Posts Tagged ‘cüneyt çakır’

İspanya: 4 – İtalya: 0

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

Radikal
.com.tr – Karmaşık duygularla başladım maçı izlemeye. Evet, gönlümü çelen taraf
İtalya
’ydı ama turnuvanın en iyi maçını dün oynamaları gerekiyordu. Evet,
İspanya
’yı eleştiriyordum, ama finalde her şeyi tekzip edebilecek bir
futbol
gösterirlerse ‘döneklik’ farz olabilirdi. Çünkü tarih yazarken onları yalnız bırakmak olmazdı! O yüzden gözüm de gönlüm de öncelikle sahada olacaklara göre tarafını seçecekti.

Gördük ki, açıkça ağır basan taraf İspanyollar oldu. Bütün turnuva bizden esirgedikleri yeteneklerin hepsini finale saklamışlar belli ki. Sadece ilk yarıda bile öyle bir döktürdüler ki,
futbol
tarihi onları gelmiş geçmiş en iyi takım olarak takdis etmek zorunda kalacak.

TFFHGD’den hakemlerimize kutlama

Pazartesi, Temmuz 2nd, 2012

TFFHGD’den yapılan yazılı açıklamada, ”Avrupa Şampiyonası’nda görev yapan FIFA kokartlı hakemlerimiz Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım ve Hüseyin Göçek ile FIFA kokartlı yardımcı hakemlerimiz Bülent Duran ve Tarık Ongun kendilerine güvenenleri mahcup etmemişlerdir. Genç yaşlarına rağmen böylesine önemli bir şampiyonada uluslararası futbol otoritelerince de yönetimleriyle takdir kazanmış hakemlerimizi içtenlikle kutluyor ve kendileriyle gurur duyuyoruz” denildi.

Cüneyt Çakır Euro 2012 finalinde!

Cuma, Haziran 29th, 2012

EURO 2012’de ülkemizi temsil eden Cüneyt Çakır ve ekibi Portekiz-İspanya maçından da alınlarının akıyla çıkmıştı. Başarılı hakemimizin finalde de görev yapacağı açıklandı.

Çakır 1 Temmuz’da oynanacak olan İspanya-İtalya maçında 4. hakem olarak atandı…

(Haber7)

 

Çakır rekor üstüne rekor kırdı

Perşembe, Haziran 28th, 2012

.Portekiz’den 5, İspanya’dan ise 4 oyuncu için kart kullanan Cüneyt Çakır, bu şampiyonada bir maçta en çok kart gösteren isim oldu. Çakır, şampiyona tarihinde ise 10 kartla bulunan rekoru egale etmeyi kıl payı kaçırdı.

FIFA kokartlı hakemimiz 52 kez faul düdüğü çalarak, bu turnuvada Çek Cumhuriyeti- Polonya karşılaşmasında 42 kez faul kararı veren Craig Thompson’ın rekorunu da geride bıraktı.

Portekizliler’i utandırdı

EURO 2012’deki gurumumuz, Cüneyt Çakır, turnuvada yönettiği 3. maçında dört dörtlük bir yönetim sergiledi. Bu maça atanmasıyla Portekiz basınının karalama kampanyası başlattığı Çakır verdiği objektif kararlarla Portekizliler’in başını öne eğdirdi.

Karşılaşmanın başında Çakır’ın çaldığı her düdükte Portekiz tribünlerinden ıslık sesleri yükseldi. Ancak ilerleyen dakikalarda Türk hakem triosunun başarılı yönetimi karşısında çaresiz kalan Portekizliler bu protestolarını daha fazla devam ettiremediler.

Maçta 9 kez sarı kartına başvuran Çakır, sertliğe prim tanımadı ve en az futbolcular kadar koşarak pozisyonlara yakınlığıyla hatasız bir yönetimin altına imza atarak göğsümüzü kabarttı.

