi. Milli atlet Merve Aydın’ın katılacağı 800 metre yarışları, yarın akşam seansında yarı finalle başlayacak.

Atletimiz 400 metrede yarı finale yükseldi

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki 400 metre elemelerinde, milli atletler Halit Kılıç, Mehmet Güzel ve Yavuz Can piste çıktı.

Beş seriden oluşan elemelerde, serilerini ilk 4 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

Son seride mücadele eden Mehmet Güzel, yarışı 46.21 ile ikinci sırada tamamlayıp, sezonun en iyi derecesini elde etti. Yarı finale çıkan Güzel, seriyi ilk sırada bitiren Fransız Teddy Venel’in diskalifiye edilmesi nedeniyle de serisinde ilk sıraya yükseldi.

Elemelerin ilk serisinde piste çıkan Yavuz Can ise önce 46.04’lük derecesiyle üçüncü sırada yer alarak Türkiye rekoru kırdı ve yarı finale yükseldi. Ancak daha sonra kulvar çizgisine bastığı anlaşılan Can’ın derecesi silindi ve yarıştan diskalifiye edildi.

Üçüncü seride yarışan Halit Kılıç da 47.91’lik zamanıyla son sırada yer aldı ve elemeleri geçemedi.

Türk atletlerin sabah seansı, bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım’ın yarışlarıyla sona erecek.

Öte yandan, sabah seansındaki bayanlar 800 metre elemeleri iptal edildi. Milli atlet Merve Aydın’ın katılacağı 800 metre yarışları, yarın akşam seansında yarı finalle başlayacak.

Burcu Ayhan finale yükseldi

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonanın sabah seansında kadınlar yüksek atlamada yarışan Burcu Ayhan, atlayışına 1.78 ile başladı. Bu yüksekliği Ayhan, sırasıyla 1.83, 1.87 ve 1.90’lık yükseklikleri de ilk hakkında aşmayı başardı ve serisinde ve genel klasmanda ilk sırada yer alarak final hakkını elde etti.

İki seriden oluşan elemelerde, 1.90’lık dereceyi geçen veya en iyi dereceyi elde eden 12 atlet finale yükseldi.

Burcu Ayhan, ”İyi bir yarış çıkardım, finalde elimden gelenin en iyisini yapacağım” dedi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bugün başlayan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar yüksek atlamadaki atlayışlarını ilk hakkında geçerek finale çıkan Ayhan, yarış sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, gününde olduğunu ve iyi bir yarış çıkardığını söyledi.

Finalde de elinden gelenin en iyisini yapacağını belirten Ayhan, kendisine ait Türkiye rekorunu da geliştirebileceğini ifade etti.

-Örs elendi-

400 metre engellide piste çıkan milli atlet Tuncay Örs, serisini geçemeyerek şampiyonaya veda etti. 6 seriden oluşan elemelerde, serilerinde ilk 3 sırayı elde eden ve en iyi 6 dereceyi yapan atletler yarı finale yükseldi.

Tuncay Örs, 6 kişinin yarıştığı seride yarışa beşinci kulvarda başladı. Yarışı bir süre dördüncü sırada götüren Örs, yavaş yavaş arka sıralara geriledi ve mücadeleyi 52.63’lük zamanıyla son sırada bitirebildi.

Türk atletlerin sabah seansı, 100 metrede İzzet Safer’in, bayanlar 800 metrede Merve Aydın’ın, 400 metrede Mehmet Güzel, Yavuz Can ve Halit Kılıç’ın ve bayanlar 400 metre engellide Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım’ın yarışlarıyla sona erecek.

Avrupa Atletizm Şampiyonası yarın başlıyor

Salı, Haziran 26th, 2012

50 ülkeden 1200’ü aşkın sporcunun katılımıyla, 40 bin seyirci kapasiteli Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenecek şampiyona, 1 Temmuz Pazar günü sona erecek. 2010 Barcelona’ya kadar 4 yılda bir yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonaları, bundan böyle 2 yılda bir düzenlenecek.

Şampiyonada Türkiye’yi 21’i bayan olmak üzere toplam 41 atlet temsil edecek. Bu sayı, daha önceki Avrupa şampiyonalarına 15 kez katılan ve toplam 135 sporcuyla yarışan Türkiye için bir ilk oldu. Türkiye, 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’na 20 sporcuyla katılmıştı.

Avrupa şampiyonları bayan milli atletler Elvan Abeylegesse ve Alemitu Bekele’nin bulunmadığı kadroda, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt, bayanlar 100 metre engellideki unvanını korumaya çalışacak.

Erkeklerde 4×100 ve 4×400 metre, bayanlarda ise 4×400 metre olmak üzere Avrupa şampiyonaları tarihinde ilk kez üç bayrak yarışında birden Avrupa’nın en hızlı 16 takımı arasına giren milliler, şampiyonada madalya mücadelesi verecek.

