Posts Tagged ‘Helsinki’

Terzi: Bugün burada tarih yazdık

Pazar, Temmuz 1st, 2012

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Türkiye’nin, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 3 altın madalya kazanmasıyla ilgili, ”Bugün burada tarih yazdık, şampiyon sporcularımızı kutluyorum” dedi.

Mehmet Terzi, bayanlar 3000 metre engellide altın madalya kazanan Gülcan Mıngır’ın madalya töreninin ardından yaptığı açıklamada, milli sporcuların başarılarından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye’nin, Avrupa Atletizm Şampiyonası’na ilk kez bu kadar fazla sporcuyla (41) katıldığını hatırlatan Terzi, ”Aslında kaçırdığımız 3-4 madalya daha var, santimetrelerle. Şu gün tarih yazılıyor atletizmde. Nevin Yanıt biliyorsunuz ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu, Gülcan Mıngır yine altın madalya aldı, Polat Kemboi Arıkan da öyle. Bugün 3 madalya aldık, yarın da 2 madalya alacağımızı düşünüyorum” dedi.

Sporcuların şampiyon olmasında emeği geçen herkesi kutlayan Terzi, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’a, antrenörlere ve kulüplere teşekkür etti. Mehmet Terzi, ”Ülkemize madalyalarımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Atletizmde altyapıya önem verdiklerine, 23 yaş altında derece alan birçok Türk atlet olduğuna dikkati çeken Terzi, ”Takımı da gençleştiriyoruz, gördüğünüz gibi genç atletler Avrupa şampiyonu oluyor” dedi.

-Gülcan Mıngır-

Bayanlar 3000 metre engellide Avrupa şampiyonu olan milli atlet Gülcan Mıngır da çok mutlu olduğunu dile getirerek, ailesine, antrenörüne, federasyona ve kulübüne teşekkür etti. Mıngır, madalyasını Türkiye’ye armağan ettiğini söyledi.

Mıngır’ın antrenörü İhsan Alptekin de emeği geçen herkese şükranlarını sunarak, ”Bizi izleyin” dedi.

Helsinki’de altın yağıyor

Pazar, Temmuz 1st, 2012

Milli atlet  Gülcan Mıngır, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 3000 metre engellide  şampiyon oldu.
       
Helsinki Olimpiyat Stadı’nda devam eden şampiyonanın akşam seansında,  milli atlet Mıngır bayanlar 3000 metre engelli finalinde yarıştı.
       
8. kulvarda başladığı yarışta kendine ilk grupta yer bulan milli atlet,  yarışın bitmesine bir tur kalaya kadar ikinci sırada koştu. Son turun başlarında  ilk sıraya yükselen Gülcan Mıngır’ın hemen arkasındaki rakibi Ukraynalı Svitlana  Shmidt’in tüm çabaları yetersiz kaldı ve milli atlet, 9:32.36’lık derecesiyle  altın madalyayı boynuna taktı.
        
Türkiye rekortmeni milli atlet, şampiyonada madalya kazanan ilk kadın  atlet oldu.
        
Gümüş madalyanın sahibi 9:33.03’lük zamanıyla Ukraynalı Shmidt olurken,  Alman Antje Möldner-Schmidt 9:36.37’lik derecesiyle bronz madalya kazandı.
        
Mıngır

Milli atlet Gülcan Mıngır, yarışın ardından gazetecilere yaptığı  açıklamada, ”Aslında ilk 3 için gelmiştim ancak seçmelerden sonra altın madalya  kazanabileceğime inandım” dedi.

Kontrollü bir yarış koştuğunu belirten Avrupa şampiyonu atlet, ”Son 200  metrede hızlı ve dayanıklı olan kazanacaktı, bunu başardım. Aileme, Türkiye  Atletizm Federasyonu’na, kulübüm Üsküdar Belediye Spor’a ve tüm Türkiye’ye  teşekkür ederim” diye konuştu.