(Milliyet)

Cüneyt Çakır’ın 5. uluslararası yarı finali

Salı, Haziran 26th, 2012

EURO 2012 Avrupa Şampiyonası’nda Çarşamba akşamı Portekiz-İspanya maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır, böylece kariyerinin 5. uluslararası yarı finaline çıkmış olacak.

2006 yılında FIFA kokartı takan Cüneyt Çakır şu ana kadar 63 uluslararası müsabakada düdük çaldı. 36 yaşı ile EURO 2012’nin en genç hakemi olan Cüneyt Çakır, ilk uluslararası yarı finaline 2009 yılında İsveç’te düzenlenen 21 Yaşaltı Avrupa Şampiyonası’ndaki İngiltere-İsveç maçında çıktı.

Cüneyt Çakır’ı bu karşılaşmadan sadece 10 ay sonra bu kez UEFA Avrupa Ligi’nde yarı final maçı bekliyordu. 29 Nisan 2010’da Fulham ile Hamburg arasında oynanan yarı final rövanş müsabakası Çakır’ın kariyerindeki önemli dönemeçlerinden birini oluşturuyordu.

2010-2011 sezonunda Şampiyonlar Ligi grup maçlarında yönettiği Rubin Kazan – Barcelona maçıyla 10 yıl aradan sonra bir Türk hakem Şampiyonlar Ligi’nde görev aldı, hem de Cüneyt Çakır, Haziran 2011’de en üst kategori olan UEFA elit hakem kategorisine yükseltildi.

3. YARI FİNAL KOLOMBİYA’DA

Her yıla bir yarı final sığdırmaya başlayan Cüneyt Çakır’ın 2011’deki yarı finali ise Kolombiya’da düzenlenen 20 Yaşaltı Dünya Kupası’nda oldu. Çakır, burada Portekiz-Fransa yarı final maçı da dahil olmak üzere toplam 5 müsabakada düdük çaldı.

Cüneyt Çakır, 2011-2012 sezonunda ise 5 adet Şampiyonlar Ligi maçı yönetti. Hepsi birbirinden önemli maçlar içinde bir tanesi vardı ki, diğerlerinden hemen ayrılıyordu. 24 Nisan 2012 Salı akşamı Nou Camp’a çıkan Cüneyt Çakır, Barcelona ile Chelsea arasındaki Şampiyonlar Ligi yarı final rövanş mücadelesini yönetöme başarısı gösterdi.

RAKAMLARLA CÜNEYT ÇAKIR

Avrupa Şampiyonası’nda 16 yıl sonra maç yönetme başarısı gösteren ilk Türk hakemi olan Cüneyt Çakır, 11 yıldır Süper Lig’de 6 yıldır da uluslararası arenada düdük çalıyor.

Toplamda 250’ye yakın üst düzey maça çıkan Cüneyt Çakır’ın hakemlik kariyerine rakamlarla daha yakından bakıldığında ise şu ayrıntılar ortaya çıkıyor:

1 Düdük çaldığı Ziraat Türkiye Kupası Finali (2010 Şanlıurfa)
2 2012 Avrupa Şampiyonası’nda şimdiye kadar yönettiği maç sayısı
4 Şimdiye kadar çıktığı uluslararası yarı final sayısı (2009, 2010, 2011 ve 2012)
5 2011 U20 Dünya Kupası’nda yönettiği karşılaşma sayısı
8 Şu ana kadar çıktığı Şampiyonlar Ligi maçı
13 Şimdiye kadar yönettiği milli maç adedi
15 Son 1 yılda yönettiği uluslararası maç
19 2014 Dünya Kupası için kendisinin de olduğu Avrupalı aday hakem sayısı
36 Yaşı ile EURO 2012’nin en genç hakemi
63 Düdük çaldığı uluslararası karşılaşma
73 Gösterdiği kırmızı kart sayısı
170 Spor Toto Süper Lig’de çıktığı müsabaka sayısı
721 Gösterdiği sarı kart sayısı