Milli takım kafilesi şu isimlerden oluşuyor:

-Erkekler-

İzzet Safer (100, 200 metre), Mehmet Güzel, Yavuz Can (400 metre), İlham Tanui Özbilen (800, 1500 metre), Kemal Koyuncu (1500 metre), Polat Kemboi Arıkan (5 bin, 10 bin metre), Tarık Akdağ Langat, Halil Akkaş, Hakan Duvar (3000 metre engelli), Tuncay Örs (400 metre engelli), Hüseyin Atıcı (Gülle atma), Ercüment Olgundeniz (Disk atma), Fatih Avan (Cirit atma), Yiğitcan Hekimoğlu, Aykut Ay, Birol Yıldırım, Furkan Şen (4×100 metre bayrak), Halit Kılıç (400, 4×400 metre), Serdar Tamaç, Buğra Han Kocabeyoğlu (4×400 metre).

-Bayanlar-

Nimet Karakuş (100, 200 metre), Meliz Redif (400, 4×400 metre), Pınar Saka (400, 4×400 metre), Birsen Engin (400, 4×400 metre), Merve Aydın (800, 4×400 metre), Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, Gamze Bulut (1500 metre), Fadime Suna Çelik, Dudu Karakaya (5000 metre), Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Özlem Kaya (3000 metre engelli), Nevin Yanıt (100 metre engelli), Özge Akın, Sema Apak, Elif Yıldırım (400 metre engelli), Burcu Ayhan (Yüksek atlama), Karin Melis Mey (Uzun atlama), Dilek Esmer (Disk atma), Tuğçe Şahutoğlu (Çekiç atma).

-Türkiye’nin Avrupa şampiyonaları karnesi-

Türkiye, Avrupa şampiyonlarında ilk madalyasını 1950’de Ruhi Sarıalp ile 3 adım atlamada bronzla aldı. 2002’de Süreyya Ayhan ile bayanlar 1500 metrede altın, 2006’da Elvan Abeylegesse ile bayanlar 5 bin metrede bronz madalya kazanan Türkiye, 2010 yılında Barcelona’da yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nı 4 madalya ile tamamladı.

Barcelona’da Elvan Abeylegesse 10 bin metrede altın ve 5 bin metrede gümüş, Alemitu Bekele 5 bin metrede altın ve Nevin Yanıt 100 metre engellide altın madalya kazandı.

-İlk gün 21 atlet piste çıkacak-

Şampiyonanın ilk gününde, 21 Türk atlet piste çıkacak. Bayanlarda Nimet Karakuş 100 metre seçmelerinde, aynı gün yapılacak yarı final için yarışacak. Meliz Redif, Pınar Saka ve Birsen Engin ise 400 metre seçmelerine katılacak. Merve Aydın, 800 metre seçmelerinde ter dökecek.

Bayanlar 400 metre engelli seçmelerinde ise Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım mücadele edecek. Burcu Ayhan’ın yüksek atlama seçmelerinde yarışacağı ilk günde, Melis Mey de uzun atlamada finale çıkmak için ter dökecek.

Erkeklerde ise İzzet Safer 100 metre serisinde aynı gün koşulacak yarı final için mücadele edecek. Mehmet Güzel, Yavuz Can ve Halit Kılıç 400 metre seçmelerinde koşacak, Polat Kemboi Arıkan ise doğrudan 5000 metre finalinde koşacak.

Tarık Langat Akdağ, Halil Akkaş ve Hakan Duvar da 3000 metre engellide seçmeleri geçmeye çalışacak. Tuncay Örs’ün 400 metre engelli seçmelerinde mücadele edeceği ilk gün yarışlarında, Hüseyin Atıcı gülle, Fatih Avan cirit atmada seçmelere katılacak.

-Şampiyonanın maskotu ”Appy” ile sonuçlar cebinizde-

Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın resmi maskotu ”Appy”, ismini akıllı cep telefonlarına yüklenen ”Application (Uygulama)”dan alıyor. Yarışların canlı sonuçlarını görebilmek için akıllı cep telefonlarına ”Appy” uygulamasını yükleyebilecek olan atletizm severler, bu sayede istatistikler, yarış programı, haberler ve hava durumundan da haberdar olabilecek.

Maskot Appy, zaman zaman akıllı telefonlardan zıplayıp statta dolaşacak, atletizm severlerin arasına katılıp, onları eğlendirecek.

-Helsinki Olimpiyat Stadyumu-

1934-1938 yılları arasında inşa edilen stadyum, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilen 1940 olimpiyatlarına ev sahipliği yapamadı. Daha sonra 1952 Helsinki Olimpiyatları’nın düzenlendiği stadyumda, atletizmin de arasında bulunduğu birçok spor dalında Avrupa ve dünya şampiyonaları gerçekleştirildi.

40 bin kişi kapasiteli stadyum, şehrin merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Öte yandan, şampiyonada madalya törenleri, Avrupa Atletizm Şampiyonaları tarihinde ilk kez stadyumun dışında yapılacak.