 Helsinki’de 2. altın madalya

 Milli atlet  Polat Kemboi Arıkan, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 10 bin metrede altın madalya  kazandı.
Helsinki Olimpiyat Stadı’nda devam eden şampiyonada, Arıkan, 28:22.27’lik  derecesiyle Avrupa şampiyonu olurken, İtalyan Daniele Meucci gümüş, Rus Yevgeniy  Rybakov bronz madalya kazandı.
Şampiyonada ikinci madalyasını elde eden Polat Kemboi Arıkan, 5000  metrede ise bronz madalyayı boynuna takmıştı.
  
3. ALTIN NEVİN’DEN
Helsinki’de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 100 metre engelli finalinde Nevin Yanıt, 12.81’lik derecesiyle birinci oldu ve altın madalya kazandı.

Bakan Kılıç’tan milli atletlere kutlama

Pazar, Temmuz 1st, 2012

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan sporcuları ve Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi’yi telefonla arayarak kutladı. 

Bakan Kılıç, şampiyonada madalya kazanan sporcularla tek tek görüşürken, Avrupa şampiyonu milli atlet Nevin Yanıt ile yaptığı telefon konuşmasında, ”Avrupa’yı peşinizden koşturdunuz, hepinizi tebrik ediyorum” ifadesini kullandı. 

Kılıç ayrıca milli sporculara olan inancını yineleyerek, ”Bu başarılarınızı Londra Olimpiyat Oyunları’nda da sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

Gülcan Mıngır’dan altın madalya

Cumartesi, Haziran 30th, 2012

Milli atlet Gülcan Mıngır, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 3000 metre engellide şampiyon oldu.

Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda devam eden şampiyonada Mıngır, 9:32.96’lık derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu. Gümüş madalyayı Ukraynalı Svitlana Schmidt kazanırken, bronz madalyanın sahibi, Alman Antje Möldner-Schmidt oldu.

Aslı Çakır altın için dua bekliyor!

Cumartesi, Haziran 30th, 2012

Nusret Odabaş’ın haberi

İstanbul’daki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metrede üçüncü olarak Türk atletizm tarihine adını altın harflerle yazdıran Aslı Çakır Helsinki’de finale kalınca gözler bu yarışa çevrildi.

Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 4:09:44’lük derecesiyle ilk iki arasında finale kalan Üsküdar Belediyesi Sporcusu olan Aslı Çakır, yarınki yarış öncesinde Haber7’ye konuştu. Aslı Türk halkından kendisi için dua etmelerini istedi.

İşte Aslı’nın açıklamalarından satırbaşları:

“Kendimi çok iyi hazırladım”

“Herkese sizin aracağılınızla Helsinki’den selam gönderiyorum. Yarı finallerde dereceler çok yakındı. Ancak her zaman final yarışları farklı olur. Finalde atletler kendilerinden beklenmedik performanslar gösterebilir. Bugün rakiplerim Rus, Alman, Ukraynalı sporculardı. Yarın çok çekişmeli bir yarış olacak. Bunu hissedebiliyorum. Kendimi çok iyi hazırladım ve umarım yarınki performansım ilk 3’e girmeye yeter. İnşallah Allah nasip ederse yarın madalya alacağıma yürekten inanıyorum.”

İstanbul’a yakın derece gerçekleştirdim

Finallerde sporcular rekordan ziyade altın için koşarlar. Çünkü ilk 3 arasında olmak bir sonraki yarışları ve puanları etkiler. Ben burada İstanbul’daki dereceme çok yakın bir koşu gerçekleştirdim. (İstanbul derecesi: 4:08:74) Ancak yarın 3:55’lik bir derece olacağını sanmıyorum. 4 dakika civarında bir derece olacak. İnşallah 1500 metreyi bu sürede koşan ilk ben olurum.

Çikolota ablanız dua bekliyor

İstanbul’daki üçüncülüğümden sonra müthiş bir ilgi oldu. Ben Türk halkından dua bekliyorum. Afrika’da, fakir çocuklara çikolata dağıttığım için “çikolata abla” diye tanınıyorum. Şimdi diyorumki; çikolata ablanız yarınki finalde dualarınızı bekliyor. İnşallah Türk halkının dualarıyla final sürprizini ben yaparım ve altın madalyaya ulaşırım’

Not: Aslı doping kontrolü için, doping merkezine gitti. Aslı Çakır’ın koşacağı 1500 metre finali 1 Temmuz Pazar günü saat 16:10’da koşulacak…

Haber 7

Nevin Yanıt yarı finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki’de devam eden şampiyonanın üçüncü gün sabah seansında, ilk olarak milli atlet Yanıt piste çıktı. Dört seriden oluşan elemelerde, serisini ilk 3 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

İlk seride yer alan Avrupa şampiyonu Yanıt, 12.78’lik zamanıyla birinci olarak yarı finale adını yazdırdı. Yanıt’ın bu zamanı, Avrupa’da yılın en iyi üçüncü derecesi oldu.

Milli atlet, yarın TSİ 19.35’te yarı final, bunu geçtiği takdirde de 22.35’te madalya mücadelesi verecek.

Nevin Yanıt yarı finale yükseldi

Cuma, Haziran 29th, 2012

Helsinki’de devam eden şampiyonanın üçüncü gün sabah seansında, ilk olarak milli atlet Yanıt piste çıktı. Dört seriden oluşan elemelerde, serisini ilk 3 sırada bitiren ve en iyi 4 dereceyi elde eden atletler yarı finale yükseldi.

İlk seride yer alan Avrupa şampiyonu Yanıt, 12.78’lik zamanıyla birinci olarak yarı finale adını yazdırdı. Yanıt’ın bu zamanı, Avrupa’da yılın en iyi üçüncü derecesi oldu.

Milli atlet, yarın TSİ 19.35’te yarı final, bunu geçtiği takdirde de 22.35’te madalya mücadelesi verecek.

Avrupa’nın birincisi yine Lemaitre

Perşembe, Haziran 28th, 2012

Fransız rekortmen sprinter Christophe Lemaitre, 100 metrede unvanını korudu ve Avrupa şampiyonluğunu kimseye bırakmadı.

Helsinki’de devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metrenin şampiyonu yine Lemaitre oldu. Fransa’da 100 ve 200 metrelerde rekoru elinde bulunduran ve Barcelona’da Avrupa şampiyonu olan genç atlet, geleneği bozmadı ve altın madalyayı boynuna taktı.

100 metreyi 10 saniyenin altında (9.98) koşan ilk beyaz atlet olmayı başaran Fransız sporcu, dünya tarihinde bu başarıyı yakalayan 72’nci, Avrupa’da ise 6’ncı sporcu olarak tarihe geçmişti.

Atletizmde keşfedilene kadar hentbol ve ragbi oynayan 22 yaşındaki Lemaitre, 2005 yılında katıldığı bir ulusal yarışta keşfedildi. Bu yarışta şampiyon olan atlet, daha sonra atletizme yöneldi ve birkaç yıl sonra dünya gençler şampiyonluğunu elde etti. Başarılı sprinter, Fransa’da gençler rekorunun yeni sahibi oldu. 

2009 yılında Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından, ”Umut vadeden atlet” seçilen Christophe Lemaitre, büyük çıkışını 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda yaptı. Burada 100 metreyi 9.98 ile koşan Fransız sprinter, yarış sonrasında duygularını, ”Bu rekoru kırmak tabii ki hedefimdi. 10 saniyenin altına indiğinizde dünyanın en iyi atletlerinden biri oluyorsunuz. 10 saniyenin altına inen ilk beyaz adam olarak da tarihe geçeceğim. Benim için tarihi bir gün, ancak bunun ten rengimle değil, çok çalışmamla ilgisi var” sözleriyle dile getirmişti. Lemaitre, aynı yıl EAA tarafından ”Yılın Atleti” ödülüne layık görüldü.

Lemaitre, bir şampiyonada üç dalda altın madalya kazanan ilk sprinter olarak da tarihe geçti. Barcelona’da 100 ve 200 metrede şampiyon olup, her iki dalda da Fransa rekoru kıran başarılı atlet, takımının 4×100 metre bayrak yarışlarında da altın madalya kazanmasına katkıda bulunmuştu.

-Helsinki’de de şampiyon-

Christophe Lemaitre, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de dün başlayan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metre şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı. Dünkü seçmelerde serisini 10.14’lük zamanıyla birinci bitiren Lemaitre, aynı gün yapılan yarı final yarışlarında da aynı zamanı elde etti ve finale yükseldi. Finalde de yarışı 10.09’luk derecesiyle tamamlayan Fransız sprinter, altın madalyanın sahibi oldu.

Hüseyin Atıcı finale kaldı

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Erkekler gülle atmada Hüseyin Atıcı 19.64 M’lik derecesi ile finale kalmayı başardı.Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de başlayan 21. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda erkekler gülle atmada ilk 10’a girmeyi başaran Hüseyin Atıcı cuma günü finalde yarışacak.

(AA)

Hüseyin Atıcı finale kaldı

Çarşamba, Haziran 27th, 2012

Erkekler gülle atmada Hüseyin Atıcı 19.64 M’lik derecesi ile finale kalmayı başardı.Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de başlayan 21. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda erkekler gülle atmada ilk 10’a girmeyi başaran Hüseyin Atıcı cuma günü finalde yarışacak.

(AA)

Avrupa Atletizm Şampiyonası yarın başlıyor

Salı, Haziran 26th, 2012

50 ülkeden 1200’ü aşkın sporcunun katılımıyla, 40 bin seyirci kapasiteli Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenecek şampiyona, 1 Temmuz Pazar günü sona erecek. 2010 Barcelona’ya kadar 4 yılda bir yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonaları, bundan böyle 2 yılda bir düzenlenecek.

Şampiyonada Türkiye’yi 21’i bayan olmak üzere toplam 41 atlet temsil edecek. Bu sayı, daha önceki Avrupa şampiyonalarına 15 kez katılan ve toplam 135 sporcuyla yarışan Türkiye için bir ilk oldu. Türkiye, 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’na 20 sporcuyla katılmıştı.

Avrupa şampiyonları bayan milli atletler Elvan Abeylegesse ve Alemitu Bekele’nin bulunmadığı kadroda, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt, bayanlar 100 metre engellideki unvanını korumaya çalışacak.

Erkeklerde 4×100 ve 4×400 metre, bayanlarda ise 4×400 metre olmak üzere Avrupa şampiyonaları tarihinde ilk kez üç bayrak yarışında birden Avrupa’nın en hızlı 16 takımı arasına giren milliler, şampiyonada madalya mücadelesi verecek.

Milli takım kafilesi şu isimlerden oluşuyor:

-Erkekler-

İzzet Safer (100, 200 metre), Mehmet Güzel, Yavuz Can (400 metre), İlham Tanui Özbilen (800, 1500 metre), Kemal Koyuncu (1500 metre), Polat Kemboi Arıkan (5 bin, 10 bin metre), Tarık Akdağ Langat, Halil Akkaş, Hakan Duvar (3000 metre engelli), Tuncay Örs (400 metre engelli), Hüseyin Atıcı (Gülle atma), Ercüment Olgundeniz (Disk atma), Fatih Avan (Cirit atma), Yiğitcan Hekimoğlu, Aykut Ay, Birol Yıldırım, Furkan Şen (4×100 metre bayrak), Halit Kılıç (400, 4×400 metre), Serdar Tamaç, Buğra Han Kocabeyoğlu (4×400 metre).

-Bayanlar-

Nimet Karakuş (100, 200 metre), Meliz Redif (400, 4×400 metre), Pınar Saka (400, 4×400 metre), Birsen Engin (400, 4×400 metre), Merve Aydın (800, 4×400 metre), Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, Gamze Bulut (1500 metre), Fadime Suna Çelik, Dudu Karakaya (5000 metre), Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Özlem Kaya (3000 metre engelli), Nevin Yanıt (100 metre engelli), Özge Akın, Sema Apak, Elif Yıldırım (400 metre engelli), Burcu Ayhan (Yüksek atlama), Karin Melis Mey (Uzun atlama), Dilek Esmer (Disk atma), Tuğçe Şahutoğlu (Çekiç atma).

-Türkiye’nin Avrupa şampiyonaları karnesi-

Türkiye, Avrupa şampiyonlarında ilk madalyasını 1950’de Ruhi Sarıalp ile 3 adım atlamada bronzla aldı. 2002’de Süreyya Ayhan ile bayanlar 1500 metrede altın, 2006’da Elvan Abeylegesse ile bayanlar 5 bin metrede bronz madalya kazanan Türkiye, 2010 yılında Barcelona’da yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nı 4 madalya ile tamamladı.

Barcelona’da Elvan Abeylegesse 10 bin metrede altın ve 5 bin metrede gümüş, Alemitu Bekele 5 bin metrede altın ve Nevin Yanıt 100 metre engellide altın madalya kazandı.

-İlk gün 21 atlet piste çıkacak-

Şampiyonanın ilk gününde, 21 Türk atlet piste çıkacak. Bayanlarda Nimet Karakuş 100 metre seçmelerinde, aynı gün yapılacak yarı final için yarışacak. Meliz Redif, Pınar Saka ve Birsen Engin ise 400 metre seçmelerine katılacak. Merve Aydın, 800 metre seçmelerinde ter dökecek.

Bayanlar 400 metre engelli seçmelerinde ise Özge Akın, Sema Apak ve Elif Yıldırım mücadele edecek. Burcu Ayhan’ın yüksek atlama seçmelerinde yarışacağı ilk günde, Melis Mey de uzun atlamada finale çıkmak için ter dökecek.

Erkeklerde ise İzzet Safer 100 metre serisinde aynı gün koşulacak yarı final için mücadele edecek. Mehmet Güzel, Yavuz Can ve Halit Kılıç 400 metre seçmelerinde koşacak, Polat Kemboi Arıkan ise doğrudan 5000 metre finalinde koşacak.

Tarık Langat Akdağ, Halil Akkaş ve Hakan Duvar da 3000 metre engellide seçmeleri geçmeye çalışacak. Tuncay Örs’ün 400 metre engelli seçmelerinde mücadele edeceği ilk gün yarışlarında, Hüseyin Atıcı gülle, Fatih Avan cirit atmada seçmelere katılacak.

-Şampiyonanın maskotu ”Appy” ile sonuçlar cebinizde-

Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın resmi maskotu ”Appy”, ismini akıllı cep telefonlarına yüklenen ”Application (Uygulama)”dan alıyor. Yarışların canlı sonuçlarını görebilmek için akıllı cep telefonlarına ”Appy” uygulamasını yükleyebilecek olan atletizm severler, bu sayede istatistikler, yarış programı, haberler ve hava durumundan da haberdar olabilecek.

Maskot Appy, zaman zaman akıllı telefonlardan zıplayıp statta dolaşacak, atletizm severlerin arasına katılıp, onları eğlendirecek.

-Helsinki Olimpiyat Stadyumu-

1934-1938 yılları arasında inşa edilen stadyum, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilen 1940 olimpiyatlarına ev sahipliği yapamadı. Daha sonra 1952 Helsinki Olimpiyatları’nın düzenlendiği stadyumda, atletizmin de arasında bulunduğu birçok spor dalında Avrupa ve dünya şampiyonaları gerçekleştirildi.

40 bin kişi kapasiteli stadyum, şehrin merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Öte yandan, şampiyonada madalya törenleri, Avrupa Atletizm Şampiyonaları tarihinde ilk kez stadyumun dışında yapılacak.